Jazz – og det der ligner – i klubben 1955-1995 :

Internationale navne nævnt først. Ikke-jazznavne (markeret med *)

1986
  Frontline m. Cæcilie Norby og Jørgen Emborg
Fredrik Lundin Sextet m. Lars Togeby, Ture Larsen og Uffe Marcussen
Marilyn Mazur Quartet m. Jens Winther
1985
  Storyville Stompers (lokal – 30 års jubilæum)
Eagle Band (lokal – 30 års jubilæum)
1984
  Karsten Vogel/Jørgen Emborg Kvartet
Pierre Dørge og Thermænius
Niels Jørgen Steen Sextet m. Otto Brandenborg
Istanbul Express
Anima m. Kenneth Knudsen Bo Stief Band m. Tore Brunborg (N)
1983
  Yggdrasil (Færøerne)
Sammy Rimington Band (England)
Storyville Stompers (lokal)
Workshop Band (lokal)
Entrance
Storyville Jazzband
Fessor¨s Big City Band
Ken Lending Blues Band
Blast
Karsten Vogel m. band
Thermænius m. Pierre Dørge
Istanbul Express
Bo Stief Band m. Jesper Nehammer, Morten Kærså og Jon Kristensen (N)
Christian Sievert, Nicolai Gromin, Emanuel Rahim
1982
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Special Project m. Jukka Tolonen, Jon Hiseman, Kenneth Knudsen m.fl.
Big T Jazzband (lokal)
Storyville Stompers m. Theis Jensen (Storyvilles 25 års jubilæum)
Papa Doc Jazzband
Theis/Nyegaard Jazzband
Blast
Coma m. Jens Winther
White Label m. Jens Søndergaard og Ole Koch Hansen
Alpha Centauri m. Jørgen Emborg og Bjarne Roupé
Radioens Big Band
Thermænius
1981
 

 

 

 

 

 

 

 

Janne Schaffer Group (S)
Storyville Stompers
Svend Asmussen String Swing
Attila Engin Group
Papa Bue Jazz Band
Gary Boyles Kushi m. Jørgen Emborg
Thermænius m. Pierre Dørge
Creme Fraiche Big Band
1980
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tintomara (S)
Tania Maria/NHØP (Slotsmarkskolen)
Jukka Tolonen Band (Finland)
Hawk on Flight (S/N)
Janne Schaffer Group (S)
Storyville Stompers og Gitte Glavind (lokal)
Workshop Band (lokal)
Eagle Band (lokal)
SURPRISE (sidste aften på ”Værkstedet” 28/3 1980 m. bl.a. 9  lokale orkestre)
Jørgen Emborg kvartet
Skovens Jazzband m. Theis Jensen (Elværket)
Burnin´ Red Ivanhoe (Elværket)
Papa Docs Blue Note Jazzband (Elværket)
Ariel m. Per Goldschmidt (Elværket)
Theis/Nyegaard Jazzband (musikfestival i Holbæk i juli)
*NADA
*Shit & Chanel
*Sylvester og Svalerne
*Hawk on Flight
*Christian Sievert og Lars Trier
*Kornet
*Rolsted Band
*Silvis D. Pression Band og Jam og Syltetøj
*Skousen/Ingemann Band
*Survivors
*Cabaretshow m. Troels Trier m.fl.
*Kong Kurs Sextet (lokal)
*C.V. Moto (Isefjord)
*Musikfestival i Holbæk juli 1980:  Sneakers, Janne Schaffer Group, Totalpetroleum, Jens Memphis, Benny Holst/Arne Würgler, Fisker Thomas, Gnags, Anne Linnet, Fynsk Harmoniforvirring, Masaladosa og  Roden – samt lokale Kong Kurs Sextet, C. Friis Ball Band og Charlie Carson Band.
1979
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thad Jones Eclipse
Radioens Big Band m. Thad Jones
Harry Edison og Eddie “Lockjaw” Davis m. Niels Jørgen Steen trio
Jukka Tolonen  og Christian Sievert
Elsie Smith Jazz Esquires
Janne Schaffer Group (S)
Janne Schaffer/Björn Jason Lindh Group (S)
Storyville Stompers (lokal)
Workshop Band (lokal)
Heron-Uldall Group (lokal)
Eagle Band (lokal)
Northern Plane (lokal)
Søren Sørensens Swingcats
Kansas City Stompers
Fessor´s Big City Band
Burnin´ Red Ivanhoe
Gjedsted-Laumann
Skunk Funk
*Big Joe Band
*Elastic Band (lokal)
*Dronningens Livstykke
*C.V. Jørgensen
*Peter Abrahamsen trio
*Tom Bailey Blues Band
*Henrik Strube Band
*Sebastian Workshop Band (Kino)
*Blues Kapellet (lokal)
*Van dango
*Mc Calmans
*Helge Damsbo og Paul Halberg
*Survivors
*Troels Trier trio
*Gnags
*Delta Blues Band m. Billy Cross
*Charlie Carson Band og Lars Hansens Orkester (lokale)
*Cabaretshow I miniformat m. Troels Trier, Peter Ingemann og Ole Thilo
*Coma
*Lasse og Mathilde m. band
*Mc Evans Export
*Trille og Benny Holst
*Hornfiffen
*Ache
*Jomfru Ane Band
*Cabaret´en ” Mønstre”
*Bazaar
1978
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benny Waters Swinggroup (2X)
Pekka Pohjola group
Jukka Tolonen Band
Keith Smith`s Hefty Jazz
Duke Jordan trio
Eberhard Weber Colours m . Charlie Mariano
Gary Burton Quartet m. Steve Swallow
Walt Dickerson trio
TRIO med Philip Catherine, NHØP og Billy Hart
Gene “Mighty Flea” Conners m. Fessors Big City Band
Mombasa (“New African jazz”)
Wasa Expres (S)
Workshop Band (lokal)
Storyville Stompers (lokal)
Jørgen Holmgaard trio
Eagle Band (lokal)
Wasa Express (2X)
Cox Orange
Fessor´s Big City Band
Niels Jørgen Steens Beat Kapel
Theis/Nyegård Jazzband
Entrance
*Hvalsø Spillemændene
*Fred Åkerstrøm Bellman trio
*Kamæleon
*Van Dango
*Filmmatiné
*Caracas
*Super Folk m. Alex Campbell
*Julie Felix/Tom Bailey
*Shit & Chanel
*Anne Linnet
*Rota-Cranium (lokal)
*Ralph McTell
*Benny Holst/Anders Koppel
*Dissing/Thorup Band
*Himmelekspressen m. Chr. Sievert
*Poltergeist (lokal)
*Sebastian og Trille
*Erik Grip
*Kim Larsen med venner
*Haster Showband
*Kræn Bysted´s
*C.V. Jørgensen
*Lasse Helner og Mathilde
*Culpepper
*Simple Simons Sagaer (multivisionshow – forårskomsammen)
*Skousen/Ingemann
*Kong Kurs Sextet (lokal)
1977
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doug Raney/Ferdinand Povel/Bo Stief/Alex Riel Quartet
Harry Edison og Eddie “Lockjaw” Davis + dansk kvartet
NHØP/Kenny Drew Duo
Roy Eldridge m. Jesper Thilo Kvartet
Joe Henderson Quartet
Stan Getz Quartet m. Joanne Brackeen, NHØP og Billy Hart
Jukka Tolonen Band
Tania Maria Brazil
Wasa Express (S)
Abraxas (S)
EGBA (S)
Plus Four (lokal)
Storyville Stompers (lokal – 20 års jubelfest)
Eagle Band (lokal)
Workshop Band (lokal)
Niels Jørgen Steen Beat Kapel
Abraxas
Fessor`s Big City Band
Egba
Leonardo Petersen Jazzkapel
Birds of Beauty (Karsten Vogel)
Swingstyrke 7
*Five Hand Reel
*Djurslandspillemændene
*Skousen/Ingemann m. Stig Møller band
*Van Dango
*Delta Blues Band
*Minas
*Charlatangruppen
*Hornfiffen
*Ache
*Halv Seks (total multivisionsshow – forårskomsammen)
*Balsam
*Bifrost
*Fynsk Forår
*Det Beskidte Dusin
*Rockoperaen ”Hvor skal vi hen du?” (forårskomsammen)
*Børneteater (forårskomsammen)
*Ralph McTell
*Niels Hausgaard
*Sebastian m. Band
*Poltergeist og Rota Cranium (lokale)
*Poul Dissing og Benny Andersen
*Woodstock (film)
*Lone Kellerman ”Hos Anna”
*Vise Vers
*Bert Jansch
1976
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Champion Jack Dupree
Richard Boone m. Bent Jaedig Kvartet
Dizzy Gillespie m. Radiojazzgruppen
Dexter Gordon Quartet m. Horace Parlan
OM (Schweitz)
Boa Noa (Brasilien)
Eagle Band (lokal)
Storyville Stompers (lokal)
Workshop Band (lokal)
Plus four (lokal)
Final Selection (lokal)
Buki Yamaz (2X)
Kansas City Stompers
Ole Stolles Orkester
Fessor´s Big City Band (3X)
Abraxas
Entrance (2X)
Nana Banana
Peruna Jazzmen
Secret Oyster (2X)
Creme Fraiche Big Band
Theis/Nyegaard Jazzband
Finn Savery & Co.
*Culpepers Orchard
*Culpeper (forårskomsammen)
*Cabaret Isefjord (film/diavision/musik m.m. – forårskomsammen)
*Folkstow (2X)
*Van Dango
*Skovfolket og Tom Nagels trio
*Holbæk Studiekor (spirituels)
*Visens Venner
*Troldmandens Lærling
*Benny Holst og Arne Würgler
*Tequila (lokal)
1975
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Harry Edison m. Niels Jørgen Steens Beat Kapel (på Isefjord)
Buddy Tate m. Tete Montilieu og Allan Botschinsky
Sammy Price m. Fessors Big City Band
Thad Jones/Mel Lewis Big Band
Wild Bill Davison m. Papa Bues Jazzband
Dexter Gordon/Red Rodney og Duke Jordan trio
Champion Jack Dupree
Red Rodney og Nissen/Fjeldsted
NHØP/Kenny Drew duo
Svend Asmussen, Ivan Renliden og Putte Wickman
Red Rodney/Jesper Thilo og Duke Jordan trio
Råklang (S)
Wild Bill Davison m. Storyville Stompers og Jørgen Svare
Storyville Stompers (lokal)
New Orleans Workshop (lokal – radioopt.)
Workshop band (lokal)
Capotastro (lokal)
Eagle Band (lokal)
Final Selection (lokal)
Fessor´s Big City Band
Duo (forårskomsammen)
Arbejdende kunstnere og Finn Savery trio (forårskomsammen)
Creative Dance Theatre (forårskomsammen)
Allan Botschinsky Kvintet
Jazz på dansk m. Birgit Brüel, Erik Moseholm, Torben Kjær, Jesper Thorup
Swing Jørgens Rytmecirkus
Kansas City Stompers
Secret Oyster (udendørs I Strandparken)
Fajabefas amatørjazzkonkurrence (7 orkestre)
Jazzfolk m. Bent Jaedig og NHØP
Buki Yamaz
Krambambuli
Peder Kragerups Orkester (20 års jubilæum)
Martin & Rasmussen (Valdemar og søn) m. Bent Jaedig og Richard Boone
*Mike Carr trio
*Hvalsø Spillemændene
*Side Show m. Paul Banks
*Shit & Chanel (forårskomsammen)
*Culpepers Orchard (forårskomsammen)
*VIsens Venner
*Mo-I-Rana
*Kloster Band
*Povl Dissing/Benny Andersen
*Dølles Washboard Band
*Side Show/Blue Grass
1974
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Richard Boone m. Niels Jørgen Steens Beat Kapel
Charlie Mariano/Jasper van T´Hoff/Allan Botschinsky Group
Kid Sheik Colar/Joseph Thomas
Zoot Sims/Al Cohn m. Horace Parlan trio
The World`s Greatest Jazz Band
Jazz Fiddlers (Prag)
Champion Jack Dupree
NHØP/Kenny Drew duo
Riverboat til Orø (Lokal jazz og spillemandsmusik)
Eagle Band og Dennis Hastings Group (lokal – udendørs I Strandparken)
New Orleans Workshop (lokal)
Plus Four (lokal)
Knud winthers Kvartet (lokal)
Lokal jamsesison (Storyville Stompers, Eagle Band, New Orleans Workshop)
Duo (NHØP/Kenny Drew)
Fessor´s Big City Band (3X)
P. Nissens Pick Up Band
Fajabefa amatørorkesterdyst (8 orkestre)
Daimi m. Jørgen Grauensgårds Ork.
Creme Fraiche
Birgit Brüel og Erik Moseholms trio
Lars Stiigvad´s Ork. m ”Liller”
Kansas City Stompers m. Sanne Salomonsen og Alex Riel
Radiojazzgruppen
NHØP/Palle Mikkelborg Workshop (12 mand)
Papa Bues Jazzband
*Lyd- og lysshow m. Tommy Flugt og Ole Thilo
*Andrew John og Richard Greenwood (folk/beat U.K./U.S.A.)
*Børneteater og Hans Henrik Ley
*Værkstedshappening m. udøvende kunstnere og div. musikalske udfoldelser
*Dennis Hastings Holbæk Honk (lokal)
*Povl Dissing og ”Mor Danmark”
*Anisette og Savage Rose (2X – den ene udendørs I Strandparken)
*Culpepers Orchard
*Focus på Holbæk (multimedieshow)
*Skifteholdet
*Ewald & Hardy Thomsen
*Med Kærlig Hilsen
*Derroll Adams (U.S.A.)
*Gordon Campbell (N.Z.)
*Bobby Eaglesham (Skotland)
1973
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sandy Brown og Henrik Johansens m. Valdemars Ork.
Louis Jordan m. Horace Parlan trio og Theis Jensen
Dizzy Gillespie Quintet
Steve Lane´s Famous Southern Stompers m. Rusty Taylor (U.K.)
Swinggiganterne: Ben Webster, Benny Carter og Harry Edison m. Arnvid Meyers ork.
Horace Parlan/Jesper Thilo kvintet
Roy Eldridge m. Horace Parlan og Arnvid Meyers ork.
Wild Bill Davison m. Fessor´s Big City Band
John R.T. Davies (U.K.) m. Eagle Band
Storyville Stompers (lokal)
Eagle Band (lokal – flere gange)
New Orleans Workshop (lokal – flere gange)
Knud Winthers kvartet (lokal – flere gange)
Barfødderne
Louisiana Hot Seven
Fessor´s Big City Band
Theis/Nyegård Jazzband
Swing Jørgens rytmecirkus m. Bakkens Trille
Ricardos Jazzmen
Erling Kroner Sextet  (TV-optagelse)
Jazzkompagniet
Engine
Bjarne ”Liller” Petersen m. Lars Stiigvads ork.
Burnin´ Red Ivanhoe
Drops m. Peter Ingemann
Vallekilde Jazz m. Karsten Vogel, Jens Jørgen Gjedsted, Svend Båring, Bo Stief, Ole Mathiesen m.fl.
*Freddy Fræk og børneteater (forårskomsammen)
*Sanne Salomonsen
*Sebastian m. Sanne Salomonsen og Peder Kragerups ork. m. Alex Riel, Palle Mikkelborg *Povl Dissing
*Ewald Thomsen og ”Med Kærlig Hilsen”
1972
Ingen koncerter – afventede nyt spillested.
1971
 

 

 

 

 

Nordic All Star Septet m. Jan Garbarek, Lennart Åberg, Espen Rud, Palle Mikkelborg og NHØP
Dr. Volles Jazzmen (lokal)
Storyville Stompers (lokal)
Eagle Band (lokal)
Fessor´s Big City Band
1970
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dexter Gordon m. Kenny Drew trio (15 års jubilæum)
Ben Webster m. Arnvid Meyers Orkester (15 års jubilæum)
Lokal Jamsession
Hot Bowlers (lokal)
Storyville Stompers (lokal – 15 års jubilæum)
Eagle Band (lokal -15 års jubilæum)
Wailing Swingers (lokal)
Peruna Jazzmen  (eller Ib Lindschows Orkester)
Papa Bues Jazzband
Fessor´s Big City Band og Steen Vig (2X)
Burnin´Red Ivanhoe
1969
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Buck Clayton m. Arnvid Meyers orkester
Monty Sunshine Jazzband
Dutch Swing College Band
Palle and his Feetwarmers (lokal)
Storyville Stompers (lokal) – flere gange
Basse Seidelin N.O. Stompers
Freddy Fræk og Storyville Stompers
Sten Vig Jazz Orchestra
Thor Bachhausen Orgeltrio
Fessor´s Big City Band
Plys trio
Pandemonian Jazzband
*Savage Rose
*Burnin´Red Ivanhoe
1968
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rosita Thomas m. Sten Vigs Orkester
Dutch Swing College Band
John Mayall & his Bluesbreakers
Art Blakeys Jazz Messengers
Bill Coleman m. Arnvid Meyers orkester
Coleman Hawkins m. Arnvid Meyers orkester
Jean-Luc Ponty m. Kenny Drew trio
Storyville Stompers (lokal) – flere gange
Peder Kragerup trio (lokal) – flere gange
Papa Bues Jazzband 3x
Arnvid Meyers Orkester
Poul Lindblads 16-mands Orkester
Finn Kragerups nye Sextet (m. Jørgen og Peder Kragerup)
Theis/Nyegaard Jazzband 3x
Kjøbenhavns Fodvarmere m. Kim Menzer og Henrik Johansen
Niels Jørgen Steens Beatkapel m. Jesper Thilo 2x
Leonardo Pedersen Jazzkapel 2x
Steen Vigs Jazz Orchestra
Basse Seidelin N.O. Stompers
Søndergård/Nehammer Sextetten
Barfødderne
Trio 65 ½ m. Kenneth Knudsen
Swingseptetten
Torben Hertz´ Soultrippers 2x
C.S.P. quintet m. Morten Carlsen
Finn Ziegler Quintet m. Jette Ziegler
Claus Gårdes Swingseptet
Peruna Jazzmen
Papa Benny Jazzband 2x
*Delta Blues Boogie Band
*Young Flowers
1967
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Monty Sunshine Jazzband
Keith Smith Climax Jazzband
Clifford Jordan m. Kenny Drew trio
Yusef Lateef m. Kenny Drew trio
Dexter Gordon og Kenny Drew trio
Roland Kirk Quartet
Eddie “Lockjaw” Davis m. Kenny Drew trio
Monty Sunshine Jazzband
Dusko Goykovich m. Bent Jaedig og Atli Bjørn trio
Stuff Smith m. Peder Kragerup trio
The Harlem Kiddies
Peder Kragerup trio (lokal) – flere gange
Storyville Stompers (lokal) – flere gange
Jørgen Kragerup Kvintet/Sextet (lokal) – flere gange
Niels Harrit Sextet m. Karsten Vogel
Arnvid Meyers Orkester
Papa Bues Jazzband 4x
Finn Ziegler Kvintet (ene gang m. Jette Ziegler)
Finn MIckelborg Kvartet
Theis/Nyegaard Jazzband 3x
Kjøbenhavns Fodvarmere 2x
Plys trio
Basse Seidelin N.O. Stompers
Peruna Jazzmen 2x
Steen Vig  Orchestra
Niels Jørgen Steen Quintet m. Jesper Thilo
Niels Barfods Orkester
Klaus Forchammers Trad. Orkester
Swingseptetten
Birgit Lystager m. Hans Jacob Sahlerz Kvartet
Alex Riels Kvartet m. Palle Mikkelborg 2x
Kragerup/Leick Kvintet m. Per Goldschmidt
1966
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diz Disley og Kjøbenhavns Fodvarmere
Rosita Thomas m. Svend Båring Kvartet
Spencer Washboard Band
Sister Rosetta Tharpe
Edmond Hall m. Papa Bue
Alabama Blues (J.B. Lenoir, Little Brother Montgomery,Junior Wells +2)
The Dutch Swing College Band
Ray Pitts m. Alex Riel Kvartet
Ray Nance m. Bjarne Rostvold trio
Champion Jack Dupree 2x
Mr. Acker Bilk
Sahib Shihab og Jamila Sulieman
Brew Moore m. trio
Bjarne Petersens Kvartet (lokal) – flere gange
Peder Kragerup Trio (lokal) – flere gange
Storyville Stompers (lokal) – flere gange
Jørgen Kragerup Kvintet/Sextet (lokal) – flere gange
Ib Glindemans Radiodanseorkester (m. Idrees Sulieman, Rolf Billberg)
Papa Bues Jazzband
Poul Lindblads 16-mands Orkester
Kragerup-Leick Kvintet
Theis/Nyegaard Jazzband 3x
Kjøbenhavns Fodvarmere
Louis Hjulmand Sekstet
Palle Mikkelborg Oktet m. NHØP/Alex Riel
Mainstream Kvintet
Steen Vig Orchestra
Jesper Thilo Kvintet m. Torolf Mølgaard
1965
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bill Evans m. NHØP og Alex Riel / Radiojazzgruppen (Slotsmarkskolen)
Stuff Smith Quartet
Ken Colyer Jazzband
Paul Bley Trio
John Thicai Group
Dexter Gordon m. Kenny Drew trio
Oscar Peterson trio m. Ray Brown og Ed Thigpen (1/5 1965)
Earl Hines
Ben Webster Kvartet
Kenny Ball´s Jazzmen
Westend Jazzband (lokal) – flere gange
Storyville Stompers (lokal – flere gange
Jørgen Kragerup Kvintet/Sextet (lokal)– flere gange
Gohn/Bruun Sekstet (lokal) – flere gange
Eagle Band (lokal)
Papa Bues Jazzband 2x
Arnvid Meyers Orkester 2x
Poul Lindblads 16-mands Orkester
Kragerup-Leick Kvartet 2x
Theis/Nyegaard Jazzband 4x
Kjøbenhavns Fodvarmere 2x
Dreamland Jam Band
Morten Nissen Quintet m. Palle Mikkelborg
Ole Sørensen trio
Mainstream Kvintet
Stukokoret (gospel)
Steen Vig Orchestra
Jesper Thilo Kvintet m. Torolf Mølgaard
1964
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Booker Ervin m. Kenny Drew trio
Albert Ayler Quartet m. Don Cherry, Gary Peacock og Sonny Murray
Chris Barber Jazzband m. Ottilia Patterson
Rosita Thomas m. Papa Bues Jazzband
Dexter Gordon og Kenny Drew trio
Oscar Peterson trio m. Ray Brown og Ed Thigpen (2/5 1964 m. TV-opt.)
Hal Singer m. Arnvid Meyers orkester
Keith Smith Climax Jazz Band
Leo Wright Quartet
Westend Jazzband (lokal) – flere gange
Storyville Stompers (lokal – m. sangerinden Åse Møller) – flere gange
Jørgen Kragerup Kvintet/Sextet (lokal) – flere gange
Gohn/Bruun Sekstet (lokal) – flere gange
Kaj Mohr trio (lokal)– flere gange
Papa Bues Jazzband 2x
Arnvid Meyers Orkester 2x
Poul Lindblads 16-mands Orkester
Kragerup-Leick Kvartet 2x
Theis/Nyegaard Jazzband 2x
Kjøbenhavns Fodvarmere
New Orleans Ramblers
Jazz Incorporated m. Jesper Thilo og Palle Mikkelborg
Bent Jaedig/Allan Botschinsky Quintet
Bent Eriksen Kvartet
Leonardo Pedersens Jazzkapel 2x
Jesper Thilo Quintet m. Bent Jaedig
1963
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rosita Thomas
Dutch Swing College Band
Don Byas/Tete Monteliu Quartet
Tete Monteliu og Sahib Shihab Quartet
Dexter Gordon Kvartet
Idrees Sulieman og Sahib Shihab
Canalstreet Jazzband (Tyskland)
Westend  Jazzband (lokal) – flere gange
Storyville Stompers (lokal – m. sangerinden Åse Møller) – flere gange
Palle Jespersens Kvintet – flere gange
Jazzminerne m. Birgit Lystager
Jazzkvintet 62 m. Allan Botschinsky
Adrian Bentzons Orkester
Poul Lindblads 16 mands Orkester
Kragerup/Leick Kvartetten
Kardinalerne 2x
Nissen/Fjeldsted Swingtetten
Papa Bues Viking Jazzband
Arnvid Meyers Orkester
Bent Eriksens Kvartet
Henrik Johansens Orkester
Kjøbenhavns Fodvarmere
Leonardo Pedersens Jazzkapel
1962
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prazsky Dixieland
Dutch Swing College Band
Cecil Taylor trio m Jimmy Lyons og Sonny Murray
Lucky Thompson m. Bent Axen, NHØP og William Schiøpffe
John Tchicai m. Max Brüel kvartet
J. C. Higginbotham m. Arnvid Meyers orkester
Don Byas
Sahib Shihab Kvartet m. Atli Bjørn
Westend Jazzband (lokal) – flere gange
Storyville Stompers (lokal – m. sangerinden Åse Møller) – flere gange
Palle Jespersens Kvintet (lokal) – flere gange
Kjøbenhavns Fodvarmere 2x (ene gang m. Lise West)
Nissen/Fjeldsted Swingtetten
Finn Mickelborg Kvintet m. Palle Mikkelborg
Kardinalerne
Max Brüel/Louis Hjulmand Kvintet
Dixieland Youngsters
Papa Bennys Jazzband
Arnvid Meyers Orkester
Adrian Bentzons Orkester
Papa Bues Viking Jazzband 2x
The Syncopators
1961
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brew Moore/Harold Goldberg Quartet m. NHØP og Alex Riel
Eric Dolphy m. Jazzkvintet 61
Edmond Hall m. Arnvid Meyers orkester
Mezz Mezzrow m. Kardinalerne
Dutch Swing College Band
Memphis Slim
Palle Jespersens Kvintet 4x (lokal)
Eagle Band (lokal) – flere gange
Storyville Stompers 4x (lokal – m. sangerinden Åse Møller)
Westend Jazzband 2x (lokal)
Papa Bues Viking Jazzband (m. Lise West)
Adrian Bentzon Jazzband 2x (den ene gang m. Lise West)
Ricardos Jazzband
Arnvid Meyers orkester
Papa Benny Jazzband
Jazzminerne
Rågeleje Jazz
Æ Bindstouw Jazz Men
1960
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ken Colyer Jazzband
Dutch Swing College Band
George Lewis m. Papa Bues Jazzband
Graham Stewart New Orleans Band
Allan Botchinsky Kvintet m. Oscar Pettiford og Bent Axen (14/5 1960)
Eagle Band 9x (lokal)
The Modern Jazzsextet 5x (lokal m. gæster: Clemen Hansen, Finn Kragerup, Jørgen Kragerup m.fl.)
Jespers Modern Five (lokal)
Storyville Stompers 5x (lokal)
Palle Jespersens kvintet og trio (lokal) – flere gange
Jazzkvintet 59 (m. Bent Axen og Allan Botschinsky)
Jazzkvintet 60 m. Bent Axen
Erik Moseholm trio
Jørgen Borch kvintet 2X
Rågeleje Jazz (3X)
Lars Black Gruppe
Arnvid Meyers Orkester m. Torolf Mølgaard
Bent Ronaks 14-mands Orkester
Finn Kragerup & Boptetten (m. Clemen Hansen)
Papa Bues Viking Jazz Band
Adrian Bentzon Jazzband
Louis Hjulmand Kvartet
Finn Kragerups orkester m. Ole Koch Hansen og Jørgen Kragerup
Boptetten m. Clemen Hansen
1959
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Champion Jack Dupree
Albert Nicholas m. Adrian Bentzon Jazzband
Stan Getz m. Oscar Pettiford, Jan Johansson og Pedro Biker
Mose Allison m. Erik Moseholm
George Lewis m. Papa Bue
Stan Getz m. Ole Molin trio
Harold Goldberg trio (2x)
Nat Russell m. Rågeleje Jazz
Gunnar Johnsons Orkester (S)
Eagle Band 4x (lokal)
The Modern Jazzsextet 3x (lokal)
Rågeleje Jazz m. Alex Riel 2x
Papa Bues Viking Jazzmen 2X (ene gang m. Lise West)
Zenith Jazzband
Adrian Bentzon Jazzband
Finn Mickelborg Kvintet m. Finn Kragerup
Downtown Jazzband
1958
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Graham Stewart Jazz Band
Jazzklubbens lokale sextet  6X (moderne)
Eagle Band 6x (lokal)
Kansas City Five (lokal)
The Modern Jazzsextet (lokal)
Jørgen Ryg Kvartet m. Erik Moseholm og Hans Henrik Ley
Max Brüel kvintet m. Erik Moseholm
Papa Bues Viking Jazzmen 2x
Westend Jazzband 2x
Rågeleje Jazzband
Adrian Bentzon Jazzband m. Theis Jensen, Erik Andersen, Freddy Fræk 2x
Finn Mickelborgs Orkester 2x (med Finn Kragerup)
1957
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Erik Moseholms orkester m. Rolf Billberg og Kurt Järnberg
Jazzklubbens lokale sextet  8X (moderne – lokal)
Jazzklubbens trad. orkester (lokal)
South Side Stompers 2x (lokal)
Clemen Hansen duo (lokal)
Storyville Stompers 8X (lokal)
Eagle Band 9X (lokal)
Jørgen Kragerup trio (lokal)
Slagelse Jazzklubs trad. orkester 2x
Slagelse Jazzklubs moderne orkester
Bent Jaedig Kvintet
Stockville Jazzband (Stompers) 3X
Knud Jørgensens Sextet
Atli Bjørn Kvartet m. Erik Moseholm og Mogens Breien
Papa Bues Orkester
Finn Mickelborgs Orkester 3X
1956
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jazzklubbens lokale sextet  5X (moderne)
Klubbens lokale N.O. orkester (u. led. af Helmer Fjalland)
Faste kluborkester 4 X (septet fra Roskilde)
Torben Ulrichs Orkester (m. Arnvid Meyer og John Darville)
Henning Heiberg Dixieland Group
Per Hagemanns N.O. Band
Jan Lindenberg Dixielandorkester
Max Brüels Kvintet
Finn Mickelborgs Orkester
Cap Horn Syncopators
1955
 

 

 

 

 

Finn Kragerup trio
Finn Kragerup kvintet (m. Jørgen Kragerup og Poul Rossing)
Faste kluborkester 2 X (septet fra Roskilde)
Darktown Jazzband
The Black Bottom Stompers
Holbæk Jazzklub stiftes i august måned