Koncertoversigt fra 1995 til nu

 

 

 

2017

 

12-11

Alice Carreri Kvintet
Alice Carreri - vokal, Jan Harbeck - sax, Dan Hemmer - orgel, Peter Rosendal - piano, Esben Laub v. Lillenskjold - trommer

 

29-10

Indra Rios–Moore Quintet
Indra Rios-Moore - vokal, Benjamin Trarup - sax, Uffe Steen - guitar, Thomas Sejthen - bas, Knut Finsrud - trommer

 

8-10

Mads Mathias Kvartet
Mads Mathias - vokal/sax, Peter Rosendal - piano, Morten Ankerfeldt - bas, Esben Laub von Lillienskjold - trommer

 

24-9

Cigna & Ørum v. Spreckelsen Quartet
Francesco Cigna - guitar, Erik Ørum v. Spreckelsen - piano, Morten Ankerfeldt - bas, Tony Cigna - trommer

 

9-9

Fredrik Moth Five
Fredrik Moth - Saxofon, Lars Fiil - keyboards, David Besiakov - trommer, Niels Vilhelm Knudsen - bas, Pelle von Bülow - guitar

 

11-6

Dørge – Becker – Carlsen
Pierre Dørge - guitar, Morten Carlsen - sax mm., Irene Becker - keyboards

 

20-5

Ulf og Eric Wakenius "Momento Magico"
Ulf Wakenius - guitar - Eric Wakenius - guitar

 

2-5

Denzal Sinclaire og Graig Earle Trio
Denzal Sinclaire - vokal, Mads Kjølby - guitar, Graig Earle - bas, Janus Templeton - trommer

 

26-3

Snorre Kirks ”Europa Kvintet"
Magnus Hjorth - klaver, Jan Harbeck - sax, Tobias Wiklund - kornet, Lasse Mørck - bas, Snorre Kirk - trommer

 

26-2

Off Piste Gurus - Trinelise Væring Kvartet
Trinelise Væring - vokal, banjo og Mikro Korg, Fredrik Lundin - saxer, fløjter, kor og klaver, Thomas Vang - bas, bass rhodes og violin, Jeppe Gram- trommer, percussion, kor

 

12-2

Jazz Danmarks Ungjazz - talentkonkurrence 2017
Claudia Campagnol - vokal/piano
Jonas Due - trompet, Søren Høst - tenorsax, Olle Häggberg - elbas, David Besiakov - trommer, Emil Savery - hammond

 

2-2

Paul Harrison Band feat. Denise Gordon
Paul Harrison - klarinet/sopransax/altsax, Niklas Carlsson - trombone/vokal, Jens Fuglsang - guitar/vokal, Søren Stausbøl - piano/vokal, Peter Williams - bas, Mikkel Find - trommer, Denise Gordon - vokal

2016

 

27-11

Jesper Thilo 75 års fødselsdagskoncert
Jesper Thilo - sax, Jacob Fischer - guitar, Søren Kristiansen - piano, Jesper Lundgaard - bas, Morten Lund - trommer

 

13-11

Anders Jacobsen – Univers på vers ... på tværs
Heine Hansen - piano, Ole Skipper- bas, Rasmus Lund - trommer, Anders Jacobsen - trombone, Pelle Von Bülow - guitar/vocal, Josephine Isbrand, Mathilde Bruun, Karen Lolck, Anne-Ditte Løfberg - vocal

 

30-10

Mads Tolling Kvartet - Tribute til Svend Asmussen
Mads Tolling - violin, Jacob Fischer - guitar, Matthias Petri - bas, Casper Mikkelsen - trommer

 

9-10

Signe Juhl & Nikolaj Bentzon Trio
Signe Juhl - vokal, Nikolaj Bentzon - piano, Jesper Bodilsen - bas, Espen Laub von Lillienskjold - trommer

 

25-9

Steen Rasmussen Quinteto feat. Leo Minax
Steen Rasmussen - piano, Leo Minax - voc/guitar, Lis Wessberg- trombone, Jacob Andersen- percussion, Yasser M. Pino - bas, Jonas Johansentrommer

 

9-9

Ajinai - Mongolian Band
Hugjiltu - vocal/hoomi/m.fl. instrumenter, Qiu Weiming - bas/vocal, Zhi Wei - guitar,Wenbo Zhang - trommer

 

21-8

Morten Schantz - Godspeed
Morten Schantz - piano/ketbords Stefan Pasborg - trommer Marius Neset - sax

 

12-6

Carlsen - Ramon - Fedai Trio
Mirwais Fedai - Tabla, Yohanier Ramon - Cubansk/Afrikansk perkussion, Morten Carlsen - Saxofon, Taragot, Ney fløjte

 

22-5

Jacob Fischer Trio feat. Francesco Calí (I)
Jacob Fischer - guitar, Francesco Calì - accordion, Andreas Møllerhøj - kontrabas, Janus Tempelton - trommer

 

1-5

New Jungle Orchestra
Pierre Dørge - guitar, Gunnar Halle - trompet, Anders Banke - sax, basklarinet, Jacob Mygind - saxer, Kenneth Agerholm - trombone, Irene Becker - keyboards, Thommy Andersson - bas, Martin Andersen - trommer

 

23-4

"En aften med Oscar Peterson"
Zier Romme - piano, Ida Hvid - bas, Alvin Queen - trommer

 

10-4

Tribute To Papa Bue v/Erik ”Krølle” Andersen
Erik ”Krølle” Andersen - klarinet, Jack Andersson (SE) - trompet, Ole Lindgreen - trombone, Per Jacobsen - piano & vokal, Jens Sølund - bas, Henrik Simonsen - trommer

 

13-3

Mads Mathias Kvintet
Mads Mathias - vokal/saxofon, Zier Romme - klaver, Regin Fuhlendorf - guitar, Morten Ankarfeldt - bas, Espen Laub von Lillienskjold - trommer

 

29-2

Sarah Elgeti Kvartet
Sarah Elgeti - sax/fløjte, Morten Schantz - keyboards, Kristoffer Brødsgaard - bas, Henrik Holst Hansen - trommer

 

21-2

Eget Værelse
Sonja LaBianca - sax og keyb., Jaleh Negari - percusion og keyboard, Maria Bertel - trombone og keyboard
Maria Diekmann - keyboard

 

11-2

Jazz Danmarks Ungjazz - talentkonkurrence 2016
The Black Bubble:
Rasmus Alexander Uhrenholt Holm - trombone, Jonas Scheffler Kristensen - trompet, David Thystrup Mehlsen - tenorsax, Hannes Nyström Bennich - alt sax, Edvin Fridolfsson - trommer, Britta Virves - keyboard

North: Hjalte Hviid - piano, Lasse Jacobsen - trommer, Martin Brunbjerg Rasmussen - bas

 

24-1

Mathias Heise Quadrillion
Mathias Heise - mundharpe, keyboards Mads Christiansen - guitar David Vang - bas Aksel Stadel Borum - trommer

2015

 

12-12

Fessor and His Jazz Kings
Ole "Fessor" Lindgren - trombone/vokal, Peter Marott - trompet/vokal, Chris Tanner - clarinet/vokal, Jakob Dinesen - saxofon, Marko Martinovic - piano, Jens Sølund - bas, Morten Ærø - trommer

 

29-11

"Another World" - Katrine Suwalski
Katrine Suwalski - Saxophone, Lis Wessberg - Basun, Rikke Schelde - Piano/Vokal, Jens Skou Olsen – Kontrabas, Ayi Solomon - Percussion, Benita Haastrup – Trommer
>Se billeder her

 

22-11

Winther/Åman/Mogensen feat. Jerry Bergonzi & Phil Grenadier
Jerry Bergonzi - tenorsax, Phil Grenadier - trompet, Carl Winther - piano, Johnny Åman - bas, Anders Mogensen (trommer / kapelmester)

 

8-11

Jeppe & Jazzhyænerne
Jeppe Vig Find - vokal, Martin Stender - saxofon, Bjørn Hebøl - trommer, Mathias Holm - piano, Morten Mandel - bas

 

20-10

STAX Tribute
Stefan Pasborg - trommer, Aske Jacoby - guitar, Dan Hemmer - Hammond B3, Frederik Damsgaard - bas

 

26-9

Hess/AC/Hess Spacelab
Nikolaj Hess – piano, Anders ’AC’ Christensen – kontrabas, Mikkel Hess – trommer

 

13-9

Kathrine Windfeld Big Band - feat. Gilad Hekselman
André Bak (DK), Rolf T. Sørensen (DK), Magnus Oseth (NO) - trompeter
Petter Hängsel (SE), Mikkel Aagaard (DK), Anders Malta (DK) - tromboner
Jakob Lundbak (DK), Jakub Wiceck (PO), Roald Elm Larsen (DK), Ida Karlsson (SE), Toke Reines (DK) - saxer
Viktor Sandström (SE) - guitar
Johannes Vaht (SE) - bas
Henrik Holst Hansen (DK) - trommer
Kathrine Windfeld (DK) - orkesterleder/piano

 

29-8

60 års jubilæumskoncert: Sinne Eeg Group feat. Jesper Thilo
Sinne Eeg - sang, Jesper Thilo - sax, Jacob Christoffersen - klaver, Lennart Ginman - bas, Martin Andersen - trommer

 

7-7

Christian Winther & Trio JEP
Christian Winther - tenorsaxofon, Jesper Ankjær - piano, Preben NImb Sørensen - bas, Erik F. Andersen - trommer

 

21-6

Blue Lotus
Mikkel Nordsø - guitar, Tine Rehling - harpe, Ole Theill - tablas

 

17-5

YAZZ
Yasmin Kierkegaard - vokal, Jakob Dinesen - tenorsax, Preben Carlsen - guitar, Yasser Pino - bas, Michael Finding - percussion

 

26-4

Paul Harrison Band feat. Meschiya Lake, USA.
Paul Harrison - klarinet/sopransax/altsax, Kevin Grenfell - trombone/vokal, Jens Fuglsang - guitar, Søren Stausbøl - piano, Peter Williams - bas, Mikkel Find - trommer, Meschiya Lake - vokal.

10-4

Jesper Bodilsen "Scenografie"
Jesper Bodilsen - bas, Joe Barbieri - vokal, Nikolaj Bentzon - piano, Nico Gori - klarinet, Francesco Cali - accordion

31-3

Rhombus / Organjazz.dk (tirsdagsjazz)
Rhombus:
Rolf Thofte Sørensen - trompet, Jakob Lundbak - altsaxofon, Viktor Sandström - guitar, Jakob Roland - bas
Organjazz.dk: Peter Lapiki -hammond A-100, Frank Jerichau - tenor-/barytonsax, Erik Larsen - trommer

 

15-3

Morten Haugshøj Kvartet feat. Michael Bladt
Michael Bladt - saxofon, Thomas Sejthen - kontrabas, Jesper Bo Knudsen - trommer, Morten Haugshøj - guitar

 

24-2

MQ / Midnight Blue Project (tirsdagsjazz)
MQ (Monday Quartet) Preben Rahtgen - tenor og baryton sax, Hans Kahlen - trombon (Valve/slide), Jesper Albinus - piano, Allan Gregersen - kontrabas
Midnight Blue Project Jens Breum - trommer, mundharpe, Jens Dons - guitar, Flemming Melchior Jørgensen - tenor-/ sopransax, Palle Bruselius - congas, percussion, vokal, Lars Bjarne Nielsen - bas, Emil Svane Breum - keyboard

 

14-2

Dorado Schmitt All Star Quintet
Dorado Schmitt - violin/guitar, Sonny Amati Schmitt - guitar, Franko Mehrstein - guitar, Esben Strandvig - guitar,Xavier Nikq - bas

 

8-2

Jazz Danmarks Ungjazz - talentkonkurrence 2015
TimeZone Project: Tanvir Finn - trommer, Jonas Åkerman - bas, Pille-Rite Rei - vokal, sax, Marie Buch Hoyer - piano, Rasmus Holm - trombone
Stian Swensson Trio: Stian Swensson - guitar, Paul Hinz - bas, Daniel Johansson - trommer

 

27-1

Speedball (tirsdagsjazz)
Alexander Bergman Nielsen - guitar, Frederik Falk-Sørensen - bas, Mads Emil Kjeldsen - keys/synthesiser, Sigvard Sejerø Madsen - sax, Ziggi Alexander Harttung - trommer

 

13-1

The Langston Project
Debbie Cameron - vokal og keyboards, Hasse Poulsen - guitar og vokal, Luc Ex - bas, Mark Sanders - trommer

2014

 

14-12

Wonderbrazz
Peter W Kehl - trompet, Ola Åkermann - basun, Stig Naur - sax, Henrik Kjelin - orgel, Martin Seidelin - percussion, Esben Duus - trommer
>Se billeder her

9-11

Katrine Madsen Kvartet
Katrine Madsen - vokal, Jacob Christoffersen - klaver, Richard Andersson - bas, Anders Mogensen - trommer

>Se billeder her

26-10

Astro Buddha Agogo
Michael Blicher - sax/fløjte, Dan Hemmer - orgel, Anders Holm - trommer

5-10

DR Big Band - In The Need Of Prayer
Vincent Nilsson - dirigent og arrangør

14-9

Moussa Diallo
Mikkel Nordsø - guitar, Moussa Diallo - bas, Klaus Menzer - trommer

>Se billeder her

24-8

Saxopaths
Kristoffer J. Rosing-Schow - sopran/alt sax, Søren Eriksen - C melody sax, Niels Oldin - bariton sax, Anders Banke - tenor sax

15-6

Donau Swing m. Kristian Jørgensen
Mette Smidl - violin, Kristian Jørgensen - violin - Øjwind Ougaard - harmonika, Anders Bo Eriksen - hakkebræt (cimbalum), Fredrik Damsgaard - kontrabas
>Se billeder her

25-5

Girls In Airports
Martin Stender - saxofon, Lars Greve - saxofoner og klarinet, Mathias Holm - keyboards. Victor Dybbroe - percussion, Mads Forsby - trommer

4-5

Mette Juul Kvartet
Mette Juul - vokal/guitar, Heine Hansen - piano, Jesper Lundgaard - bas, Alex Riel - trommer

12-4

Ole Matthiessens Red Python
Henrik Bolberg - trompet, Bob Rockwell - sax, Ole Matthiessen - piano, Jesper Lundgaard - bas, Karsten Bagge - trommer

30-3

Kristin Korb Quartet
Kristin Korb - bas, vokal, Magnus Hjorth - piano, Snorre Kirk - trommer, Steen Nikolaj Hansen - trombone

9-3

Uffe Steen Trio
Uffe Steen - guitar, Jesper Bo Knudsen - trommer, Thomas Sejthen - bas
>Se billeder her

9-2

Jazz Danmarks Ungjazz - talentkonkurrence 2014
Rest In Pieces !!!
Magnus Aannestad Oseth - trompet, Maciej Kadziela - alt sax, Tomasz Licak - ten. sax, Adi Zukanovic - keyboards, Asger Pedersen - bas, Hans Henrik Thomsen - trommer
SOBB's 
Alexander Stevns - banjo/vokal, Liv Stevns Petersen - step/percussion/vokal, Asbjørn Storm Kamban - trompet, Laurits Qwist Bilén - trombone, Lasse Vistisen - bas, Hans Kristian Knold - trommer/percussion
Rhombus
Rolf Thofte Sørensen - trompet, Jakob Lundbak - alt sax, Viktor Sandström - guitar, Jakob Roland - bas

23-1

Blicher - Hemmer - Gadd
Michael Blicher - saxer, Dan Hemmer - orgel, Steve Gadd - trommer

5-1

Kansas City Stompers feat. Rikke Mølgaard
Rikke Mølgaard - vokal, Niels Abild - klarinet, Ove Larsen - trompet, Karsten Kristensen - sax, Ole Kock Hansen - piano, Gert Rostock - bas/bj, Kurt Riedel -trommer

 

2013

 

8-12

Six City Stompers
Mads Mathias - vokal, altsax; Peter Marott - trompet; Peter Rosendal - flugabone, piano: Regin Fuhlendorf - banjo, guitar; Kasper Tagel - bas; Morten Ærø - drums

3-11

Stief - Jonsson - Solomon
Bo Stief -bas, Krister Jonsson - guitar, Ayi Solomon - percussion, trommer
>Se billeder her

27-10

Sinne Eeg Quartet
Sinne Eeg - vokal, Morten Ramsbøl - bas, Jacob Christoffersen - piano, Martin Andersen - trommer
>Se billeder her

6-10

Simon Spang-Hanssen Brazilian Project
Simon Spang-Hanssen - sax, Mariane Bitran - flute, Irio Junior - piano, Enéias Xavier - bas, André "Limão" Qeiroz - trommer.
>Se billeder her

15-9

Sidsel Storm Kvintet
Sidsel Storm - vokal, Magnus Hjorth - piano, Snorre Kirk - trommer, Jesper Thorn - bas, Tobias Wiklund - trompet og flygelhorn
>Se billeder her

5-9

Niclas Knudsen's Jungle Breed
Niclas Knudsen - guitar, Jakob Munch - Pølsehorn, Mads Andersen - trommer.
>Se billeder her

18-8

Diego Sandullo og Fredrik Moth Duo
Diego Sandullo - guitar, Fredrik Moth - sax

18-6

Christian Winther og Sarah Elgeti
Christian Winther - tenorsaxofon, Sarah Elgeti - saxofoner, Jesper Ankjær - piano, Preben Nimb Sørensen - bas, Erik F. Andersen - trommer

9-6

Organic 3
Niels Ole Sørensen - Hammondorgel B3, Uffe Steen - guitar, Esben Bach - trommer
>Se billeder her

5-5

Holbæk Big Band og Gerard Presencer
Gerard Presencer -trompet/flygelhorn, Johan Norberg - dirigent

21-4

Henrik Gunde Trio
Henrik Gunde - piano, Kaspar Vadsholt - bas, Jeppe Gram - trommer
>Se billeder her

10-3

Jens Søndergaard Quartet & Bob Rockwell: More Golson
Jens Søndergaard - altsax,sopransax - Bob Rockwell - tenorsax -
Kristin Korb - bas,vokal - Thomas Bornø - piano - Dennis Drud - trommer.

>Se billeder her

24-2

Ulf Wakenius Quartet - featuring Lars Jansson
Ulf Wakenius - guitar, Lars Jansson - piano, Jesper Bodilsen - bas, Paul Svanberg - trommer.

>Se billeder her

2-2

Lillian Boutté & Burich-l'Etienne New Orleans Ensemble
Lillian Boutté - sang, Thomas l´Etienne - klarinet/saxofon, Phil Parnell - piano, Finn Burich - trombone, Torben Bøtker Bjørnskov - bas, Espen Laub von Lillienskjold - trommer

20-1

MC Einar & KunTakt
MC Einar Enemark - rap, Anders Bast - sax/EWI/basklarinet/keys/kor - Jens Kristian Andersen - bas/kor, Thomas Præstegaard - trommer/keys/kor.
>Se billeder her

 

2012

 

 

9-12

Thomas Maintz Quartet
Thomas Maintz - guitar, Jesper Løvdahl - sax, Thomas Fonnesbech - bas, Kresten Osgood - trommer.

>Se billeder her

24-11

Kansas City Stompers
Niels Abild - klarinet, Ove Larsen - trompet, Johnny “Goffy” Rasmussen - trombone, Palle Juul - piano, Knud Fryland - guitar/banjo, Gert Rostock - bas, Kurt Riedel- trommer, Nynne Lange Reddersen - sang

28-10

Bobo Moreno
Bobo Moreno - sang, Bo Stief - bas, Ole Koch Hansen - piano
>Se billeder her

21-10

'Jazzkatten på tur' - Børnejazz
Clara Vuust - jazzkat og sang, Jesper Agesen - guitar, Lars Johnsen - bas, Carsten Landors - trommer
>Se billeder her

12-10

Niels Lan Doky New trio
Niels Lan Doky - piano, Jonathan Bremer - bas, Niclas Barderleben - trommer

>Se billeder her

30-9

Papa Bue in memoriam
Joe Errington - trompet/vokal, Ole ´”Fessor” Lindgren - trombone, Erik ”Krølle” Andersen - clarinet, Per Jacobsen - piano, Ole Olsen - bas, Thomas Christensen - trommer

15-9

Veronica Mortensen
Veronica Mortensen - vokal, Mads Bærentzen - klaver, Kristor Brødsgaard - bas, Anton Eger - trommer

5-9

Gianluigi Trovesi & Gianna Coscia
Gianluigi Trovesi - piccolo- og altklarinet, Gianna Coscia - harmonika.

>Se billeder her

12-8

Kurt Larsen Quartet
Kurt Larsen- harmonika, Pernille Bévort-sax, Eva Malling - bas, Benita Haastrup - trommer

>Se billeder her

17-6

Christina Dahl Trio
Christina Dahl - sax, Jesper Lundgaard - bas, Espen Laub von Lilienskjold - trommer

>Se billeder her

10-5

Mads Vinding Trio
Mads Vinding - bas, Jean-Michel Pilc - piano, Billy Hart - trommer

15-4

Stefan Pasborgs 'Firebirds and other Species'
Fredrik Lundin - saxofoner, Peter Rosendal - horn, klaver og keyboards, Anders Vesterdahl - accordion
Jeppe Skovbakke - bas, Stefan Pasborg - trommer og perc

1-4

Swingstyrke 7
Jens Søndergaard  - altsaxofon, Niels ”Flipper” Stuart - fløjte og tenorsaxofon, Anders Jacobsen - trombone, Ole Kock Hansen - klaver, Per Møllehøj - guitar, Hugo Rasmussen - bas, Aage Tanggaard - trommer

4-3

Kira Skov sings Billie Holiday
Kira Skov - vokal, Jakob Dinesen - sax, Mads Hyhne - trombone, Nicolai Munch-Hansen - bas, Heine Hansen - klaver, R.J. Miller - trommer

>Se billeder her

19-2

Silvana Malta / Frans Bak
Silvana Malta - vokal, Frans Bak - piano, Mads Vinding- bas, Christina von Bülow - sax og fløjte, Janus Templeton - trommer
>Lyt til Radiojazz's optagelse og interview her
>Se billeder her

3-2

Thomas Clausen's "To Bill Evans" Trio
Thomas Clausen - piano , Chuck Israels - bas, Karsten Bagge - trommer
>Se billeder her

22-1

Lillian Boutté & Burich-l'Etienne New Orleans Ensemble
Lillian Boutté - sang , Thomas l´Etienne - klarinet/saxofon, Phil Parnell - piano, Finn Burich - trombone, Torben Bøtker Bjørnskov - bas, Espen Laub von Lillienskjold - trommer
>Se billeder her

21-1

Inger Marie Gundersen Group
Inger Marie Gundersen - vokal, Rasmus Solem - piano/rhodes/vokal, Jesper Bodilsen- bas, Geir Åge Johnsen - trommer, Per Willy Aaserud - trompet
>Se billeder her

 

2011

 

11-12

Jesper Thilo Kvartet
Jesper Thilo - sax, Olivier Antunes - piano, Thomas Fonnesbæk - bas, Frans Rifbjerg - trommer

27-11

Ernie Wilkins Almost Big Band
Benny Rosenfeld, Mårten Lundgren, Thomas Fryland - trompet, Peter Jensen, Lis Wesberg - trombone, Jan zum Vohrde, Pernille Bevort, Jan Harbeck, Per Goldschmidt - sax, Nikolaj Bentzon - piano, Jesper Lundgaard - bas, Aage Tanggaard - trommer

13-11

Erik "Krølle" Andersens Copenhagen Five
Erik Krølle Andersen - klarinet, Johnny Goffy Rasmussen - trombone, Per Jakobsen - piano, vokal, Ole Olsen - bas, Jan Jerichau - trommer

6-11

Lars Fiil Kvartet
Lis Kruse - sax, Lars Fiil - piano, Jens Mikkel Madsen - bas, Andreas Skamby - trommer
>Se billeder her

25-10

Jakob Bro Trio
Jakob Bro - guitar, Anders Christensen - bas, Stefan Pasborg - trommer

>Se billeder her

23-10

Brumbasserne
Signe Kærup Hjort - fortælling og sang. Martin Seier Pedersen - sang, saxofon, harmonika, melodika og human beatbox, Thomas Sejthen - kontrabas, human beatbox, sang, Jens Kristian Andersen - kontrabas, rap, sang
>Se billeder her

11-10

Vanja Santos
Vanja Santos - vokal, Christina von Bulow - altsax, Jacob Fischer - guitar, Afonso Correa - percussion, Nicolai Land - bas

22-9

Mads la Cour's 'Im Beruf'
Magnus Hjorth - piano, Petter Eldh - bas, Snorre Kirk - trommer, Niels Lyhne Løkkegaard - sax,basklarinet, Mads la Cour - fluegelhorn, trompet.
>Se billeder her

3-9

Sarah Elgeti Quintet
Sarah Elgeti - fløjte, tenor - og  sopransax, Marianne Markmann Eriksen - alt- og barytonsax, Mads Kjølby - guitar, Thomas Fonnesbæk - bas, Janus Templeton - trommer

14-8

Jacob Fischer Trio
Jacob Fischer - guitar, Hugo Rasmussen - bas, Francesco Cáli - accordeon.
>Se billeder her

19-6

Jeppe Gram Trio
Jeppe Gram - trommer, Niels Vincentz - tenorsax, Jesper Lundgaard - bas,
JAZZPRIS 2011

>Se billeder her

7-5

Mikkel Nordsø Band
Mikkel Nordsø - guitar/guitar-synth, Ben Besiakov - piano/keyboard, Peter Danstrup - bas, Ole Theill - trommer, Klavs Nordsø - percussion, Eliel Lazo - percussion
>Se billeder her

28-4

Copenhagen Art Ensemble feat. Marc Ducret (f)
Marc Ducret -guitar/komponist, Lotte Anker - sax, Liudas Mockunas - sax, Kasper Tranberg - trp,Ture Larsen - trb, Nils Davidsen - bas, Jakob Anderskov - piano, Anders Mogensen - trm

9-4

Marilyn Mazur's 'Celestial Circle' feat. John Taylor
Josefine Cronholm - voice, John Taylor - piano, Anders Jormin - bas, Marilyn Mazur - trommer & percussion
>Se billeder her

25-3

Vestre Jazzværk
Aage Jespersen - trompet, Ole Weibel - klarinet, Poul Schmidt - trombone, Hans Henrik Schjerbeck - banjo, Kim Holst - bas, Hans Rømer - trommer

5-3

Mai Seidelin og Rio Connection
Mai Seidenlin - vokal, Ben Besiakov  - piano, keyboard, Jesper Lundgaard - bas, Christina v Búlow - saxofon. Afonso Correa - trommer og percussion
>Se billeder her

13-2

Lars Jansson Trio og Hans Ulrik
Lars Jansson - piano, Thomas Fonnesbæk - bas, Paul Svanberg - trommer, Hans Ulrik - sax
>Se billeder her

6-2

Karen Bach Trio
Karen Bach - piano Erik Olevik - bas, Erik Lausten - trommer
>Se billeder her

9-1

"The Danish Lasse Gulin Society"
Jens Søndergaard - barytonsaxofon, Piet Larsen - trompet, Anders Jacobsen - trombone, Mads Ole - tenorsax, Niels Oldin - altsax, Thomas Bornø - piano, Marc Davis - bas, Dennis Drud - trommer

>Se billeder her

 

2010

 

14-12

Niclas Knudsens 'Endangered Beat'
Niclas Knudsen - Guitar, Jeppe Tuxen - Keys, Thomas Vang - Bas, Kresten Osgood - Trommer

>Se billeder her

13-11

Sinne Eeg Quartet
Sinne Eeg - vokal, Morten Ramsbøl - bas, Nikolaj Hess - piano, Morten Lund - trommer
>Se billeder her

3-11

Cæcilie Norby
Cæcilie Norby - vokal, Katrine Gislinge - piano, Niclas Knudsen - guitar
Morten Ramsbøl - bas, Xavier Desandre Navarre - trommer

26-10

Orango Django
Kaare Munkholm - Vibrafon, Kristian Jørgensen - Violin, Sille Grønberg - Rytme guitar / vokal  guitar, Palle Windfeldt - guitar

24-10

Uberlyd
Tao Højgaard - guitar, bas, laptop, Daniel Lindberg - sax, fløjte, laptop. ., Mikkel Lomborg - vokal o.a.
>Se billeder her  -og  >hør optagelse

22-10

Kansas City Stompers
Rikke Mølgaard - vokal, Niels Stuart - saxofoner, Johnny ´Goffy´Rasmusen - trombone, Niels Abild - klarinet/kapelmester, Ole Koch Hansen - klaver, Ole Berg - guitar/banjo/vokal, Gert Rostock - bas/tuba/vokal, Kurt Riedel - trommer

9-10

Jan Harbeck Quartet
Jan Harbeck - tenor sax, Henrik Gunde - piano Eske Nørrelykke - bas, Anders Holm - trommer
>Se billeder her

21-9

Carsten Dahl Experience
Carsten Dahl - piano & percussion, Jesper Zeuthen - altsax, Stefan Pasborg - trommer, Nils "Bosse" Davidsen - bas

4-9

'KOPTOR'
Kevin Brow - trommer, Lotte Anker - sax, Jakob Anderskov - piano, Greg Earle - bas
>Se billeder her

3-9

Papa Bue's Viking Jazzband
Arne ”Papa” Bue Jensen - trombone/sang, Jesper Thilo - klarinet, Joe Errington - trompet/sang, Per Jakobsen - piano/sang, Ole Olsen - bas, Didier Geers - trommer/sang

8-8

'AGUAS'
Jens Viggo Fjord - guitar, Afonso Corrêa - percussion, Thomas Fonnesbæk - bas
>Se billeder her

13-6

Hot N Spicy
Bjarke Fahlgren - violin, Svein Erik Martinsen –  guitar, Lars Tormod Jenset - bas

25-5

Renee Rosnes
Renee Rosnes - piano, Mads Vinding - bas, Alex Riel - trommer

8-5

Amatørernes Aften:
Bluhme & Zulu feat. Anders og Saxe
Ole Schramm - sax,  Ole Hannibal - piano

Michael Jurcenoks - voc, Ole Hannibal - piano m. Stig
Andreasen - bas
Jørgen Skelmose - sax, Ole Hannibal - piano
Talentirani Band (Xenia Lopez-sax, Ditte Nebeling- klaver, Amanda
Lund-guitar,sang, Stefan Lane-guitar, Patrick Hansen-bas, Stefan
Hasselgren-bas, Stefan Sommer-trommer)

Torben Fournais - banjo
Guitar Duo (Ulrik Merrildgaard, Nicolai Jørgensen)

>Se billeder her

17-4

Rosendal/Earle/Templeton
Peter Rosendal - piano, Greg Earle - bas, Janus Templeton - trommer
>Se billeder her

20-3

Niels Ryde New Quartet
Niels Ryde -bas, Krister Jonsson -guitar, Mads LaCour - fluegelhorn - Anders Mogensen- trommer
>Se billeder her

12-3

Second Line Jazzband
Jesper Albrektsson - trompet & sang, Niklas Carlsson –  trækbasun & sang, Olof Skoog - saxofoner, klarinet & sang, Anders Wasén - banjo, Per Bach - kontrabas, Johan Horner - trommer
>Se billeder her

7-3

Katrine Madsen Kvintet
Katrine Madsen - sang, Henrik Gunde - piano, Jonas Johansen - trommer, Jesper Bodilsen - bas, Joakim Milder - tenorsax
>Se billeder her

19-2

Line Kruse Kvintet
Line Kruse - violin, Nicola Andrioli - piano, Fabrizio Fenogliotto - bas, Francis Arnaud - trommer, Smadj - aud og progammering
>Se billeder her

30-1

Api Pipo
Alain Apaloo - gui,voc, Sahra da Silva - bc voc, Ida Björg Leisen - bc voc, Mariane Bitran - fl, Simon Spang-Hanssen - fl,sax, Gorm Büllow - keyb, Morten Ankarfeldt - bas, Ayi Solomon - perc, Rasmus Lund - trommer

>Se billeder her

 

2009

 

13-12

Jacob Fischers Julejazzkvartet
Jacob Fischer - guitar, Hugo Rasmussen - bas, Janus Templeton - trommer
Christina von Bülow - alt sax

27-11

Sidsel Storm Quintet
Sidsel Storm  - sang. Magnus Hjorth - piano, Jesper Thorn - bas, Snorre Kirk - trommer, Tobias Wiklund - flygelhorn, trompet
>Se billeder her

21-11

Yahel-AC-Osgood
Sam Yahel - piano, Anders Christensen - bas, Kresten Osgood - trommer
>>Se billeder her

6-11

Niels Lyhne Lykkegaard -The Shades of Grey
Niels Lyhne Løkkegaard - saxofoner, Søren Kjærgaard - piano, Jonas Westergaard - bas, Jeppe Kjellberg - guitar, Jeppe Gram - trommer

>>Se billeder her

24-10

Thomas Clausen Kvintet
Peter Fuglsang - klarinet, saxofon. Per Gade - guitar, Thomas Clausen - piano, komponist, orkesterleder. Thomas Fonnesbæk - kontrabas. Karsten Bagge - trommer

>>Se billeder her

16-10

Leonardo Pedersens Jazzkapel
Poul Chr. Nielsen, Mogens Eghjort, Holger Tvestmann - trompet, Hans Leonardo Pedersen, Jens Erik Sørensen, Finn Lynge - saxer, Bjarne Thanning, Jørn Nørredahl - trombone, Per Tværgård - piano, Ib Lund Nielsen - bas, Tobias Leonardo Pedersen - trommer.
>>Se billeder her

9-10

Uffe Steen Trio
Uffe Steen - guitar, Thomas Seithen - bas, Jesper Bo Knudsen - trommer
>>Se billeder her

3-10

Pierre Dørge & New Jungle Orchestra
Pierre Dørge - guitar, Irene Becker - piano/keyboard, Anders Banke - basklarinet, Jakob Mygind - sax., Morten Carlsen - sax & taragot, Kenneth Agerholm - trombone, Thommy Andersson - bas, Martin Andersen - trommer, Ayi Solomon - percussion.

>>Se billeder her

25-9

Cockpit Music
T.S. Høeg - sax, Søren Tarding - guitar, P.O. Jørgens - trommer
>>Se billeder her

12-9

Bo Stief og Krister Jonsson - 'Nordic Root'
Bo Stief - bas, Krister Jonsson - guitar
>>Se billeder her

25-8

Dutch Swing College Band
George Kaatee -trombone, Bert de Kort - trompet, Bob Kaper - klarinet/altsax, Marcel Hendricks - piano, Ton von Bergelijk - bajo/guitar, Han Brink - trommer, Frits Kaatee - klarinet/alt- & tenorsax, Adrie Ratt - bas

>>Se billeder her

9-8

Anders Gaardmand Kvartet
Anders Gaardmand - sax, Uffe Steen - guitar, Kjeld Lauritsen - orgel, Frands Rifbjerg - trommer
>>Se billeder her

7-6

Benita Haastrup - Sunrise
Benita Haastrup - trommer, Christina Dahl - tenor sax, Kaare Munkholm - vibrafon, Jens Skou Olsen - bas
>>Se billeder her

16-5

Magnus Fra Gaarden
Magnus Bak - trombone, Henrik Melbye - tenorsax, Lars Bech Pilgaard - guitar, Rune Jakobsen - bas, Casper Mikkelsen - trommer
>>Se billeder her

24-4

Simon Spang-Hanssen Ear Witness
Emil Spányi - piano, keyboards, Thomas Fonnesbeck - bas, Felix Sabal-Lecco - trommer, Simon Spang-Hanssen - saxofon, fløjte
>>Se billeder her

3-4

Bjarne Roupé Quartet
Bjarne Roupé - guitar, Tomas Franck - tenor sax, Daniel Franck - bas, Aage Tanggaard - trommer
>>Se billeder her

20-3

Benjamin Koppel Quartet
Benjamin Koppel - sax, Heine Hansen - piano, Thomas Vang - bas, Frands Rifbjerg - trommer
>>Se billeder her

8-3

Gunde On Garner
Henrik Gunde - piano, Nicolas Kock - bas, Steen Holm - trommer

27-2

Grammofunch
Jeppe Gram - trommer, Rune Funch - guitar, Simon Toldam - keyboards, Jeppe Skovbakke - bas
>>Se billeder her

7-2

Pellecoustic
Pelle Fridell (ts, ss), Jørgen Emborg (p), Thommy Anderson (b), Morten Lund (trm)
>>Se billeder her

23-1

Christina von Bülow  & Henning Bendixen Kvartet
Christina von Bülow (as), Henning Bendixen (fl.h) Preben Nimb Sørensen (b), Henrik Uldall (g), Henrik Hansen (trm)
>>Se billeder her

17-1

Ulla Henningsen - Ole Kock Hansen
Ulla Henningsen - sang, Ole Kock Hansen - piano
>>Se billeder her

 

2008

7-12

Jacob Fischers Julejazzkvartet
Jacob Fischer - guitar, Hugo Rasmussen - bas, Janus Templeton - trommer, 
Christina von Bülow- alt sax 

5-12

Mariane Bitran - Makiko Hirabayashi Kvintet
Mariane Bitran - fløjter, Makiko Hirabayashi - piano, Bob Rockwell - tenor/klarinet,
Erik Olevik- bas, Johan Kolsuth - trommer
>>Se billeder her

22-11

Schneeweiss & Rosenrot
Lucia Cadotsch - vokal, Johanna Borchert - piano, Jonas Westergaard - bas, Marc Lohr - trommer
>>Se billeder her

14-11

Tangoorkestret
Henrik Sveidahl  - basklarinet / sopransax, Kristian Jørgensen  - violin, Palle Windfeldt - guitar, Kaare Munkholm - marimba / vibrafon, Jens Skou Olsen - bas

>>Se billeder her

2-11

Susi Hylgaard solo

25-10

Acoustic Sense
John Sund - guitar, John Ehde -cello, Morten Lundsby - bas, Ayi Solomon - percussion
>>Se billeder her

17-10

Kenny Werner - Jens Søndergaard Duo
Kenny Werner - piano, Jens Søndergaard - sax
>>Se billeder her

27-9

Santa Cruz
Hans Ulrik – saxofon, Poul Halberg – guitar, Frans Bak – keyboard, Bo Stief – bas, Alex Riel – trommer

20-9

Holbæk Big Band og Ian McDougall Sextet feat. Helle Nerup
Ian McDougall - trombone, Ross Taggert - sax, Oliver Gannon - guitar, Ron Johnston -piano, Neil Swainson - bas, Craig Scott - trommer, Helle Nerup -sang.

19-9

Veronica Mortensen
Veronica Mortensen - vokal, Mads Bærentsen - piano, Morten Lundsby - bas, Morten Ærø - trommer
>>Se billeder her

17-8

Søren Lampe Kvintet
Søren Lampe - vokal, Thomas Fonnesbæk - bas, Janus Templeton - trommer, Peter Rosendal - klaver, Hans Ulrik - sop/tenor sax.
>>Se billeder her

15-6

Elgeti - Eriksen Kvintet
Sarah Elgeti - fløjte, tenor - og  sopransax, Marianne Markmann Eriksen - alt- og barytonsax, Christian Bluhme Hansen - guitar, Jens Kristian Andersen - bas, Thomas Præstegaard - trommer
>>Se billeder her

17-5

Lars Møller Kvartet
Lars Møller- tenor sax, Thor Madsen- guitar, Robert Landfermann - bas, Jonas Burgwinkel - trommer
>>Se billeder her

26-4

Django Bates & StoRMCaser
Django Bates - keyboards, Nina Baun Jeppesen - voice, Julie Kjær - flute, Bo Skjold Christensen - clars, Magnus Thuelund - alto, Aske Drasbæk Philipsen - alto, Marius Søftland Neset - tenor, Martin Stender - tenor, Søren Karkov - bari, Lars Søberg Andersen - trpt, Jimmy Nyborg - trpt, Lise Munch - F. Horn, Kevin Christensen -  trb, André Jensen - Bs trb, Philip Garner - tuba, Christian Bluhme - guit, Petter Eldh - Bass, Anton Eger- drums, Mikkel Schnettler - perc.
>>Se billeder her

5-4

Christian Winther Quartet
Christian Winther - sax, Richard Doron Johnson – piano, Kengo Nakamara – bas

22-3

Sinne Eeg
Sinne Eeg - vokal, Peter Rosendal - piano, Mads Vinding - bas, Morten Lund - trommer
>>Se billeder her

15-3

Secret Oyster
Karsten Vogel- sax, Daniel Fridell - keyboards, Claus Bøhling - guitar, Assi Roar - bas, Ole Streenberg - trommer
>>Se billeder her

8-3

Olivier Antunes Trio
Olivier Anunes - piano, Lennart Ginman - bas, Morten Lund - trommer
>>Se billeder her

8-2

Radiostar
Michael Blicher - sax, Fredrik Lundin - sax, Thomas Vang - bas, Anders Holm - trommer, Niclas Knudsen - guitar

>>Se billeder her

2-2

Thomas Agergaard og Helge Lien Trio
Thomas Agergaard - tenorsax, Helge Lien - piano, Frode Berg - bas, Knut Aalefjær - trommer
>>Se billeder her

27-1

"Nullernix for sjov"
Cathrine Legardh - sang, Andreas Estrup - trommer, Brian Mørk Hansen - guitar, Tomas Raae - bas
>>Se billeder her

11-1

ReBop Union
Thomas Fryland - trompet, Orazio Maugieri - alt sax, Francesco Cigna - guitar, Daniel Franck - bas, Tony Cigna- trommer
>>Se billeder her

2007

 

18-12

Eivør Pálsdóttir og Bobo Moreno med DR Big Band.
>>Se billeder her

8-12

Fra de varme lande
Jakob Munck- sousaphone & voice, Anders Vesterdahl - accordion, Niclas Knudsen - guitar, Stefan Pasborg - trommer

>>Se billeder her

24-11

Erling Kroners New Music Orchestra feat. Helle Hansen
Helle Hansen - vokal, blokfløjte, Erling Kroner - trombone, dirigent, arrangør, komponist,
Jan Zum Vohrde, Kasper Wagner, Pernille Bévort, Jan Harbeck, Ed Epstein - saxer, Bjørn Ringkjøbing, Carsten M. Larsen, Mårten Lundgren, Peter Marott - trompeter, Calle Lindberg, Rolf Mandix - tromboner, Niels Gerhardt - bastrombone, tuba, Morten Højring - guitar, Marie Louise Schmidt - piano, Klavs Hovman - bas, Dennis Drud - trommer
>>Se billeder her

10-11

World On A String
Bjarke Falgren - violin, John Sund - guitar, Morten Lundsby - bas, Ole Theill  - tablas
>>Se billeder her

27-10

EXIL
Mikko Etienne - Sax, Bo Thymann - Guitar, Petter Eldh - Bas, Marc Lohr - Trommer

>>Se billeder her

27-10

Lars Winther Trio
Lars Winther - piano, Jesper Thorn - bas, Marc Lohr - trommer
>>Se billeder her

13-10

Mikkel Ploug Group feat. Mark Turner
Mikkel Ploug (g), Jeppe Skovbakke (b),Sean Carpio (trm), Mark Turner (s)
>>Se billeder he

29-9

Malheiros - Clausen - Malta
Celia Malheiros (perc, gui, voc), Thomas Clausen (p), Carlos Malta (ss, fl)
>>Se billeder her

28-9

Mais Uma
Pelle Fridell (ts - fl), Carsten Kær (p - keyb), Morten Ankarfeldt (b), Janus Templeton (trm), Mai Seidelin (voc)
>>Se billeder her

15-9

Bülow/Besiakov Quartet m/Bernt Rosengren (S)
Bernt Rosengren (ts), Christina von Bülow (as), Ben Besiakov (p), Daniel Franck (b)
Frands Rifbjerg  (trm)
>>Se billeder her

5-8

The Organizers
Bob Rockwell (s), Kjeld Lauritsen (org), Esben Bach (trm), Klavs Nordsø (cong), Ethan Weisgard (perc)
>>Se billeder her

17-6

Søndergaard - Sørensen Quintet
Jens Søndergaard (as), Jens-Erik Sørensen (ts), Thomas Bornø (p), Ture Kindt-Larsen (b), Dennis Drud (trm)
>>Se billeder her

12-5

Mazur/Jormin/Jørgensen
Marilyn Mazur (trm, perc, p, voc), Anders Jormin (bas, voc), Per Jørgensen (trm, voc, perc)
>>Se billeder her

13-4

Jens Jefsen Quartet feat.Dave Wilczewski
Jens Jefsen (b),Uffe Steen(g),Jukkis Uotila (trm), Dave Wilczewski (s)
>>Se billeder her

1-4

Mona Larsen-Thomas Clausen
Mona Larsen (voc), Thomas Clausen (P)

18-3

Pablo Ziegler Trio
Pablo Ziegler (p), Quique Sinesi (g), Walter Castro (ban)
>>Se billeder her

9-3

Niels Jørgen Steens A-team
Niels Jørgen Steen (p), Erling Kroner (trb), Jesper Thilo (ts-as), Morten Højring (g), Tomas Franck (ts), Kasper Vadsholt (b), Uffe Markussen (ts), Roger Berg (trm), Flemming Madsen (bs), Klavs Nordsø (perc), Henrik Bolberg (trp)
>>Se billeder her

24-2

Anderskov Accident
Kasper Tranberg (tp), Anders Banke (kl./b.kl.), Peter Dahlgren (trb), Jesper Zeuthen (as),Jacob Anderskov (p), Jeppe Skovbakke (b), Rune Kielsgaard (trm)
>>Se billeder her

2-2

SAFT
Mette Rasmussen (sax), Kasper Bjerg (keyb.) Søren Mehlsen (trm)
REFRACTION
Frederick Menzies (s), Jesper Thorn (b), Anders Mortensen (p), Snorre Kirk (trm)
KontraDiktion
Nina Baun Jeppesen (voc), Jesper Thorn (b)
>>Se billeder her

26-1

Carsten Dahl Trio
Carsten Dahl (p), Mads Vinding (b), Alex Riel (trm)
>>Se billeder her

2006

 

3-12

NHØP mindekoncert
Ulf Wakenius (g), Jesper Bodilsen (b), Jonas Johansen (trm), Henrik Gunde (p)
>>Se billeder her

25-11

Seamus Blake og Trioscope
Seamus Blake (s), Marko Martinovic (p), Kristor Brødsgaard (b), Janus Templeton (trm) 
>>Se billeder her

17-11

Sigurd Barrett og DR Big Band 
>>Se billeder her

3-11

Paolo Russo's Band au Neon m. Sara Indrio
Paolo Russo (ban), Francesco Calí (p, hrm), Fabrizio Mandolini (ss, ts) ,Sara Indrio (vok, perc)
>>Se billeder her

29-10

Simon Spang-Hanssens Måneklar
Simon Spang-Hanssen (ts,as, fl), Bent Clausen (vib), Mariane Bitran (fl) Henrik Sveidal (bkl, s), Peter Danstrup (b), Benita Haastrup (trm), Jacob Andersen (perc)
>>Se billeder her

15-10

Dato - Rocco Duo
Carlo Actis Dato (bs, bkl), Enzo Rocco (g)
>>Se billeder her

14-10

Hugo Rasmussen Allstarz
Hugo Rasmussen (b), Kresten Osgood (trm), Heine Hansen (p), Kasper Tranberg (kor, trp), Mads Hyhne (trb), Jacob Dinesen (s)
>>Se billeder her

1-10

Biondini - Girotto Duo
Luciano Biondini (acc), Javier Girotto (s)
>>Se billeder her

30-9

Makiko Hirabayashi Trio
Makiko Hirabayashi (p), Marilyn Mazur ( trm/ perc), Klavs Hovman (b)
>>Se billeder her

9-9

Jens Winther Quintet
Jonas Westergaard  (b),Ben Besiakow (p), Claus Waidtløw (ts), Dejan Terzic (trm) Jens Winther (trp)
>>Se billeder her

9-9

Tune Up Workshop Band m. Lars Clemmen Hansen
Ole Kirk Ejsing  (ts), Lars Clemmen Hansen (bs) Henning Bendixen (flgh) 
Ole Hannibal (p) Tue Hjelmvig (g) Erik F. Andersen (trm) Flemming Nørgaard (b)
>>Se billeder her

6-8

Christina von Bülow  & Nite and Day
Christina von Bülow (as), Henning Bendixen (fl.h) Preben Nimb Sørensen (b), Henrik Udall (g), Henrik Hansen (trm)
>>Se billeder her

18-6

Dørge-Becker-Carlsen
Pierre Dørge (g), Irene Becker (keyb), Morten Carlsen (sax mm.) Aviaja Lumholt (voc)
>>Se billeder her

5-5

Bolberg Markussen Kvintet
Henrik Bolberg (trp), Uffe Markussen (s), Marco Martinovic (p), Kristor Brødsgaard (b), Ole Streenberg (trm)

23-4

Malene Mortensen og Holbæk Big Band
Malene Mortensen (voc), Randi Holum (dir)
Mikkel Uhrenholt, Orla Hansen, Daniel Holm, Mette Wieslander og Sara Elgeti (saxer)
Troels Christensen, Henry Marquartsen, Per Cornelíussen og Per Jensen (tromboner)
Søren Goth, Karsten Larsen, Torben Christensen og Majken Falck Hansen(trompeter)
Jesper Ankjær (p), Poul Kim Larsen (g), Søren Larsen (b) Henrik Hansen (trm)

8-4

Hans Ulrik Quartet
Hans Ulrik (s), Jacob Christoffersen (p), Jesper Bodilsen (b) Alex Riel (trm)
>>Se billeder her

24-3

Dalia Faitelson & The Spring Alliance
Dalia Faitelson (g, voc), Christoffer Møller (keyb), Jay Anderson (b) Adam Nussbaum (trm)
>>Se billeder her

17-3

Cuban All Stars - Latin Groove Orquesta
Alexander Abreu Maresa (trp) ,Germán Velazco (sax) Hernán Lugano (kb) Felipe Cabrera (b), Abraham Mansfarroll (congas) Calixto Oviedo (trm. timb)
>>Se billeder her

4-3

moLD
Mark Solborg (g, div elek.), Anders Banke (sax/kl) Stephan Meinberg (trp) Peter Bruun (trm)
>>Se billeder her

24-2

Bobo Moreno
Bobo Moreno (voc), Bo Stief (b), Ole Kock Hansen (p)
>>Se billeder her

4-2

Christian Winther Quartet
Christian Winther (s), Richard Doron Johnson (p), Kungo Nakamura (b), Troy Davis (trm)
>>Se billeder her

27-1

Jazz Kamikaze
Morten Schantz (p), Anton Eger (trm), Daniel Davidsen (g), Marius Neset (s), Kristor Brødsgaard (b)
>>Se billeder her

2005

3-12

Ibrahim Electric
Stefan Pasborg (trm), Niclas Knudsen (g), Jeppe Tuxen (Hm B3)
>>Se billeder her

19-11

Stefano Bollani / Katrine Madsen
Stefano Bollani (p), Jesper Bodilsen (b), Morten Lund (trm), Katrine Madsen (voc)

12-11

Janjiki-San
Kim Kristensen (p, kb), Janus Templeton (trm), Jimmi Roger Pedersen (b), Aviaja Lumholt (voc)
>>Se billeder her

23-10

Uffe Steen Trio
Uffe Steen (g), Lennart Ginman (b), Adam Nussbaum (trm)
>>Se billeder her

15-10

Palle Mikkelborg Group
Palle Mikkelborg (tp), Helen Davies (hp, kb), Mikkel Nordsø (g) Moussa Diallo (b), Klaus Menzer(trm), Ayi Solomon (perc), Gert Sørensen (slagtøj m.m) og lokale musikere
>>Se billeder her

8-10

Vincent Herring Quartet
Vincent Herring (as), Danny Grisset (p), Richie Goods (b) Joris Dudli (trm)

23-9

Pierre Dørge & New Jungle Orchestra
Pierre Dørge (g) Irene Becker (p., kb.) Gunnar Halle (trp)
Kasper Tranberg (trp) Jakob Mygind (s) Morten Carlsen (sax. m.m.) Kenneth Agerholm (trb) Thommy Andersson (b)
Martin Andersen (trm) Ayi Solomon (perc)

10-9

Willy Egmose Trio / Scott Hamilton
Scott Hamilton (s), Willy Egmose (p) Jeppe Smith-Olsen (b)
Kristian Leth (trm)

6-9

Finn Kragerup / Vagn Leick Kvartet
Finn Kragerup (g) Vagn Leick (p) Helge Søndergaard (b) Preben Willeberg (trm)

>>Se billeder her

2-9

Grand Danois
Ole "Fessor" Lindgren (bs) Elith "Nulle" Nykjær (kl) Kjeld Lauritsen (p, org,) Hugo Rasmussen (b) Bjørn Otto Hansen (trm)

2-9

Theis' Jazzband
Theis Jensen (trpt/sang) Leif Juul Jørgensen (kl) Erik Hansen (trb) Hans Aspöck (p) Henrik Hartmann (b) Hans Nymand (trm)
>>Se billeder her

30-8

Christian Bluhme Duo
Lars Søberg Andersen (tp) Christian Bluhme (g)

30-8

Tune Up Duo
Ole Kirk Ejsing (sax / klaver) Flemming Nørgård (bas)

21-8

String Swing  
Søren Siegumfeldt-Eriksen (sax.) Josefine Cronholm (voc.) Jacob Fischer (g.) Jacob Gurevitsch (g) August Engkilde (b)

>>Se billeder her

19-6

Silvana Malta Group
Silvana Malta (voc.) Steen Rasmussen (keyb.) Torben Westergaard (b.) Jonas Johansen (dr.) Afonso Correa (perc.)

7-5

Jacob Buchanan 6tet
Jakob Buchanan (tp / fh) Chris Speed (kl/ ts) Jakob Bro (g), Rune Borup (p) Jeppe Skovbakke (b)Peter Bruun (trm og perc)

15-4

Fredrik Lundin Overdrive
Fredrik Lundin (s),Krister Jonsson (g),Henrik Gunde(kb), Jens Kristian Uhrenholdt (b), Jonas Johansen (trm), Emil DeWaal (trm), Majberit Guasora (trp), Mia Engsager (tb), Lis Wessberg (tb) Ola Nordquist (btb) Klaus Löhrer (btb, tub)

8-4

Jacob Davidsens Mangfoldighed
Jacob Davidsen (p, kb), Iain Ballamy (s), John Ehde (cello), John von Dalen (v), Staffan Svansson (tr), Peter Danemo (trm), Nils Davidsen (b)
>>Se billeder her

1-4

Tao Højgaard DjazZ
Henrik Bolberg  (tp, flh) Tao Højgaard (g), Marc Davis (b) 
ScratchMagic (div. elek.)

18-3

Mads Hansen Group feat. Aske Jacoby
Mads Hansen (ts, cl), Jeppe Skovbakke (b), Jeppe Kjellberg (g), Jeppe Gram (trm), Aske Jacoby (g)
>>Se billeder her

18-2

Søren Nørbo Trio feat. Django Bates
Søren Nørbo (p), Kresten Osgood (trm, mel), Niels Præstholm (b), Django Bates (alth., mel)

30-1

Sinne Eeg/Martin Schack Quartet
Sinne Eeg(v), Martin Schack(p), Jesper Ry(b), Janus Templeton(trm).
>>Se billeder her

22-1

Pernille Bévorts Special Edition Ensemble
Qarin Wickmann(v), Mariane Bitran(fl), Haukur Grøndal(kl /as), Pernille Bévort(ts /ss), Jesper Løvdal(bkl/ts), Krister Palmquist(g) Göran Schelin(b) Karsten Bagge (trm)
>>Se billeder her

2004

4-12

DR Big Band u. ledelse af Nicolaj Bentzon
Solister: Sten Jørgensen, Caroline Henderson

>>Se billeder her

26-11

Bitran / Reimann Kvintet
Mariane Bitran (fl), Poul Reimann (p), Thomas Fonnesbæk (b),  Anders Mogensen (trm), Alain Dodji Apaloo (g)

13-11

Niels Ryde Quintet
Wolgang Muthspiel (g), Jesper Løvdahl (ts), Niels Ryde (b) Anders Mogensen (trm)

30-10

Yael Acher & "KaT" - inDusTrial
Yael Acher (fl /elec), Nicolai Hess (rhodes /org), Lars Tormod Jenset (b), Liudas Mockunas (ss/bk), Søren Christiansen (trm)

23-10

Christian Winter Quartet
Christian Winther(ts), Richard Doro Johnson (p), Neil Caine (b), Quincy Davis (trm)

10-10

Vincent Herring Quartet
Vincent Herring (as), Danny Grisset (p),Essiet Essiet (b), Joris Dudli (trm)
>>Se billeder her

8-10

Hernan Lugano Trio
Hernan Lugano (p), Andres Fuhr (b), Ernesto Zeppa (trm)
>>Se billeder her

22-8

Hugo Rasmussen Trio
Hugo Rasmussen (b), Jakob Dinesen (s),  Kresten Osgood (trm)

9-6

Jesper Thilo Kvartet
Jesper Thilo (ts), Olivier Antunes (p), Bo Stief (b), Frans Rifbjerg (trm)
>>Se billeder her

15-5

Mads Vinding (b) og Jacob Fischer (g)

9-5

Caroline Henderson
Jesper Nordenström (p), Anders Christensen (b), Kresten Osgood (trm), Paolo Russo (bandeneon / keyb)

25-4

Thomas Fryland Trio
Thomas Fryland (trp), Doug Raney (g), Jesper Lundgaard (b)

21-4

Jazzpar 2004
Aldo Romano (trm), Susi Hyldgaard (voc), Stefano Di Battista (as), Mark Turner (ts), Henrik Gunde (p) , Jesper Bodilsen (b)
Jakob Dinesen (ts), Ben Besiakov (p), Eddie Gómez (b)
Nasheet Waits (trm)

>>Se billeder her

3-4

Hot'n Spicy
Bjarke Falgren (vio), Svei Erik Martinsen (gui, voc), Lars Tormod Jenset (b)
>>Se billeder her

18-3

Tango Orkesteret
Kristian Jørgensen (vio), Palle Windfeldt (g), Kaare Munkholm (vib), Henrik Sveidal (s), Jesper Lundgaard (b)
Carl Quist Møller (trm/perc)

28-2

Klüvers Big Band feat.
Maria Carmen Koppel og Bobo Moreno

14-2

Josefine Cronholm IBIS
Josefine Cronholm (v), Joakim Midler (s), Henrik Sundh (p, kb), Tommy Andersson (b), Lisbeth Diers (trm, perc)

17-1

Nils Vinding Trio
Nils Vinding (trm), Arild Andersen (b) , Thomas Clausen (p)

2003

13-12

Jesper Bodilsen Trio
Stefano Bollani (p), Jesper Bodilsen (b) , Morten Lund (trm)

15-11

Jan Kaspersens 6tet
Jan Kaspersen (p), Anders Bergkrantz (tr) Jan Zum Vohrde (as) Simon Spang- Hanssen (ts) Marc Davis (b), Ole Rømer (trm)

1-11

Stekpanna
Mads Kjølby Olsen (g), Steve Kershaw (b), Petter Svärd (trm), Ed Jones (ts)
>>Se billeder her

10-10

Uffe Steens Trio
Uffe Steen (g), Adam Nussbaum (trm), Lennart Ginman (b)

4-10

Ståhls Blå
Mattias Ståhl (vib), Joakim Milder (s), Filip Augustson (b)Thomas Strønen (trm)

27-9

Lars Jansson Trio
Lars Jansson (p), Christian Spering (b), Anders Kjellberg (trm)

15-9

Ulrik , Swallow , Johansen
Hans Ulrik (s), Steve Swallow (b), Jonas Johansen (trm)

17-8

Bo Stief "New Dreams"
Bo Stief (b), Poul Halberg (g), Fredrik Lundin (s)
>>Se billeder her

15-6

Thomas Fryland Sextet
Thomas Fryland (trp), Steen Hansen (trb), Simon Thorsen (ts), Rasmus Ehlers (p), Peter Hansen (b), Karsten Bagge (trm)

24-5

Tchicai - Lake - Osgood - Westergaard
John Tchicai (sax), Oliver Lake (sax), Kresten Osgood (trm), Jonas Westergaard (b)
>>Se billeder her

26-4

Mona Larsen Kvartet
Mona Larsen (voc), Thomas Clausen (p), Thomas Ovesen (b), Jonas Johansen (trm)

12-4

Søren Kristiansen Trio
Søren Kristiansen (p), Thomas Ovesen (b), Mikkel Find (trm)

30-3

Bohuslän Bigband feat. Katrine Madsen & Lars Jansson

15-3

Per Gade Trio
Per Gade (gui), Bo Stief (b), Jonas Johansen (trm)

7-3

Hot'n Spicy
Bjarke Falgren (vio), Svei Erik Martinsen (gui, voc), Lars Tormod Jenset (b)

1-3

Ear Witness
Simon Spang-Hanssen (sax), Linley Marthe (b), Felix Sabal-Lecco (trm), Emil Spanyi (keys)
>>Se billeder her

10-2

Trine-Lise Væring
Trine-Lise Væring (v), Thor Madsen (gui), Jonas Berg (keys), Johannes Lundberg (b), Anders Hentze (trm)

7-2

Band Mrazem
Emil de Waal (tro), Jonas Johansen (tro), Gustav Ljunggren (misc), Andreas Unge (bas), Jonas Berg (keys), Andreas Unge (p)

26-1

Copenhagen Art Ensemble feat. Josefine Cronholm
Musik af Lotte Anker til tekster af Paul Auster
>>Se billeder her

19-1

Jakob Bro Quartet, feat. Chris Cheek
Jakob Bro (gui), Chris Cheek (sax), Anders Christensen (b), Jeppe Gram (trm)

 

2002

 

6-12

Søren Lee Quartet
Søren Lee (g), Mads Vinding (b), Nikolaj Hess (p, key), Martin Andersen (trm)

1-12

Torben Ulrich m. Clinch
Torben Ulrich (voc), Claus Bøje (trm), Peter Friis Nielsen (b), Christer Irgens-Møller (p, key)

17-11

Chris Mihn Doky trio
Chris Minh Doky (b), Clarence Penn (trm), Edward Simon (p)

9-11

Susi Hyldgaard 
Susi Hyldgaard (vo, key. p), Gunnar Halle (tp), Lisbeth Diers (trm, perc), Johannes Lundberg (b)

2-11

Fernando Tarrés and the Arida Conta Group
Fernando Tarrés (gui), Ernesto Jodos (p), Rodrigo Domínguez (sax), Jerónimo Carmona (bas),Sergio Verdinelli (trm)
>>Se billeder her

25-10

Peter Vuust Quartet
Peter Vuust (b), Lars Jansson (p), Alex Riel (trm), Ove Ingemarsson (sax).
>>Se billeder her

5-10

Putte Wickman med Jeppe Smith-Olsens Trio
Putte Wickman (kl), Jeppe Smith-Olsen (b), Olivier Antunes (p) , Ove Rex (trm).

14-9

Fumier & Thomas Agergaard
Magnus Olsen (trm), Stefan Sieben (gui), Thomas Bang (bas), Jeppe Skjold (sax), Thomas Agergaard (sax).
>>Se billeder her

31-8

Christina Nielsen  & Carsten Dahl Duo
Christina Nielsen (sax), Carsten Dahl (p)
>>Se billeder her

21-8

Kurt Rosenwinkel
Kurt Rosenwinkel (gui), Jakob Dinesen (sax), Anders Christensen (bas), Kresten Osgood (trm)

18-8

Pernille Bévort Kvartet
Pernille Bévort (sax), Kjeld Lauritsen (org)Niels Præstholm (bas, Karsten Bagge (trm)
>>Se billeder her

9-6

Katrine Madsen Trio
Katrine Madsen (voc), Lennart Ginman (b) , Jakob Fischer (gui)
>>Se billeder her

23-5

Finn Ziegler, Ann Farholt, Klimt
Finn Ziegler (vio), Ann Farholt (voc), Olivier Antunes (p), Ole Skipper Moesgaard (b), Søren Frost (trm), Ulla Pihl (voc), Anders Hjort (b), Rasmus Lund (trm)
>>Se billeder her

19-5

Wayne Krantz
Wayne Krantz(gui), Tim Lefebvre (b), Keith Carlock (trm)

4-5

String Swing
Søren Siegumfeldt Eriksen(s), August Enkilde(b), Jakob Gurevitsch(gui), Jakob Fischer(gui), Josefine Cronholm (voc)

13-4

Anker-Crispell-Cleaver
Lotte Anker(s), Marylin Crispell(p), Gerald Cleaver(trm)
>>Se billeder her

6-4

Takuan
Flemming Ageskov (trp), Lars Juul (trm), Jakob Davidsen(kb)
>>Se billeder her

16-3

Niels Henning Ørsted Pedersen Trio
NHØP (b), Ulf Wakenius (g), Jonas Johansen (trm)
>>Se billeder her

8-3

Kresten Osgood
Kresten Osgood (trm), Dr. Lonnie Smith (org), Mickael Blake (s)
>>Se billeder her

24-2

Trio Töykeät
Liro Rantala (p), Rami Eskelinen (trm), Eerik Siikasaari(b)

2-2

Carsten Dahl New Trio
Carsten Dahl (p), Arild Andersen (b), Patrice Heral(trm-perc)
>>Se billeder her

27-1

Lisa Nilsson og Radioens Big Band
Nikolaj Bentzon(dir)
>>Se billeder her

12-1

Niclas Knudsens Salvation Army Band
Niclas Knudsen(g.), Nils Davidsen (b), Søren Christensen(trm)
>>Se billeder her

 

2001:  

1-12

Sophisticated Ladies Sextet
Helle Marstrand (b), Marie Louise Schmidt (p), Benita Haastrup (trm), Christina Nielsen (s), Pernille Bevort (s), Lis Wesberg (trb)

9-11

Lew Soloff & Out To Lunch
Lew Soloff (tp), Jesper Løvdahl (ts), August Engkilde (b), Karsten Bagge (trm), Jacob Bro (g)

14-10

Hugo Rasmussens Trio
Hugo Rasmussen (b), Jesper Thilo (ts), Doug Raney (g)
>>Se billeder her

13-10

Fredrik Lundins Overdrive
Fredrik Lundin (p), Krister Jonsson (g), Henrik Gunde (p), Jens Christian Uhrenholdt (b), Jonas Johansen, Emil De Wall(trm), Kenneth Agerholm, Mia Ensager (trb), Klaus Löhrer, Ola Nordquist (b trb), Jesper Sveidahl (tr)
>>Se billeder her

12-10

Maria Quatro Bossa
Maria Hiort Pedersen (voc, g), Ben Besiakow (p), Mikkel Nordsø (g), Ricardo dos Santos (b), Afonso Correa (trm), Christina von Bülow(s, fl)

29-9

Pablo Ziegler og Erling Kroners Dream Quintet
Pablo Ziegler (p), Erling Kroner (trb), Pernille Bevort (s), Kurt Larsen (acc), Jesper Bodilsen (b), Henrik Simonsen (trm)

15-9

Docture Structure
Jacob Anderskov (p), Anders banke (s), Kasper Tranberg (tr), Jonas Westergaard (b), Jeppe Gram (trm)

>>Se billeder her

29-8

Joe Lovano og Ed Thigpen Trio
Joe Lovano (ts) Ed Thigpen(trm) Jesper Bodilsen (b) Carsten Dahl(p)
>>Se billeder her

19-8

Ole Stolle Trio 
Ole Stolle (tp), Jacob Fischer (g) Jens Skou Olsen (b)

16-6

Nulle og Verdensorkestret
Elith "Nulle" Nykjær (kl), Carsten Lund (g), Jakob Thors (b), Louise Albeck (voc), Karsten Kjems (trm)
>>Se billeder her

11-5

Scandinavian Summit
Lars Jansson (p), Severi Pyysalo (vib), Tore Brunborg (s), Jesper Bodilsen(b), Morten Lund (trm)

7-4

Simon Spang Hanssens Central Earth
Simon Spang-Hanssen (s), Mariane Bitran (fl), Jesper Sveidahl tr), Fredrik Lundin (ts), Henrik Sveidahl (bs, bcl) Bjarne Roupé (g), Paul Reimann (p), Marc Davis (b), Anders Mogensen (trm), Jacob Andersen (perc)

24-3

Helle Hansen Group
Helle Hansen (voc), Jimmi Riise (ts), Henrik Gunde (p) Kaspar Vadsholt (b), Morten Lund(trm)

17-3

The Organizers
Bob Rockwell (ts), Kjeld Lauritsen (org), Klavs Nordsø (perc),
Esben Bach (trm)

9-3

Iain Ballamy & Food
Iain Ballamy (s), Flemming Agerskov (tp), Thomas Strønen (trm), Mats Eilertsen (b)

3-3

Thomas Clausen Brazilian Quartet
Thomas Clausen (p), Jan zum Vohrde (fl), Fernando de Marco (b), Alfonso Correa (trm, perc)

3-2

Kasper Villaume Quartet
Kasper Villaume (p), Lars Møller (s), Jesper Bodilsen (b), Morten Lund (trm)

27-1

Radioens Big Band (Armstrong 100 år)
Leroy Jones (tr, voc), Jim Mc Neely (dir)

20-1

Flower Machine
Thomas Agergaard (ss, altfl.), Simon Spang-Hanssen (as,ts), Klavs Hovman (b), Marilyn Mazur (trm, prec)
>>Se billeder her

2000:

 

 

 

 

9-12

Mads Vinding Trio
Mads Vinding (b), Carsten Dahl (p), Alex Riel (trm)
>>Se billeder her

2-12

Once Around The Park
Jakob Dinesen (ts), Rune Funch (g), Nikolaj Torp (org), Anders Christensen (b), Michael Finding (trm)

17-11

Embla Nordic Project
Niels Olav Johansen (g), Niels Præstholm (k), Alex Riel (trm)o.a.

28-10

Flemming Agerskovs Face To Face
Flemming Agerskov (tr), Hans Andersson (b), Julian Argüelles (s), Martin France (trm), Jesper Nordenström (p)

28-10

Anker - Friis - Dørge
Lotte Anker (s), Peter Friis Nielsen (b), Pierre Dørge (g)
>>Se billeder her

27-10

Bo Stief Dream Machine
Poul Halberg (g), Bo Stief (b), Annika Askman (voc, key)

20-10

Niels Balle / Solveig Høye Group
Niels Balle (p), Solveig Høye (voc), Randi Holum tp), Peter Hansen (b), Mikkel Find (trm)

13-10

Susi Hyldgaard Group
Susi Hyldgaard (voc, keyb), Gunnar Halle (tp), Lisbeth Diers (trm, perc), Johannes Lundberg (b)

6-10

The Crossover Ensemble m. Trine-Lise Væring
Jacob Davidsen (p, keyb), Trine-Lise Væring (voc), Peter Fuglsang (as, kl) Flemming Agerskov (tp), Hans Andersson (b), Peter Danemo (trm), Jesper Falkensteen (perc)

15-9

Copenhagen Art Ensemble 
Tim Berne (as), Marc Ducret (g), Herb Robertson (tr)
Ture Larsen (dir), Jesper Riis (tp, flh) Kasper Tranberg (krn), Klaus Lôhrer (bastrb, tuba), Peter Dahlgren (trb), Thomas Agergaard (ts, fl) Lotte Anker (ts, ss) Peter Fuglsang  (bs, bkl, fl), Thomas Clausen (p), Nils Davidsen (b), Anders Mogensen (trm)

2-9

Michael Heise "Heiseholdet"
Anders Bergkrantz (tp), Michael Heise (p), Nicholai Munch-Hansen (b), Jeppe Gram (trm), Rune Harder Olesen (perc)

25-8

Kristian Jørgensen Quartet
Kristian Jørgensen (vio), Søren Kristiansen (p), Sven-Erik Nørregaard (trm)

13-5

Lokal/amatørfestival

5-5

Uffe Steen / Jens Jefsen
Uffe Steen (g), Jens Jefsen (b)
>>Se billeder her

14-4

Hans Ulrik Jazz & Mambo
Jacob Christoffersen (p), Hans Ulrik (s), Niclas Knudsen (g), Anders Christensen (b), Mikkel Hess (trm), Lisbeth Diers (perc)

23-3

Maibritt Kramer & Andy Sheppard m. Marie Bergman
Maj-Britt Kramer (p), Andy Sheppard (s), Marie Bergman (voc), Jens Skou Olsen (b),  Betina Haastrup (trm)

16-3

Radioens Big Band (Bill Evans hyldest)
Feat Jim McNeely

12-3

Katrine Madsen Kvintet
Jan Lundgreen (p), Jesper Bodilsen (b),  Morten Lund (trm), Lars Møller (s), Katrine Madsen (voc)

19-2

Close Erase
Christian Wallumrød  (p), Ingebrigt Håker Flaten(b),  Per Oddvar Johansen (trm)
>>Se billeder her

5-2

Jonas Johansens Move
Ben Besiakov (p), Fredrik Lundin (p), Søren Lee (g), Anders Christensen (b), Jonas Johansen(trm)
>>Se billeder her

21-1

Christina von Bülow Trio
Christina von Bülow (as), Jens Skou Olsen (b), Jacob Fischer (g)
>>Se billeder her

1999: 

 

 

 

3-12

Trine-Lise Væring Kvartet
Trine-Lise Væring (voc), Carsten Dahl (p), Johannes Lundberg (b), Peter Danemo (tr)

21-11

Cæcilie Norby Group
Cæcilie Norby(v), Ben Besiakov (p), Lars Danielsson (b), Søren Lee (g), Jukkis Uotila (trm.)
>>Se billeder her

12-11

Eliane Elias Trio
Mads Vinding (b), Jonas Johansen (trm), Eliane Elias (p)

17-10

Chano Dominguez Trio
Chano Dominguez (p), Thomas Ovesen (b), Jonas Johansen (tr)

17-10

The Orchestra
Henrik Frisk (dir), Peter Fuglsang, Claus Waidtløw, Christina Nielsen, "Filt" Kristensen (s, kl, fl) Jesper Riis, Bjørn Ringkjøbing, Hendrik Jørgensen , Christer Gustafsson (tp, flh) Ture Larsen, Jakob Riis, Niels Gerhardt, Klavs Löhrer (trb) Henrik Gunde (p), Per Gade (g), Kasper Vadsholt (b), Martin Andersen (trm)
>>Se billeder her

16-10

Simon Spang-Hanssen & Måneklar
Simon Spang-Hanssen (s), Mariane Bitran (fl), Peter Danstrup (b), Ole Theill (tab), Jakob Andersen (perc)

16-10

Karsten Vogel & Niels Thybo
Karsten Vogel (as), Niels Thybo (p)

15-10

The Ethnotronic Beat
Jens Haack (s), Morten Grønvad (vib), Yadam Gonzales (b), Mino Vaknin (tr)

10-10

Niels Lan Doky Vietman Project
Lars Danielsson (b), Xavier Dessandre (perc), Paul Wertico (trm), Thanh Lam(v), Mguyen Quoc Trung (keyb.)
>>Se billeder her

24-9

Moo Note
Kevin Christensen (trb), Mathias Lægdsmand (ts), Anders Hjort (p), Nils Bo Hamburger (g), Kåre Rasborg (b), Christian Rank (trm).

10-9

Jon Balke & Bo Stief
Bo Stief (b),  Lelo Nika (harm), Aya Solomon (perc), Paulo Russo (keyb) og Louise Norby (vocal), Jon Balke (p)

28-8

Anders Mogensens External Experience
Anders Christensen (b) Hans Ulrik (s), Niclas Knudsen (g), Anders Mogensen (trm).

15-5

Lokal/amatørfestival

8-5

Mads Strandgaard Trio m. Klavs Hovman
Mads Strandgaard (p) Sine Christensen (ss), Klavs Hovman (b)

1-5

Jan Zum Vohrde Quartet
Thomas Clausen (p), Jan Zum Vohrde (s,fl) Alex Riel (tr) Jesper Lundgaard (b).

25-4

Tomas Franck Quartet
Tomas Franck (ts), Carsten Dahl (p), Lennart Ginman (b) Ole Streenberg (trm).

16-4

Jesper Ankjærs Trio m. Jens Søndergaard
Jesper Ankjær (p), Stig Andreasen(b), Chano Olskær(tr), Jens Søndergaard (as)

11-4

Nils Vinding Kvartet
Thomas Clausen (p), Jens Jefsen (b) Kurt Larsen (harm.), Nils Vinding (trm)

28-3

Gianni Coscia & Gianluigi Trovesi
Gianni Coscia (harm.), Gianluigi Trovesi (kl)

26-3
 

JazzPar koncert
Martial Solal (p) Mads Vinding (b), Daniel Humair (trm) +
Martial Solal m. Radioens Big Band u. led. af Jim Mc Neely.
Hans Ulrik(s) Quartet m. John Scofield (g.), Lars Danielsson (b.) og Peter Erskine (dr.)

13-3

The Crossover Ensemble & Zapolski Kvartetten
Flemming Agerskov (tp),Kennet Jönsson (b.kl, ss),Peter Fuglsang (as, kl),Flemming Lund (fl) Jakob Davidsen (p), Kasper Vadsholt (b),Peter Danemo (tr), Peter Düring (perc) Alexander Zapolski (violin), Jacob Soelberg (violin), Iben Teilmann (bratsch) Vanja Louro (cello)

28-2

Niclas Knudsens Human Beat Boxer
Adam Nussbaum (trm), Nils Davidsen (b) Ben Besiakow(p), Niclas Knudsen(g)

14-2

Poul Reimann Trio
Poul Reimann (p), Thomas Ovesen (b), Jonas Johansen (dr)

29-1

Phil Woods m. Repertory Quartet
Bob Rockwell (ts), Jesper Lundgaard (b), Keith Copeland (tr) Ole Kock Hansen (p), Phil Woods (s)

23-1

Ginman / Jørgensen
Lennart Ginman (b), Sten Jørgensen (voc), Lis Wesberg (trb)

1998:

  

5-12

The Ole Theill Experience
Jens Haack (s) Aske Jacoby (g), Ole Theill (tab)

29-11

NHØP Trio
NHØP (b), Ulf Wakenius (g), Jonas Johansen (trm)

17-11

Niels Lan Doky Quartet
Niels Lan Doky (p) Lars Danielsson (b), Jeff Bodreaux (trm) Xavier Desandre-Navarre (perc.)

24-10

Acoustic Guitars m. Mikkel Nordsø
Mikkel Nordsø, Steen Kyed, Christian Ratzer (g.) og Klaus Nordsø (perc.) 

10-10

Lelo Nika Balkan Group

10-10

Silvana Malta Group
Per Gade (g), Steen Rasmussen (p), Torben Westergaard (b), Jonas Johansen (trm), Jacob Andersen (perc), Silvana Malta (voc)

9-10

Jorge Cordero & Los Grand Daneses

9-10

Pierre Dørge's New Jungle Orchestra
Pierre Dørge (g), Morten Carlsen (ts, cl ), Jesper Zeuthen (as, bascl), Jacob Mygind (ss, ts), Kenneth Agerholm (trb), Hugo Rasmussen (b), Bent Clausen (trm), Aye Solomon (perc)

20-9

Dos Mundos m. Trine-Lise Væring
Trine-Lise Væring (voc), fredrik Lundin (ts), Henrik Sveidahl (s, bkl), Kristian Jørgensen (vio), Palle Windfeldt (g), Kaare Munkholm (vib), Carl Quist Møller (perc), Mattias Svensen (b), Jonas Johansen (trm)

20-9

Wombat
Hans Ulrik (s, mm), Palle Windfeldt (g), Kaare Munkholm (vib), Sille Grønberg(voc)

19-9

Lars Møller Group m. John Abercrombie
Lars Møller (ts), John Abercrombie (g), Jacob Christoffersen(p, keyb), Thomas Ovesen (b), Ole Theill (tab, trm)

18-9

Marilyn Mazur's Future Song
Aina Kemanis (voc), Hans Ulrik (s), Niels Petter Molvær, Elvire Plenar (kb), Eivind Aarset (g), Klavs Hovman (b), Audun Kleive (trm), Marilyn Mazur (perc, voc)

30-8

Maj-Britt Kramer / Andy Sheppard
Maj-Britt Kramer (p) Andy Sheppard (s), Jens Skou Olsen (b), Benita Haastrup(trm)

30-8

Sisters
Anne Dueholm Jessen (s), Makido Hirabayashi (p), Ida Ocloo Gormsen (b), Christine Dueholm Jessen (trm)

16-5

Lokal/amatørfestival

3-5

Marie Bergman & Blood of The Rose
Marie Bergman (voc), Bertil Stranberg (trb), Goren Strandberg (p), Anders Johnsson (b), Martin Löfgren (trm)

9-4

Jacob Karlzon Trio & Carsten Dahl Trio
Jacob Karlzon , Carsten Dahl (p), Matthias Svensson, Lennart Ginman (b), Peter Danemo, Frands Rifbjerg (trm)

3-4

Jazzpar koncert
Jim Hall (g ) m. Double Quartet m. 
Chris Potter (ts) m Thomas Ovesen (b.), Terry Calarke (dr.) og  strygerensemblet  Zapolski Quartet 
Erling Kroner Dream Quintet m. Kurt Larsen (harm. ), Pernille Bévort (s), Jesper Bodilsen (b), Henrik Simonsen (trm) + Quique Sinesi (g) og Dino Saluzzi (bandeneon)

13-3

Carla Bley og Steve Swallow
Carla Bley (p), Steve Swallow (b), Jesper Riis (tp), Bob Rockwell (ts), Claus Waidtlow (s), Jacob Christoffersen (org), Frands Rifbjerg (trm)

28-2

Radioens Big Band 
Cæcilie Norby (voc), Jem McNeely (dir)

7-2

Jens Jefsen Trio
Jens Jefsen (b), Alex Riel (trm), Dave Samuels (vib)

16-1

Ignacio Berroa & Band of Inner Urge
Ignacio Berroa(trm), Kasper Tranberg (tp), Mads Hyhne (ts, fl), Fredrik Lundin (ts, fl), Mikkel Mark (p), August Engkilde (b), Polle Olsen (perc)

1997:

6-12

When Granny Sleeps
Kasper Tranberg (tp), Niclas Knudsen (g), Nils Davidsen (b), Anders Morgensen (trm)

15-11

Emborg/Larsen Quintet
Jørgen Emborg (p), Mona Larsen (voc), Jonas Johansen (trm), Hans Ulrik (s), Lars Danielson (b)

26-10

Væring/Stenson/Vinding/Riel
Trine-Lise Væring (voc), Bobo Stenson (p), Mads Vinding (b), Alex Riel (trm)

25-10

Dalia Faitelson & Common Ground
Dalia Faitelson (voc, g)), Lelo Nika (harm), Niels Uldbrandt (p, keyb), Thommy Andersson (b), Morten Lund (trm)

24-10

Bagblad Dagblad
Kaare Munkholm (vib), Palle Windfeldt (g) Emil de Wael (trm), Nicolaj Cavallius (eb), Niels Harboe Wissun (keyb)

23-10

Strange Party Orchestra
Kristian Vilmann, Kristoffer Jørgensen (s), Anders Vestergaard (keyb), Jesper Koneliusen (vib), Tina Mou (b), Kåre Ehlers (trm), Anders Nyholm (cng)

26-9

Jan Kaspersen kvintet
Jan Kaspersen (p), Bob Rockwell (s), Anders Bergcrantz (tp), Peter Danstrup (b) , Ole Rømer (trm)

13-9

Crossover Nonet Project
Jesper Riis, Flemming Agerskov (tp), Cennet Jønsson, Thomas Gustavson (s), Mads Hyhne (trb), Per Gade (g), Jakob Davidsen (p, keyb), Nils Davidsen (b), Anders Mogensen (trm)

24-8

Svend Asmussen Kvartet
Svend Asmussen (vio), Jacob Fischer (g), Jesper Lundgaard (b), Aage Tanggaard (trm)

24-5

Lokal/amatørfestival plus Sophisticated Ladies

3-5

Ok Nok Kongo
Thomas Agergaard (s og fl), Kasper Tranberg (tp), Mads Hyhne (trb), Niklas Knudsen (g), Niels Davidsen (b), Martin Andersen (trm), Peter Fuglsang (s, bcl), Staffan Svensson (tp)

20-4

Doky Brothers 
Niels Lan Doky (p), Chris Minh Doky (b), Louis Winsberg (g), André Ceccarelli (trm)

12-4

Mad Cows Sing
Benjamin Koppel (s), Oliver Boekhorn (obo), Anne Gwozdz (v.), Christine Enevold (cello), Nikolaj Koppel (p), Bastian Sjelberg (b)

22-3

Palle Mikkelborgs Trio
Palle Mikkelborg (tp, flh, keyb), Helen Davis (harpe, keyb), Gert Sørensen (perc. m.m.)

1-3

Embla Nordic Project
Niels Præstholm (b), Nils Olav Johannsen (g), Niclas Knudsen (g) Staffan Svensson (tp.), Thomas Gustavsson (s), Anders Henze (trm.,perc.) + en strygekvartet - m. bl.a. Mette Brandt og Jarle Vespestad.

22-2

Foo Birds
Kristian Jørgensen (vio) Kasper Villaume (p), Fredrik Damsgaard (b) Karsten Bagge (trm)

21-1

Radioens Big Band
Tomas Franck, Uffe Marcussen (s) Etta Cameron (voc)

1996:

27-12

The Organizers
Bob Rockwell (ts), Kjeld Lauritsen (org), Morten Højring (g), Ole Rømer (trm)

14-12

Jerry Bergonzi
Jerry Bergonzi (s), Thomas Hass (s), Jacob Fischer (g), Jesper Lundgaard (b), Alex Riel (trm)

22-11

Palle Danielsson/Jacob Fischer
Palle Danielsson (b) Jacob Fischer (g)

8-11

Cæcilie Norby m. Lars Jansson trio
Cæcilie Norby(voc), Lars Jansson (p), Lars Danielson (b) Jukiss Uotila (trm), Hans Ulrik (s)

25-10

Django Bates & Jazzgruppe 90
Django Bates, Ole Thøger, Lotte Anker, Thomas Agergaard, Anders Gaardmand, Jesper Riis, Kasper Tranberg, Jesper Sveidahl, Ture Larsen, Klavs Löhrer, Thomas Clausen, Nils Davidsen, Anders Mogensen

11-10

Nicolaj Bentzon Brotherhood
Nicolaj Bentzon (p, kb), Henrik Sveidahl (s, bcl), Kasper Vadsholt (b), Søren Frost (trm), Lisbeth Diers (perc)

20-9

Lars Møller Group m. John Abercrombie
Lars Møller (ts), John Abercrombie (g), Jacob Christoffersen (p, keyb), Thomas Ovesen (b)

6-9

Lee Konitz & Christina von Bülow Trio
Lee Konitz (s), Christina von Bülow (s), Jacob Fischer (g), Jens Skou Olsen (b)

16-5

Carsten Dahl Trio m Thomas Fryland
Carsten Dahl (p), Lennart Ginman (b), Frands Rifbjerg (trm), Thomas Fryland (tp.)

3-5

Tangoorkestret
Henrik Sveidal (ts, bkl), Kaare Munkhom (vib/mar), Carl Quist Møller (trm, perc), Kristian Jørgensen (vio) Palle Windfelt (g)

9-4

Doky Brothers
Niels Lan Doky (p), Chris Minh Doky (b), Clarence Penn (trm)
>>Se billeder her

30-3

New Jungle Orchestra
John Tchicai (as, ts), Pierre Dørge (g.), Morten Carlsen (ts., cl. ), Jesper Zeuthen (as, bcl.), Jacob Mygind (ss, ts), Kenneth Agerholm (trb), Hugo Rasmussen (b.), Bent Clausen (trm), Aye Solomon (perc., vokal)

15-2

Lotte Anker / Mette Petersen Kvintet m. Mona Larsen
Lotte Anker (s) Mette Petersen (p) Mona Larsen (voc) Ole Rømer (trm), Klavs Hovman (b)

1-2

Bent Jædig m. Henrik Uldall Kvartet
Bent Jædig (ts), Henrik Uhdall (g),Henning Bendixen (tp, flh), Preben Nimb Sørensen (b), Erik F. Andersen (trm)

18-1

Art Farmer / Jesper Thilo Kvartet
Søren Kristiansen (p), Art Farmer (trp), Jesper Thilo (ts), Niels ”Guffi” Pallesen (b), Svend_Erik Nørregård (trm)
>>Se billeder her

1995:

29-12

Bo Stief Chasing Dreams
Bobo Moreno (voc), Poul Halberg (g), Niels Ratzer (trm), Bo Stief (b)

 

17-12

Tempus Fugit
Jens Gammelgaard (ts), Mads Strandgaard (p)

 

8-12

Søren Lee Quartet
Søren Lee (g), Rasmus Lee(s), August Engkilde (b), Michael Finding (trm)

 

15-11

Hans Ulrik Quartet
Hans Ulrik (s), Lars Jansson (p), Lars Danielsson (b), Anders Kjellberg (trm)
>>Se billeder her

 

2-11

Per Goldschmidt Quartet
Per Goldschmidt (s), Bjarne Roupe(g), Lennart Ginman (b), Ole Strenberg (trm)

 

29-10

Strange Party Orchestra
Kristian Vilmann, Kristoffer Jørgensen (s, mar), Anders Vestergaard (keyb), Jesper Koneliusen (vib), Tina Mou (b), Kåre Ehlers (trm), Anders Nyholm (cng)

 

12-10

Jens Winther Group
Jens Winther (tp), Ben Besiakow(p), Lennart Ginman (b), Søren Christiansen (trm)

 

31-8

NHØP trio (40års jubilæum)
NHØP (b), Ulf Wakenius (g), Jonas Johansen (trm)

 

30-8
 

Repertory Quartet (40års jubilæum)
Bob Rockwell (ts), Jesper Lundgaard (b), Jacob Fischer (g), Alex Riel (trm)
- første koncert i jazzklubbens nuværende form