2019
  8-12 Amazing Christmas –  Sinne Eeg – vokal,  Andrea Pellegrini – vokal,  Christina Boelskifte – vokal,  Magnus Hjort – piano,  Thomas Fonnesbæk – bas,  Rasmus Lund – trommer
  17-11 Mezzoforte – I samarbejde med Sidesporet og afholdte på Rotationen
  7-11 DR Big Band & Sinne Eeg
  27-10 Martin Taylor/Ulf Wakenius/Eric Wakenius – alle guitar
  20-10 Mariehøns (børnejazz) – Elisabeth Sørensen – vokal, Tine Kjær Jørgensen – vokal, Christian Bluhme – guitar, Tomas Raae – bas, Mads Beldring – trommer
  11-10 THE BALLROOM DANCE – Ballroom Big Band feat. Margit Haar (vocal)
  22-9 Peter Vuust Trio feat. Veronica Mortensen – JAZZ & WINES– Peter Vuust – bas, Henrik Gunde – piano, Veronica Mortensen – vokal
  8-9 DYNAMIC – Paul Kim – arrangør/stemme: bas, Kirstine Dahlberg – stemme: sopran, Katrine Rømhild – stemme: mezzosopran/alt, Anne Rørbæk – stemme: mezzosopran/alt, Hasse Tang – trommer, Niels Knudsen – kontrabas, Frederik Rejle – guitar
  25-8 Steen Rasmussen Quinteto feat. Josefine Cronholm – Josefine Cronholm – vocal, Lis Wessberg – trombone, Jacob Andersen – percussion, Fredrik Damsgaard – bas, Jonas Johansen – trommer, Steen Rasmussen – piano
  16-6 Clara Vuust Kvartet feat. Franceso Calì – Clara Vuust (DK) – vokal, Francesco Cali (IT) – akkordion/klaver, Jeppe Holst (DK) – guitar, Andreas Hatholt (DK) – bas
  19-5 WonderBrazz – Peter W Kehl – trompet, Ola Åkermann – trombone, Stig Naur – sax/vocal, Henrik Kjelin – orgel, Martin Seidelin – percussion, Esben Duus – trommer
  28-4 Zier Romme Kvartet – Zier Romme – klaver, Rune Fog – bas, Andreas Svendsen, trommer – Pelle Von Bülow – guitar
  31-3 Mike Stern Trio – Mike Stern (US) – guitar, Chris Minh Doky (DK) – bas, Jonas Johansen (DK) – trommer
  17-3 Cæcilie Norby,s ‘EUROPEAN SISTERS IN JAZZ’ – Cæcilie Norby (DK) – vocal, Nicole Johänntgen (DE) – sax, Rita Marcotulli (ITA)– klaver, Dorota Piotrowska (PL)– trommer, Lisa-Rebecca Wulff (DE)– bas
  17-2 Tribute to Stan Getz – Christina von Bülow – sax, Claus Waidtløw – sax, Henrik Gunde – klaver, Kasper Tagel – bas, Janus Templeton – trommer
  20-1 3 Of A Kind Søren Lee – guitar, Jørgen Emborg – klaver, Emil Hess – sax
2018
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16-12 Malene Mortensen Kvartet – Julekoncert Malene Mortensen – sang, Andreas Svendsen – trommer, Ole Koch Hansen – klaver Anders Fjeldsted – bas
6-12 Weather Report Project Claus Nauer Reher-Langberg – bas, Ole Visby – sax, Henrik Lynbech – keyboard, Thomas Ousager – percussion, Sune Rahbek- trommer
25-11 Nancy Harms Quartet Nancy Harms – sang, Peter Rosendahl – klaver, Graig Earle – bas, Janus Templeton – trommer
6-11 Foredrag v. Ole Schramm
14-10 Æsken – børnejazz Sidsel Bech Kiilerich – guitar, vokal mm., Lasse Bech Kiilerich – trommer mm., Kristian Koldbro – bas og vokal, Janus Holst Aaen – guitar, vokal
4-10 Foredrag og musik v. Jens Sølund
17-9 Samtalesalon om musik v. Tine Dalskov og Lis Franciska Jensen Christian Frank Trio Christian Frank – guitar, Carsten Landors – trommer, Claus Kaarsgaard – bas
16-9 Sinne Eeg & Peter Sprague duoSinne Eeg – vokal, Peter Sprague – guitar
26-8 Mårten Lundgren plays the music of Bob Dorough  Mårten Lundgren – trompet og vokal, Helle Marstrand – bas og vokal, Sven-Erik “Svempa” Lundequist – klaver, Espen Laub von Lillienskjold – trommer
17-6 Mathias Heise QuadrillonMathias Heise – mundharpe/keys, Mads Christiansen – el-guitar, David Vang – el-bas, Aksel Stadel Borum – trommer
13-5 Dalia Faitelson Group ”Powered by life” Dailia Faitelson – vokal/guitar, Thomas Clausen – piano, Soma Alpass – cello, Thommy Andersson – bas, Peter Nilsson – trommer.
21-4 Ben Besiakov kvartet feat. Jesse Davis(US) Jesse Davis – alt sax (US), Ben Besiakov – piano, Ida Hvid – bas, Alvin Queen – trommer
8-4 Mandipira/Lauritsen/Gade/FrostMiriam Mandipira – vokal, Kjeld Lauritsen – Hammond, Per Gade – guitar, Søren Frost – trommer
18-3 Jan Kaspersen Electric Extension “JK8”  Jan Kaspersen – keyboards, komponist og arranger, kapelmester. Simon Spang-Hanssen – sopran og altsax. Anders Banke – saxer. Fredrik Lundin – mezzosopran og baritonsax. Nils Bo Davidsen & Peter Danstrup – el. bas. Anders Provis & Ole Rømer – trommer
18-2 Mette Juul Kvintet med Christina Von Bülow Mette Juul – vokal, Heine Hansen – piano, Klavs Hovman – bas, Alex Riel – trommer, Christina von Bülow – sax
9-2 DR Big Band feat. Claudia Campagnol dir. Dennis Mackrel
2017
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3-12 Kristin Korb ”American X-Mas Kvartet” Kristin Korb – bas, Mathias Heise – mundharpe, Magnus Hjort – piano, Snorre Kirk – trommer
12-11 Alice Carreri Kvintet Alice Carreri – vokal, Jan Harbeck – sax, Dan Hemmer – orgel, Peter Rosendal – piano, Esben Laub v. Lillenskjold – trommer
29-10 Indra Rios–Moore Quintet Indra Rios-Moore – vokal, Benjamin Trarup – sax, Uffe Steen – guitar, Thomas Sejthen – bas, Knut Finsrud – trommer
8-10 Mads Mathias Kvartet Mads Mathias – vokal/sax, Peter Rosendal – piano, Morten Ankerfeldt – bas, Esben Laub von Lillienskjold – trommer
24-9 Cigna & Ørum v. Spreckelsen Quartet Francesco Cigna – guitar, Erik Ørum v. Spreckelsen – piano, Morten Ankerfeldt – bas, Tony Cigna – trommer
9-9 Fredrik Moth Five Fredrik Moth – Saxofon, Lars Fiil – keyboards, David Besiakov – trommer, Niels Vilhelm Knudsen – bas, Pelle von Bülow – guitar
11-6 Dørge – Becker – Carlsen Pierre Dørge – guitar, Morten Carlsen – sax mm., Irene Becker – keyboards
20-5 Ulf og Eric Wakenius “Momento Magico” Ulf Wakenius – guitar – Eric Wakenius – guitar
2-5 Denzal Sinclaire og Graig Earle Trio Denzal Sinclaire – vokal, Mads Kjølby – guitar, Graig Earle – bas, Janus Templeton – trommer
26-3 Snorre Kirks ”Europa Kvintet”Magnus Hjorth – klaver, Jan Harbeck – sax, Tobias Wiklund – kornet, Lasse Mørck – bas, Snorre Kirk – trommer
26-2 Off Piste Gurus – Trinelise Væring Kvartet  Trinelise Væring – vokal, banjo og Mikro Korg, Fredrik Lundin – saxer, fløjter, kor og klaver, Thomas Vang – bas, bass rhodes og violin, Jeppe Gram- trommer, percussion, kor
12-2 Jazz Danmarks Ungjazz – talentkonkurrence 2017 Claudia Campagnol – vokal/piano Jonas Due – trompet, Søren Høst – tenorsax, Olle Häggberg – elbas, David Besiakov – trommer, Emil Savery – hammond
2-2 Paul Harrison Band feat. Denise Gordon Paul Harrison – klarinet/sopransax/altsax, Niklas Carlsson – trombone/vokal, Jens Fuglsang – guitar/vokal, Søren Stausbøl – piano/vokal, Peter Williams – bas, Mikkel Find – trommer, Denise Gordon – vokal
2016
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27-11 Jesper Thilo 75 års fødselsdagskoncert Jesper Thilo – sax, Jacob Fischer – guitar, Søren Kristiansen – piano, Jesper Lundgaard – bas, Morten Lund – trommer
13-11 Anders Jacobsen – Univers på vers … på tværs Heine Hansen – piano, Ole Skipper- bas, Rasmus Lund – trommer, Anders Jacobsen – trombone, Pelle Von Bülow – guitar/vocal, Josephine Isbrand, Mathilde Bruun, Karen Lolck, Anne-Ditte Løfberg – vocal
30-10 Mads Tolling Kvartet – Tribute til Svend Asmussen  Mads Tolling – violin, Jacob Fischer – guitar, Matthias Petri – bas, Casper Mikkelsen – trommer
9-10 Signe Juhl & Nikolaj Bentzon Trio Signe Juhl – vokal, Nikolaj Bentzon – piano, Jesper Bodilsen – bas, Espen Laub von Lillienskjold – trommer
25-9 Steen Rasmussen Quinteto feat. Leo Minax Steen Rasmussen – piano, Leo Minax – voc/guitar, Lis Wessberg- trombone, Jacob Andersen- percussion, Yasser M. Pino – bas, Jonas Johansentrommer
9-9 Ajinai – Mongolian BandHugjiltu – vocal/hoomi/m.fl. instrumenter, Qiu Weiming – bas/vocal, Zhi Wei – guitar,Wenbo Zhang – trommer
21-8 Morten Schantz – GodspeedMorten Schantz – piano/ketbords Stefan Pasborg – trommer Marius Neset – sax
12-6 Carlsen – Ramon – Fedai TrioMirwais Fedai – Tabla, Yohanier Ramon – Cubansk/Afrikansk perkussion, Morten Carlsen – Saxofon, Taragot, Ney fløjte
22-5 Jacob Fischer Trio feat. Francesco Calí (I) Jacob Fischer – guitar, Francesco Calì – accordion, Andreas Møllerhøj – kontrabas, Janus Tempelton – trommer
1-5 New Jungle Orchestra Pierre Dørge – guitar, Gunnar Halle – trompet, Anders Banke – sax, basklarinet, Jacob Mygind – saxer, Kenneth Agerholm – trombone, Irene Becker – keyboards, Thommy Andersson – bas, Martin Andersen – trommer
23-4 “En aften med Oscar Peterson”Zier Romme – piano, Ida Hvid – bas, Alvin Queen – trommer
10-4 Tribute To Papa Bue v/Erik ”Krølle” Andersen Erik ”Krølle” Andersen – klarinet, Jack Andersson (SE) – trompet, Ole Lindgreen – trombone, Per Jacobsen – piano & vokal, Jens Sølund – bas, Henrik Simonsen – trommer
13-3 Mads Mathias Kvintet Mads Mathias – vokal/saxofon, Zier Romme – klaver, Regin Fuhlendorf – guitar, Morten Ankarfeldt – bas, Espen Laub von Lillienskjold – trommer
29-2 Sarah Elgeti Kvartet Sarah Elgeti – sax/fløjte, Morten Schantz – keyboards, Kristoffer Brødsgaard – bas, Henrik Holst Hansen – trommer
21-2 Eget Værelse Sonja LaBianca – sax og keyb., Jaleh Negari – percusion og keyboard, Maria Bertel – trombone og keyboard Maria Diekmann – keyboard
11-2 Jazz Danmarks Ungjazz – talentkonkurrence 2016 The Black Bubble: Rasmus Alexander Uhrenholt Holm – trombone, Jonas Scheffler Kristensen – trompet, David Thystrup Mehlsen – tenorsax, Hannes Nyström Bennich – alt sax, Edvin Fridolfsson – trommer, Britta Virves – keyboard North: Hjalte Hviid – piano, Lasse Jacobsen – trommer, Martin Brunbjerg Rasmussen – bas
24-1 Mathias Heise Quadrillion Mathias Heise – mundharpe, keyboards Mads Christiansen – guitar David Vang – bas Aksel Stadel Borum – trommer
2015
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12-12 Fessor and His Jazz Kings Ole “Fessor” Lindgren – trombone/vokal, Peter Marott – trompet/vokal, Chris Tanner – clarinet/vokal, Jakob Dinesen – saxofon, Marko Martinovic – piano, Jens Sølund – bas, Morten Ærø – trommer
29-11 “Another World” – Katrine Suwalski Katrine Suwalski – Saxophone, Lis Wessberg – Basun, Rikke Schelde – Piano/Vokal, Jens Skou Olsen – Kontrabas, Ayi Solomon – Percussion, Benita Haastrup – Trommer.
22-11 Winther/Åman/Mogensen feat. Jerry Bergonzi & Phil Grenadier Jerry Bergonzi – tenorsax, Phil Grenadier – trompet, Carl Winther – piano, Johnny Åman – bas, Anders Mogensen (trommer / kapelmester)
8-11 Jeppe & Jazzhyænerne Jeppe Vig Find – vokal, Martin Stender – saxofon, Bjørn Hebøl – trommer, Mathias Holm – piano, Morten Mandel – bas
20-10 STAX Tribute Stefan Pasborg – trommer, Aske Jacoby – guitar, Dan Hemmer – Hammond B3, Frederik Damsgaard – bas
26-9 Hess/AC/Hess Spacelab Nikolaj Hess – piano, Anders ’AC’ Christensen – kontrabas, Mikkel Hess – trommer
13-9 Kathrine Windfeld Big Band – feat. Gilad Hekselman André Bak (DK), Rolf T. Sørensen (DK), Magnus Oseth (NO) – trompeter Petter Hängsel (SE), Mikkel Aagaard (DK), Anders Malta (DK) – tromboner Jakob Lundbak (DK), Jakub Wiceck (PO), Roald Elm Larsen (DK), Ida Karlsson (SE), Toke Reines (DK) – saxer Viktor Sandström (SE) – guitar Johannes Vaht (SE) – bas Henrik Holst Hansen (DK) – trommer Kathrine Windfeld (DK) – orkesterleder/piano
29-8 60 års jubilæumskoncert: Sinne Eeg Group feat. Jesper ThiloSinne Eeg – sang, Jesper Thilo – sax, Jacob Christoffersen – klaver, Lennart Ginman – bas, Martin Andersen – trommer
7-7 Christian Winther & Trio JEPChristian Winther – tenorsaxofon, Jesper Ankjær – piano, Preben NImb Sørensen – bas, Erik F. Andersen – trommer
21-6 Blue Lotus Mikkel Nordsø – guitar, Tine Rehling – harpe, Ole Theill – tablas
17-5 YAZZ Yasmin Kierkegaard – vokal, Jakob Dinesen – tenorsax, Preben Carlsen – guitar, Yasser Pino – bas, Michael Finding – percussion
26-4 Paul Harrison Band feat. Meschiya Lake, USA. Paul Harrison – klarinet/sopransax/altsax, Kevin Grenfell – trombone/vokal, Jens Fuglsang – guitar, Søren Stausbøl – piano, Peter Williams – bas, Mikkel Find – trommer, Meschiya Lake – vokal.
10-4 Jesper Bodilsen “Scenografie”Jesper Bodilsen – bas, Joe Barbieri – vokal, Nikolaj Bentzon – piano, Nico Gori – klarinet, Francesco Cali – accordion
31-3 Rhombus / Organjazz.dk (tirsdagsjazz) Rhombus: Rolf Thofte Sørensen – trompet, Jakob Lundbak – altsaxofon, Viktor Sandström – guitar, Jakob Roland – bas Organjazz.dk: Peter Lapiki -hammond A-100, Frank Jerichau – tenor-/barytonsax, Erik Larsen – trommer
15-3 Morten Haugshøj Kvartet feat. Michael Bladt Michael Bladt – saxofon, Thomas Sejthen – kontrabas, Jesper Bo Knudsen – trommer, Morten Haugshøj – guitar
24-2 MQ / Midnight Blue Project (tirsdagsjazz) MQ (Monday Quartet) Preben Rahtgen – tenor og baryton sax, Hans Kahlen – trombon (Valve/slide), Jesper Albinus – piano, Allan Gregersen – kontrabas Midnight Blue Project Jens Breum – trommer, mundharpe, Jens Dons – guitar, Flemming Melchior Jørgensen – tenor-/ sopransax, Palle Bruselius – congas, percussion, vokal, Lars Bjarne Nielsen – bas, Emil Svane Breum – keyboard
14-2 Dorado Schmitt All Star QuintetDorado Schmitt – violin/guitar, Sonny Amati Schmitt – guitar, Franko Mehrstein – guitar, Esben Strandvig – guitar,Xavier Nikq – bas
8-2 Jazz Danmarks Ungjazz – talentkonkurrence 201TimeZone Project: Tanvir Finn – trommer, Jonas Åkerman – bas, Pille-Rite Rei – vokal, sax, Marie Buch Hoyer – piano, Rasmus Holm – trombone Stian Swensson Trio: Stian Swensson – guitar, Paul Hinz – bas, Daniel Johansson – trommer
27-1 Speedball (tirsdagsjazz) Alexander Bergman Nielsen – guitar, Frederik Falk-Sørensen – bas, Mads Emil Kjeldsen – keys/synthesiser, Sigvard Sejerø Madsen – sax, Ziggi Alexander Harttung – trommer
13-1 The Langston Project Debbie Cameron – vokal og keyboards, Hasse Poulsen – guitar og vokal, Luc Ex – bas, Mark Sanders – trommer
2014
  14-12 Wonderbrazz Peter W Kehl – trompet, Ola Åkermann – basun, Stig Naur – sax, Henrik Kjelin – orgel, Martin Seidelin – percussion, Esben Duus – trommer
9-11 Katrine Madsen Kvartet  Katrine Madsen – vokal, Jacob Christoffersen – klaver, Richard Andersson – bas, Anders Mogensen – trommer
26-10 Astro Buddha Agogo Michael Blicher – sax/fløjte, Dan Hemmer – orgel, Anders Holm – trommer
5-10 DR Big Band – In The Need Of Prayer Vincent Nilsson – dirigent og arrangør
14-9 Moussa Diallo Mikkel Nordsø – guitar, Moussa Diallo – bas, Klaus Menzer – trommer
24-8 Saxopaths Kristoffer J. Rosing-Schow – sopran/alt sax, Søren Eriksen – C melody sax, Niels Oldin – bariton sax, Anders Banke – tenor sax
15-6 Donau Swing m. Kristian Jørgensen Mette Smidl – violin, Kristian Jørgensen – violin – Øjwind Ougaard – harmonika, Anders Bo Eriksen – hakkebræt (cimbalum), Fredrik Damsgaard – kontrabas
25-5 Girls In Airports Martin Stender – saxofon, Lars Greve – saxofoner og klarinet, Mathias Holm – keyboards. Victor Dybbroe – percussion, Mads Forsby – trommer
4-5 Mette Juul Kvartet Mette Juul – vokal/guitar, Heine Hansen – piano, Jesper Lundgaard – bas, Alex Riel – trommer
12-4 Ole Matthiessens Red Python Henrik Bolberg – trompet, Bob Rockwell – sax, Ole Matthiessen – piano, Jesper Lundgaard – bas, Karsten Bagge – trommer
30-3 Kristin Korb Quartet Kristin Korb – bas, vokal, Magnus Hjorth – piano, Snorre Kirk – trommer, Steen Nikolaj Hansen – trombone
9-3 Uffe Steen Trio Uffe Steen – guitar, Jesper Bo Knudsen – trommer, Thomas Sejthen – bas
9-2 Jazz Danmarks Ungjazz – talentkonkurrence 2014 Rest In Pieces !!! Magnus Aannestad Oseth – trompet, Maciej Kadziela – alt sax, Tomasz Licak – ten. sax, Adi Zukanovic – keyboards, Asger Pedersen – bas, Hans Henrik Thomsen – trommer SOBB’sAlexander Stevns – banjo/vokal, Liv Stevns Petersen – step/percussion/vokal, Asbjørn Storm Kamban – trompet, Laurits Qwist Bilén – trombone, Lasse Vistisen – bas, Hans Kristian Knold – trommer/percussion Rhombus Rolf Thofte Sørensen – trompet, Jakob Lundbak – alt sax, Viktor Sandström – guitar, Jakob Roland – bas
23-1 Blicher – Hemmer – GaddMichael Blicher – saxer, Dan Hemmer – orgel, Steve Gadd – trommer
5-1 Kansas City Stompers feat. Rikke Mølgaard Rikke Mølgaard – vokal, Niels Abild – klarinet, Ove Larsen – trompet, Karsten Kristensen – sax, Ole Kock Hansen – piano, Gert Rostock – bas/bj, Kurt Riedel -trommer
2013
  8-12 Six City Stompers Mads Mathias – vokal, altsax; Peter Marott – trompet; Peter Rosendal – flugabone, piano: Regin Fuhlendorf – banjo, guitar; Kasper Tagel – bas; Morten Ærø – drums
3-11 Stief – Jonsson – Solomon Bo Stief -bas, Krister Jonsson – guitar, Ayi Solomon – percussion, tromme
27-10 Sinne Eeg Quartet Sinne Eeg – vokal, Morten Ramsbøl – bas, Jacob Christoffersen – piano, Martin Andersen – trommer
6-10 Simon Spang-Hanssen Brazilian Project Simon Spang-Hanssen – sax, Mariane Bitran – flute, Irio Junior – piano, Enéias Xavier – bas, André “Limão” Qeiroz – trommer
15-9 Sidsel Storm Kvintet Sidsel Storm – vokal, Magnus Hjorth – piano, Snorre Kirk – trommer, Jesper Thorn – bas, Tobias Wiklund – trompet og flygelhorn
5-9 Niclas Knudsen’s Jungle BreedNiclas Knudsen – guitar, Jakob Munch – Pølsehorn, Mads Andersen – trommer.
18-8 Diego Sandullo og Fredrik Moth Duo Diego Sandullo – guitar, Fredrik Moth – sax
18-6 Christian Winther og Sarah Elgeti Christian Winther – tenorsaxofon, Sarah Elgeti – saxofoner, Jesper Ankjær – piano, Preben Nimb Sørensen – bas, Erik F. Andersen – trommer
9-6 Organic 3 Niels Ole Sørensen – Hammondorgel B3, Uffe Steen – guitar, Esben Bach – trommer
5-5 Holbæk Big Band og Gerard Presencer Gerard Presencer -trompet/flygelhorn, Johan Norberg – dirigent
21-4 Henrik Gunde Trio Henrik Gunde – piano, Kaspar Vadsholt – bas, Jeppe Gram – trommer
10-3 Jens Søndergaard Quartet & Bob Rockwell: More Golson Jens Søndergaard – altsax,sopransax – Bob Rockwell – tenorsax – Kristin Korb – bas,vokal – Thomas Bornø – piano – Dennis Drud – trommer.
24-2 Ulf Wakenius Quartet – featuring Lars Jansson Ulf Wakenius – guitar, Lars Jansson – piano, Jesper Bodilsen – bas, Paul Svanberg – trommer.
2-2 Lillian Boutté & Burich-l’Etienne New Orleans EnsembleLillian Boutté – sang, Thomas l´Etienne – klarinet/saxofon, Phil Parnell – piano, Finn Burich – trombone, Torben Bøtker Bjørnskov – bas, Espen Laub von Lillienskjold – trommer
20-1 MC Einar & KunTakt MC Einar Enemark – rap, Anders Bast – sax/EWI/basklarinet/keys/kor – Jens Kristian Andersen – bas/kor, Thomas Præstegaard – trommer/keys/kor.
2012
  24-11 Kansas City Stompers Niels Abild – klarinet, Ove Larsen – trompet, Johnny “Goffy” Rasmussen – trombone, Palle Juul – piano, Knud Fryland – guitar/banjo, Gert Rostock – bas, Kurt Riedel- trommer, Nynne Lange Reddersen – sang
28-10 Bobo Moreno Bobo Moreno – sang, Bo Stief – bas, Ole Koch Hansen – piano
21-10 ‘Jazzkatten på tur’ – Børnejazz Clara Vuust – jazzkat og sang, Jesper Agesen – guitar, Lars Johnsen – bas, Carsten Landors – trommer
12-10 Niels Lan Doky New trio Niels Lan Doky – piano, Jonathan Bremer – bas, Niclas Barderleben – trommer.
30-9 Papa Bue in memoriam Joe Errington – trompet/vokal, Ole ´”Fessor” Lindgren – trombone, Erik ”Krølle” Andersen – clarinet, Per Jacobsen – piano, Ole Olsen – bas, Thomas Christensen – trommer
15-9 Veronica Mortensen Veronica Mortensen – vokal, Mads Bærentzen – klaver, Kristor Brødsgaard – bas, Anton Eger – trommer
5-9 Gianluigi Trovesi & Gianna Coscia Gianluigi Trovesi – piccolo- og altklarinet, Gianna Coscia – harmonika.
12-8 Kurt Larsen Quartet Kurt Larsen- harmonika, Pernille Bévort-sax, Eva Malling – bas, Benita Haastrup – trommer
17-6 Christina Dahl Trio Christina Dahl – sax, Jesper Lundgaard – bas, Espen Laub von Lilienskjold – trommer.
10-5 Mads Vinding Trio Mads Vinding – bas, Jean-Michel Pilc – piano, Billy Hart – trommer
15-4 Stefan Pasborgs ‘Firebirds and other Species’  Fredrik Lundin – saxofoner, Peter Rosendal – horn, klaver og keyboards, Anders Vesterdahl – accordion Jeppe Skovbakke – bas, Stefan Pasborg – trommer og perc
1-4 Swingstyrke 7 Jens Søndergaard  – altsaxofon, Niels ”Flipper” Stuart – fløjte og tenorsaxofon, Anders Jacobsen – trombone, Ole Kock Hansen – klaver, Per Møllehøj – guitar, Hugo Rasmussen – bas, Aage Tanggaard – trommer
4-3 Kira Skov sings Billie HolidayKira Skov – vokal, Jakob Dinesen – sax, Mads Hyhne – trombone, Nicolai Munch-Hansen – bas, Heine Hansen – klaver, R.J. Miller – tromme
19-2 Silvana Malta / Frans BakSilvana Malta – vokal, Frans Bak – piano, Mads Vinding- bas, Christina von Bülow – sax og fløjte, Janus Templeton – trommer.
3-2 Thomas Clausen’s “To Bill Evans” Trio Thomas Clausen – piano , Chuck Israels – bas, Karsten Bagge – trommer.
22-1 Lillian Boutté & Burich-l’Etienne New Orleans EnsembleLillian Boutté – sang , Thomas l´Etienne – klarinet/saxofon, Phil Parnell – piano, Finn Burich – trombone, Torben Bøtker Bjørnskov – bas, Espen Laub von Lillienskjold – trommer.
21-1 Inger Marie Gundersen GroupInger Marie Gundersen – vokal, Rasmus Solem – piano/rhodes/vokal, Jesper Bodilsen- bas, Geir Åge Johnsen – trommer, Per Willy Aaserud – trompet
  2011
  11-12 Jesper Thilo Kvartet Jesper Thilo – sax, Olivier Antunes – piano, Thomas Fonnesbæk – bas, Frans Rifbjerg – trommer
27-11 Ernie Wilkins Almost Big BandBenny Rosenfeld, Mårten Lundgren, Thomas Fryland – trompet, Peter Jensen, Lis Wesberg – trombone, Jan zum Vohrde, Pernille Bevort, Jan Harbeck, Per Goldschmidt – sax, Nikolaj Bentzon – piano, Jesper Lundgaard – bas, Aage Tanggaard – trommer
13-11 Erik “Krølle” Andersens Copenhagen Five Erik Krølle Andersen – klarinet, Johnny Goffy Rasmussen – trombone, Per Jakobsen – piano, vokal, Ole Olsen – bas, Jan Jerichau – trommer
6-11 Lars Fiil Kvartet Lis Kruse – sax, Lars Fiil – piano, Jens Mikkel Madsen – bas, Andreas Skamby – trommer.
25-10 Jakob Bro Trio Jakob Bro – guitar, Anders Christensen – bas, Stefan Pasborg – trommer.
23-10 Brumbasserne Signe Kærup Hjort – fortælling og sang. Martin Seier Pedersen – sang, saxofon, harmonika, melodika og human beatbox, Thomas Sejthen – kontrabas, human beatbox, sang, Jens Kristian Andersen – kontrabas, rap, sang.
11-10 Vanja Santos Vanja Santos – vokal, Christina von Bulow – altsax, Jacob Fischer – guitar, Afonso Correa – percussion, Nicolai Land – bas
22-9 Mads la Cour’s ‘Im Beruf’Magnus Hjorth – piano, Petter Eldh – bas, Snorre Kirk – trommer, Niels Lyhne Løkkegaard – sax,basklarinet, Mads la Cour – fluegelhorn, trompet.
3-9 Sarah Elgeti Quintet Sarah Elgeti – fløjte, tenor – og  sopransax, Marianne Markmann Eriksen – alt- og barytonsax, Mads Kjølby – guitar, Thomas Fonnesbæk – bas, Janus Templeton – trommer
14-8 Jacob Fischer Trio Jacob Fischer – guitar, Hugo Rasmussen – bas, Francesco Cáli – accordeon.
19-6 Jeppe Gram Trio Jeppe Gram – trommer, Niels Vincentz – tenorsax, Jesper Lundgaard – bas.
7-5 Mikkel Nordsø Band Mikkel Nordsø – guitar/guitar-synth, Ben Besiakov – piano/keyboard, Peter Danstrup – bas, Ole Theill – trommer, Klavs Nordsø – percussion, Eliel Lazo – percussion.
28-4 Copenhagen Art Ensemble feat. Marc Ducret (f) Marc Ducret -guitar/komponist, Lotte Anker – sax, Liudas Mockunas – sax, Kasper Tranberg – trp,Ture Larsen – trb, Nils Davidsen – bas, Jakob Anderskov – piano, Anders Mogensen – trm
9-4 Marilyn Mazur’s ‘Celestial Circle’ feat. John Taylor  Josefine Cronholm – voice, John Taylor – piano, Anders Jormin – bas, Marilyn Mazur – trommer & percussion.
25-3 Vestre Jazzværk Aage Jespersen – trompet, Ole Weibel – klarinet, Poul Schmidt – trombone, Hans Henrik Schjerbeck – banjo, Kim Holst – bas, Hans Rømer – trommer
5-3 Mai Seidelin og Rio ConnectionMai Seidenlin – vokal, Ben Besiakov  – piano, keyboard, Jesper Lundgaard – bas, Christina v Búlow – saxofon. Afonso Correa – trommer og percussion.
13-2 Lars Jansson Trio og Hans UlrikLars Jansson – piano, Thomas Fonnesbæk – bas, Paul Svanberg – trommer, Hans Ulrik – sax.
6-2 Karen Bach Trio Karen Bach – piano Erik Olevik – bas, Erik Lausten – trommer.
9-1 The Danish Lasse Gulin Society” Jens Søndergaard – barytonsaxofon, Piet Larsen – trompet, Anders Jacobsen – trombone, Mads Ole – tenorsax, Niels Oldin – altsax, Thomas Bornø – piano, Marc Davis – bas, Dennis Drud – trommer.
  2010
  14-12 Niclas Knudsens ‘Endangered Beat’ Niclas Knudsen – Guitar, Jeppe Tuxen – Keys, Thomas Vang – Bas, Kresten Osgood – Trommer.
13-11 Sinne Eeg Quartet Sinne Eeg – vokal, Morten Ramsbøl – bas, Nikolaj Hess – piano, Morten Lund – trommer.
3-11 Cæcilie Norby Cæcilie Norby – vokal, Katrine Gislinge – piano, Niclas Knudsen – guitar Morten Ramsbøl – bas, Xavier Desandre Navarre – trommer
26-10 Orango Django Kaare Munkholm – Vibrafon, Kristian Jørgensen – Violin, Sille Grønberg – Rytme guitar / vokal  guitar, Palle Windfeldt – guitar
24-10 Uberlyd Tao Højgaard – guitar, bas, laptop, Daniel Lindberg – sax, fløjte, laptop. ., Mikkel Lomborg – vokal o.a.
22-10 Kansas City Stompers Rikke Mølgaard – vokal, Niels Stuart – saxofoner, Johnny ´Goffy´Rasmusen – trombone, Niels Abild – klarinet/kapelmester, Ole Koch Hansen – klaver, Ole Berg – guitar/banjo/vokal, Gert Rostock – bas/tuba/vokal, Kurt Riedel – trommer
9-10 Jan Harbeck Quartet Jan Harbeck – tenor sax, Henrik Gunde – piano Eske Nørrelykke – bas, Anders Holm – trommer.
21-9 Carsten Dahl Experience Carsten Dahl – piano & percussion, Jesper Zeuthen – altsax, Stefan Pasborg – trommer, Nils “Bosse” Davidsen – bas
4-9 KOPTOR’ Kevin Brow – trommer, Lotte Anker – sax, Jakob Anderskov – piano, Greg Earle – bas
3-9 Papa Bue’s Viking JazzbandArne ”Papa” Bue Jensen – trombone/sang, Jesper Thilo – klarinet, Joe Errington – trompet/sang, Per Jakobsen – piano/sang, Ole Olsen – bas, Didier Geers – trommer/sang
8-8 ‘AGUAS’ Jens Viggo Fjord – guitar, Afonso Corrêa – percussion, Thomas Fonnesbæk – bas.
13-6 Hot N Spicy Bjarke Fahlgren – violin, Svein Erik Martinsen –  guitar, Lars Tormod Jenset – bas
25-5 Renee Rosnes Renee Rosnes – piano, Mads Vinding – bas, Alex Riel – trommer
8-5 Amatørernes Aften: • Bluhme & Zulu feat. Anders og Saxe • Ole Schramm – sax,  Ole Hannibal – piano • Michael Jurcenoks – voc, Ole Hannibal – piano m. Stig • Andreasen – bas • Jørgen Skelmose – sax, Ole Hannibal – piano • Talentirani Band (Xenia Lopez-sax, Ditte Nebeling- klaver, Amanda • Lund-guitar,sang, Stefan Lane-guitar, Patrick Hansen-bas, Stefan • • Hasselgren-bas, Stefan Sommer-trommer) • Torben Fournais – banjo • Guitar Duo (Ulrik Merrildgaard, Nicolai Jørgensen).
17-4 Rosendal/Earle/Templeton Peter Rosendal – piano, Greg Earle – bas, Janus Templeton – trommer.
  Niels Ryde New Quartet Niels Ryde -bas, Krister Jonsson -guitar, Mads LaCour – fluegelhorn – Anders Mogensen- trommer.
12-3 Second Line Jazzband Jesper Albrektsson – trompet & sang, Niklas Carlsson –  trækbasun & sang, Olof Skoog – saxofoner, klarinet & sang, Anders Wasén – banjo, Per Bach – kontrabas, Johan Horner – trommer.
7-3 Katrine Madsen Kvintet Katrine Madsen – sang, Henrik Gunde – piano, Jonas Johansen – trommer, Jesper Bodilsen – bas, Joakim Milder – tenorsax.
19-2 Line Kruse Kvintet Line Kruse – violin, Nicola Andrioli – piano, Fabrizio Fenogliotto – bas, Francis Arnaud – trommer, Smadj – aud og progammering.
30-1 Api Pipo Alain Apaloo – gui,voc, Sahra da Silva – bc voc, Ida Björg Leisen – bc voc, Mariane Bitran – fl, Simon Spang-Hanssen – fl,sax, Gorm Büllow – keyb, Morten Ankarfeldt – bas, Ayi Solomon – perc, Rasmus Lund – trommer.
  2009    
  13-12 Jacob Fischers JulejazzkvartetJacob Fischer – guitar, Hugo Rasmussen – bas, Janus Templeton – trommer Christina von Bülow – alt sax
27-11 Sidsel Storm Quintet Sidsel Storm  – sang. Magnus Hjorth – piano, Jesper Thorn – bas, Snorre Kirk – trommer, Tobias Wiklund – flygelhorn, trompet.
21-11 Yahel-AC-Osgood Sam Yahel – piano, Anders Christensen – bas, Kresten Osgood – trommer.
6-11 Niels Lyhne Lykkegaard -The Shades of Grey Niels Lyhne Løkkegaard – saxofoner, Søren Kjærgaard – piano, Jonas Westergaard – bas, Jeppe Kjellberg – guitar, Jeppe Gram – trommer.
24-10 Thomas Clausen Kvintet Peter Fuglsang – klarinet, saxofon. Per Gade – guitar, Thomas Clausen – piano, komponist, orkesterleder. Thomas Fonnesbæk – kontrabas. Karsten Bagge – trommer.
16-10 Leonardo Pedersens JazzkapelPoul Chr. Nielsen, Mogens Eghjort, Holger Tvestmann – trompet, Hans Leonardo Pedersen, Jens Erik Sørensen, Finn Lynge – saxer, Bjarne Thanning, Jørn Nørredahl – trombone, Per Tværgård – piano, Ib Lund Nielsen – bas, Tobias Leonardo Pedersen – trommer.
9-10 Uffe Steen Trio Uffe Steen – guitar, Thomas Seithen – bas, Jesper Bo Knudsen – trommer.
3-10 Pierre Dørge & New Jungle Orchestra Pierre Dørge – guitar, Irene Becker – piano/keyboard, Anders Banke – basklarinet, Jakob Mygind – sax., Morten Carlsen – sax & taragot, Kenneth Agerholm – trombone, Thommy Andersson – bas, Martin Andersen – trommer, Ayi Solomon – percussion.
25-9 Cockpit Music T.S. Høeg – sax, Søren Tarding – guitar, P.O. Jørgens – trommer.
12-9 Bo Stief og Krister Jonsson – ‘Nordic Root’ Bo Stief – bas, Krister Jonsson – guitar.
25-8 Dutch Swing College BandGeorge Kaatee -trombone, Bert de Kort – trompet, Bob Kaper – klarinet/altsax, Marcel Hendricks – piano, Ton von Bergelijk – bajo/guitar, Han Brink – trommer, Frits Kaatee – klarinet/alt- & tenorsax, Adrie Ratt – bas.
9-8 Anders Gaardmand KvartetAnders Gaardmand – sax, Uffe Steen – guitar, Kjeld Lauritsen – orgel, Frands Rifbjerg – trommer.
7-6 Benita Haastrup – Sunrise Benita Haastrup – trommer, Christina Dahl – tenor sax, Kaare Munkholm – vibrafon, Jens Skou Olsen – bas.
16-5 Magnus Fra Gaarden Magnus Bak – trombone, Henrik Melbye – tenorsax, Lars Bech Pilgaard – guitar, Rune Jakobsen – bas, Casper Mikkelsen – trommer.
24-4 Simon Spang-Hanssen Ear Witness Emil Spányi – piano, keyboards, Thomas Fonnesbeck – bas, Felix Sabal-Lecco – trommer, Simon Spang-Hanssen – saxofon, fløjte.
3-4 Bjarne Roupé Quartet Bjarne Roupé – guitar, Tomas Franck – tenor sax, Daniel Franck – bas, Aage Tanggaard – trommer.
20-3 Benjamin Koppel QuartetBenjamin Koppel – sax, Heine Hansen – piano, Thomas Vang – bas, Frands Rifbjerg – trommer.
8-3 Gunde On Garner Henrik Gunde – piano, Nicolas Kock – bas, Steen Holm – trommer
27-2 Grammofunch Jeppe Gram – trommer, Rune Funch – guitar, Simon Toldam – keyboards, Jeppe Skovbakke – bas.
7-2 Pellecoustic Pelle Fridell (ts, ss), Jørgen Emborg (p), Thommy Anderson (b), Morten Lund (trm).
23-1 Christina von Bülow  & Henning Bendixen Kvartet Christina von Bülow (as), Henning Bendixen (fl.h) Preben Nimb Sørensen (b), Henrik Uldall (g), Henrik Hansen (trm).
17-1 Ulla Henningsen – Ole Kock Hansen Ulla Henningsen – sang, Ole Kock Hansen – piano.
  2008
  7-12 Jacob Fischers JulejazzkvartetJacob Fischer – guitar, Hugo Rasmussen – bas, Janus Templeton – trommer, Christina von Bülow- alt sax
5-12 Mariane Bitran – Makiko Hirabayashi Kvintet Mariane Bitran – fløjter, Makiko Hirabayashi – piano, Bob Rockwell – tenor/klarinet, Erik Olevik- bas, Johan Kolsuth – trommer.
22-11 Schneeweiss & Rosenrot Lucia Cadotsch – vokal, Johanna Borchert – piano, Jonas Westergaard – bas, Marc Lohr – trommer.
14-11 Tangoorkestret Henrik Sveidahl – basklarinet / sopransax, Kristian Jørgensen  – violin, Palle Windfeldt – guitar, Kaare Munkholm – marimba / vibrafon, Jens Skou Olsen – bas.
2-11 Susi Hylgaard solo
25-10 Acoustic Sense John Sund – guitar, John Ehde -cello, Morten Lundsby – bas, Ayi Solomon – percussion.
17-10 Kenny Werner – Jens Søndergaard Duo Kenny Werner – piano, Jens Søndergaard – sax.
27-9 Santa Cruz Hans Ulrik – saxofon, Poul Halberg – guitar, Frans Bak – keyboard, Bo Stief – bas, Alex Riel – trommer
20-9 Holbæk Big Band og Ian McDougall Sextet feat. Helle Nerup Ian McDougall – trombone, Ross Taggert – sax, Oliver Gannon – guitar, Ron Johnston -piano, Neil Swainson – bas, Craig Scott – trommer, Helle Nerup -sang.
19-9 Veronica Mortensen Veronica Mortensen – vokal, Mads Bærentsen – piano, Morten Lundsby – bas, Morten Ærø – trommer.
17-8 Søren Lampe Kvintet Søren Lampe – vokal, Thomas Fonnesbæk – bas, Janus Templeton – trommer, Peter Rosendal – klaver, Hans Ulrik – sop/tenorsax.
15-6 Elgeti – Eriksen Kvintet Sarah Elgeti – fløjte, tenor – og  sopransax, Marianne Markmann Eriksen – alt- og barytonsax, Christian Bluhme Hansen – guitar, Jens Kristian Andersen – bas, Thomas Præstegaard – trommer.
17-5 Lars Møller Kvartet Lars Møller- tenor sax, Thor Madsen- guitar, Robert Landfermann – bas, Jonas Burgwinkel – trommer.
26-4 Django Bates & StoRMCaserDjango Bates – keyboards, Nina Baun Jeppesen – voice, Julie Kjær – flute, Bo Skjold Christensen – clars, Magnus Thuelund – alto, Aske Drasbæk Philipsen – alto, Marius Søftland Neset – tenor, Martin Stender – tenor, Søren Karkov – bari, Lars Søberg Andersen – trpt, Jimmy Nyborg – trpt, Lise Munch – F. Horn, Kevin Christensen –  trb, André Jensen – Bs trb, Philip Garner – tuba, Christian Bluhme – guit, Petter Eldh – Bass, Anton Eger- drums, Mikkel Schnettler – perc.
5-4 Christian Winther QuartetChristian Winther – sax, Richard Doron Johnson – piano, Kengo Nakamara – bas
22-3 Sinne Eeg Sinne Eeg – vokal, Peter Rosendal – piano, Mads Vinding – bas, Morten Lund – trommer.
15-3 Secret Oyster Karsten Vogel- sax, Daniel Fridell – keyboards, Claus Bøhling – guitar, Assi Roar – bas, Ole Streenberg – trommer.
8-3 Olivier Antunes Trio Olivier Anunes – piano, Lennart Ginman – bas, Morten Lund – trommer.
8-2 Radiostar Michael Blicher – sax, Fredrik Lundin – sax, Thomas Vang – bas, Anders Holm – trommer, Niclas Knudsen – guitar.
2-2 Thomas Agergaard og Helge Lien Trio Thomas Agergaard – tenorsax, Helge Lien – piano, Frode Berg – bas, Knut Aalefjær – trommer.
27-1 “Nullernix for sjov” Cathrine Legardh – sang, Andreas Estrup – trommer, Brian Mørk Hansen – guitar, Tomas Raae – bas.
11-1 ReBop Union Thomas Fryland – trompet, Orazio Maugieri – alt sax, Francesco Cigna – guitar, Daniel Franck – bas, Tony Cigna- trommer.
2007
  18-12 Eivør Pálsdóttir og Bobo Moreno med DR Big Band.
8-12 Fra de varme lande Jakob Munck- sousaphone & voice, Anders Vesterdahl – accordion, Niclas Knudsen – guitar, Stefan Pasborg – trommer.
24-11 Erling Kroners New Music Orchestra feat. Helle HansenHelle Hansen – vokal, blokfløjte, Erling Kroner – trombone, dirigent, arrangør, komponist, Jan Zum Vohrde, Kasper Wagner, Pernille Bévort, Jan Harbeck, Ed Epstein – saxer, Bjørn Ringkjøbing, Carsten M. Larsen, Mårten Lundgren, Peter Marott – trompeter, Calle Lindberg, Rolf Mandix – tromboner, Niels Gerhardt – bastrombone, tuba, Morten Højring – guitar, Marie Louise Schmidt – piano, Klavs Hovman – bas, Dennis Drud – trommer.
10-11 World On A String Bjarke Falgren – violin, John Sund – guitar, Morten Lundsby – bas, Ole Theill  – tablas.
27-10 EXIL Mikko Etienne – Sax, Bo Thymann – Guitar, Petter Eldh – Bas, Marc Lohr – Trommer.
27-10 Lars Winther Trio Lars Winther – piano, Jesper Thorn – bas, Marc Lohr – trommer.
13-10 Mikkel Ploug Group feat. Mark Turner Mikkel Ploug (g), Jeppe Skovbakke (b),Sean Carpio (trm), Mark Turner (s
29-9 Malheiros – Clausen – MaltaCelia Malheiros (perc, gui, voc), Thomas Clausen (p), Carlos Malta (ss, fl)
28-9 Mais Uma Pelle Fridell (ts – fl), Carsten Kær (p – keyb), Morten Ankarfeldt (b), Janus Templeton (trm), Mai Seidelin (voc)
15-9 Bülow/Besiakov Quartet m/Bernt Rosengren (S) Bernt Rosengren (ts), Christina von Bülow (as), Ben Besiakov (p), Daniel Franck (b) Frands Rifbjerg  (trm)
5-8 The Organizers Bob Rockwell (s), Kjeld Lauritsen (org), Esben Bach (trm), Klavs Nordsø (cong), Ethan Weisgard (perc)
17-6 Søndergaard – Sørensen QuintetJens Søndergaard (as), Jens-Erik Sørensen (ts), Thomas Bornø (p), Ture Kindt-Larsen (b), Dennis Drud (trm)
12-5 Mazur/Jormin/JørgensenMarilyn Mazur (trm, perc, p, voc), Anders Jormin (bas, voc), Per Jørgensen (trm, voc, perc)
13-4 Jens Jefsen Quartet feat.Dave Wilczewski Jens Jefsen (b),Uffe Steen(g),Jukkis Uotila (trm), Dave Wilczewski (s)
1-4 Mona Larsen-Thomas ClausenMona Larsen (voc), Thomas Clausen (P)
18-3 Pablo Ziegler Trio Pablo Ziegler (p), Quique Sinesi (g), Walter Castro (ban)
9-3 Niels Jørgen Steens A-team Niels Jørgen Steen (p), Erling Kroner (trb), Jesper Thilo (ts-as), Morten Højring (g), Tomas Franck (ts), Kasper Vadsholt (b), Uffe Markussen (ts), Roger Berg (trm), Flemming Madsen (bs), Klavs Nordsø (perc), Henrik Bolberg (trp)
24-2 Anderskov Accident Kasper Tranberg (tp), Anders Banke (kl./b.kl.), Peter Dahlgren (trb), Jesper Zeuthen (as),Jacob Anderskov (p), Jeppe Skovbakke (b), Rune Kielsgaard (trm)
2-2 SAFT Mette Rasmussen (sax), Kasper Bjerg (keyb.) Søren Mehlsen (trm) REFRACTIONFrederick Menzies (s), Jesper Thorn (b), Anders Mortensen (p), Snorre Kirk (trm) KontraDiktionNina Baun Jeppesen (voc), Jesper Thorn (b)
26-1 Carsten Dahl Trio Carsten Dahl (p), Mads Vinding (b), Alex Riel (trm)
2006
  3-12 NHØP mindekoncert Ulf Wakenius (g), Jesper Bodilsen (b), Jonas Johansen (trm), Henrik Gunde (p)
25-11 Seamus Blake og TrioscopeSeamus Blake (s), Marko Martinovic (p), Kristor Brødsgaard (b), Janus Templeton (trm)
17-11 Sigurd Barrett og DR Big Band
3-11 Paolo Russo’s Band au Neon m. Sara Indrio Paolo Russo (ban), Francesco Calí (p, hrm), Fabrizio Mandolini (ss, ts),Sara Indrio (vok, perc)
29-10 Simon Spang-Hanssens Måneklar Simon Spang-Hanssen (ts,as, fl), Bent Clausen (vib), Mariane Bitran (fl) Henrik Sveidal (bkl, s), Peter Danstrup (b), Benita Haastrup (trm), Jacob Andersen (perc)
15-10 Dato – Rocco Duo Carlo Actis Dato (bs, bkl), Enzo Rocco (g)
14-10 Hugo Rasmussen Allstarz Hugo Rasmussen (b), Kresten Osgood (trm), Heine Hansen (p), Kasper Tranberg (kor, trp), Mads Hyhne (trb), Jacob Dinesen (s)
1-10 Biondini – Girotto Duo Luciano Biondini (acc), Javier Girotto (s)
30-9 Makiko Hirabayashi TrioMakiko Hirabayashi (p), Marilyn Mazur ( trm/ perc), Klavs Hovman (b)
9-9 Jens Winther Quintet Jonas Westergaard  (b),Ben Besiakow (p), Claus Waidtløw (ts), Dejan Terzic (trm) Jens Winther (trp)
9-9 Tune Up Workshop Band m. Lars Clemmen Hansen Ole Kirk Ejsing  (ts), Lars Clemmen Hansen (bs) Henning Bendixen (flgh) Ole Hannibal (p) Tue Hjelmvig (g) Erik F. Andersen (trm) Flemming Nørgaard (b)
6-8 Christina von Bülow  & Nite and Day Christina von Bülow (as), Henning Bendixen (fl.h) Preben Nimb Sørensen (b), Henrik Udall (g), Henrik Hansen (trm)
18-6 Dørge-Becker-Carlsen Pierre Dørge (g), Irene Becker (keyb), Morten Carlsen (sax mm.) Aviaja Lumholt (voc)
5-5 Bolberg Markussen KvintetHenrik Bolberg (trp), Uffe Markussen (s), Marco Martinovic (p), Kristor Brødsgaard (b), Ole Streenberg (trm)
23-4 Malene Mortensen og Holbæk Big Band Malene Mortensen (voc), Randi Holum (dir) Mikkel Uhrenholt, Orla Hansen, Daniel Holm, Mette Wieslander og Sara Elgeti (saxer) Troels Christensen, Henry Marquartsen, Per Cornelíussen og Per Jensen (tromboner) Søren Goth, Karsten Larsen, Torben Christensen og Majken Falck Hansen(trompeter) Jesper Ankjær (p), Poul Kim Larsen (g), Søren Larsen (b) Henrik Hansen (trm)
8-4 Hans Ulrik Quartet Hans Ulrik (s), Jacob Christoffersen (p), Jesper Bodilsen (b) Alex Riel (trm)
24-3 Dalia Faitelson & The Spring Alliance Dalia Faitelson (g, voc), Christoffer Møller (keyb), Jay Anderson (b) Adam Nussbaum (trm)
17-3 Cuban All Stars – Latin Groove Orquesta Alexander Abreu Maresa (trp) ,Germán Velazco (sax) Hernán Lugano (kb) Felipe Cabrera (b), Abraham Mansfarroll (congas) Calixto Oviedo (trm. timb)
4-3 moLD Mark Solborg (g, div elek.), Anders Banke (sax/kl) Stephan Meinberg (trp) Peter Bruun (trm)
24-2 Bobo Moreno Bobo Moreno (voc), Bo Stief (b), Ole Kock Hansen (p)
4-2 Christian Winther QuartetChristian Winther (s), Richard Doron Johnson (p), Kungo Nakamura (b), Troy Davis (trm)
27-1 Jazz Kamikaze Morten Schantz (p), Anton Eger (trm), Daniel Davidsen (g), Marius Neset (s), Kristor Brødsgaard (b)
2005
  3-12 Ibrahim Electric Stefan Pasborg (trm), Niclas Knudsen (g), Jeppe Tuxen (Hm B3)
19-11 Stefano Bollani / Katrine Madsen Stefano Bollani (p), Jesper Bodilsen (b), Morten Lund (trm), Katrine Madsen (voc)
12-11 Janjiki-San Kim Kristensen (p, kb), Janus Templeton (trm), Jimmi Roger Pedersen (b), Aviaja Lumholt (voc)
23-10 Uffe Steen Trio Uffe Steen (g), Lennart Ginman (b), Adam Nussbaum (trm)
15-10 Palle Mikkelborg Group Palle Mikkelborg (tp), Helen Davies (hp, kb), Mikkel Nordsø (g) Moussa Diallo (b), Klaus Menzer(trm), Ayi Solomon (perc), Gert Sørensen (slagtøj m.m) og lokale musikere
8-10 Vincent Herring Quartet Vincent Herring (as), Danny Grisset (p), Richie Goods (b) Joris Dudli (trm)
23-9 Pierre Dørge & New Jungle Orchestra Pierre Dørge (g) Irene Becker (p., kb.) Gunnar Halle (trp) Kasper Tranberg (trp) Jakob Mygind (s) Morten Carlsen (sax. m.m.) Kenneth Agerholm (trb) Thommy Andersson (b) Martin Andersen (trm) Ayi Solomon (perc)
10-9 Willy Egmose Trio / Scott Hamilton Scott Hamilton (s), Willy Egmose (p) Jeppe Smith-Olsen (b) Kristian Leth (trm)
6-9 Finn Kragerup / Vagn Leick Kvartet Finn Kragerup (g) Vagn Leick (p) Helge Søndergaard (b) Preben Willeberg (trm)
2-9 Grand Danois Ole “Fessor” Lindgren (bs) Elith “Nulle” Nykjær (kl) Kjeld Lauritsen (p, org,) Hugo Rasmussen (b) Bjørn Otto Hansen (trm)
2-9 Theis’ Jazzband Theis Jensen (trpt/sang) Leif Juul Jørgensen (kl) Erik Hansen (trb) Hans Aspöck (p) Henrik Hartmann (b) Hans Nymand (trm)
30-8 Christian Bluhme Duo Lars Søberg Andersen (tp) Christian Bluhme (g)
30-8 Tune Up Duo Ole Kirk Ejsing (sax / klaver) Flemming Nørgård (bas)
21-8 String Swing    Søren Siegumfeldt-Eriksen (sax.) Josefine Cronholm (voc.) Jacob Fischer (g.) Jacob Gurevitsch (g) August Engkilde (b)
19-6 Silvana Malta Group Silvana Malta (voc.) Steen Rasmussen (keyb.) Torben Westergaard (b.) Jonas Johansen (dr.) Afonso Correa (perc.)
7-5 Jacob Buchanan 6tet Jakob Buchanan (tp / fh) Chris Speed (kl/ ts) Jakob Bro (g), Rune Borup (p) Jeppe Skovbakke (b)Peter Bruun (trm og perc)
15-4 Fredrik Lundin OverdriveFredrik Lundin (s),Krister Jonsson (g),Henrik Gunde(kb), Jens Kristian Uhrenholdt (b), Jonas Johansen (trm), Emil DeWaal (trm), Majberit Guasora (trp), Mia Engsager (tb), Lis Wessberg (tb) Ola Nordquist (btb) Klaus Löhrer (btb, tub)
8-4 Jacob Davidsens MangfoldighedJacob Davidsen (p, kb), Iain Ballamy (s), John Ehde (cello), John von Dalen (v), Staffan Svansson (tr), Peter Danemo (trm), Nils Davidsen (b)
1-4 Tao Højgaard DjazZ Henrik Bolberg  (tp, flh) Tao Højgaard (g), Marc Davis (b) ScratchMagic (div. elek.)
18-3 Mads Hansen Group feat. Aske Jacoby Mads Hansen (ts, cl), Jeppe Skovbakke (b), Jeppe Kjellberg (g), Jeppe Gram (trm), Aske Jacoby (g)
18-2 Søren Nørbo Trio feat. Django Bates Søren Nørbo (p), Kresten Osgood (trm, mel), Niels Præstholm (b), Django Bates (alth., mel)
30-1 Sinne Eeg/Martin Schack Quartet Sinne Eeg(v), Martin Schack(p), Jesper Ry(b), Janus Templeton(trm)
22-1 Pernille Bévorts Special Edition Ensemble Qarin Wickmann(v), Mariane Bitran(fl), Haukur Grøndal(kl /as), Pernille Bévort(ts /ss), Jesper Løvdal(bkl/ts), Krister Palmquist(g) Göran Schelin(b) Karsten Bagge (trm)
2004
  4-12 DR Big Band u. ledelse af Nicolaj Bentzon Solister: Sten Jørgensen, Caroline Henderson
26-11 Bitran / Reimann KvintetMariane Bitran (fl), Poul Reimann (p), Thomas Fonnesbæk (b),  Anders Mogensen (trm), Alain Dodji Apaloo (g)
13-11 Niels Ryde Quintet Wolgang Muthspiel (g), Jesper Løvdahl (ts), Niels Ryde (b) Anders Mogensen (trm)
30-10 Yael Acher & “KaT” – inDusTrial Yael Acher (fl /elec), Nicolai Hess (rhodes /org), Lars Tormod Jenset (b), Liudas Mockunas (ss/bk), Søren Christiansen (trm)
23-10 Christian Winter QuartetChristian Winther(ts), Richard Doro Johnson (p), Neil Caine (b), Quincy Davis (trm)
10-10 Vincent Herring Quartet Vincent Herring (as), Danny Grisset (p),Essiet Essiet (b), Joris Dudli (trm)
8-10 Hernan Lugano Trio Hernan Lugano (p), Andres Fuhr (b), Ernesto Zeppa (trm)
22-8 Hugo Rasmussen Trio Hugo Rasmussen (b), Jakob Dinesen (s),  Kresten Osgood (trm)
9-6 Jesper Thilo Kvartet Jesper Thilo (ts), Olivier Antunes (p), Bo Stief (b), Frans Rifbjerg (trm)
15-5 Mads Vinding (b) og Jacob Fischer (g)
9-5 Caroline Henderson Jesper Nordenström (p), Anders Christensen (b), Kresten Osgood (trm), Paolo Russo (bandeneon / keyb)
25-4 Thomas Fryland Trio Thomas Fryland (trp), Doug Raney (g), Jesper Lundgaard (b)
21-4 Jazzpar 2004 Aldo Romano (trm), Susi Hyldgaard (voc), Stefano Di Battista (as), Mark Turner (ts), Henrik Gunde (p) , Jesper Bodilsen (b) Jakob Dinesen (ts), Ben Besiakov (p), Eddie Gómez (b) Nasheet Waits (trm)
3-4 Hot’n Spicy Bjarke Falgren (vio), Svei Erik Martinsen (gui, voc), Lars Tormod Jenset (b)
18-3 Tango Orkesteret Kristian Jørgensen (vio), Palle Windfeldt (g), Kaare Munkholm (vib), Henrik Sveidal (s), Jesper Lundgaard (b) Carl Quist Møller (trm/perc)
28-2 Klüvers Big Band feat. Maria Carmen Koppel og Bobo Moreno
14-2 Josefine Cronholm IBIS Josefine Cronholm (v), Joakim Midler (s), Henrik Sundh (p, kb), Tommy Andersson (b), Lisbeth Diers (trm, perc)
17-1 Nils Vinding Trio Nils Vinding (trm), Arild Andersen (b) , Thomas Clausen (p)
2003
  13-12 Jesper Bodilsen Trio Stefano Bollani (p), Jesper Bodilsen (b) , Morten Lund (trm)
15-11 Jan Kaspersens 6tet Jan Kaspersen (p), Anders Bergkrantz (tr) Jan Zum Vohrde (as) Simon Spang- Hanssen (ts) Marc Davis (b), Ole Rømer (trm)
1-11 Stekpanna Mads Kjølby Olsen (g), Steve Kershaw (b), Petter Svärd (trm), Ed Jones (ts)
10-10 Uffe Steens Trio Uffe Steen (g), Adam Nussbaum (trm), Lennart Ginman (b)
4-10 Ståhls Blå Mattias Ståhl (vib), Joakim Milder (s), Filip Augustson (b)Thomas Strønen (trm)
27-9 Lars Jansson Trio Lars Jansson (p), Christian Spering (b), Anders Kjellberg (trm)
15-9 Ulrik , Swallow , Johansen Hans Ulrik (s), Steve Swallow (b), Jonas Johansen (trm)
17-8 Bo Stief “New Dreams” Bo Stief (b), Poul Halberg (g), Fredrik Lundin (s)
15-6 Thomas Fryland Sextet Thomas Fryland (trp), Steen Hansen (trb), Simon Thorsen (ts), Rasmus Ehlers (p), Peter Hansen (b), Karsten Bagge (trm)
24-5 Tchicai – Lake – Osgood – Westergaard John Tchicai (sax), Oliver Lake (sax), Kresten Osgood (trm), Jonas Westergaard (b)
26-4 Mona Larsen Kvartet Mona Larsen (voc), Thomas Clausen (p), Thomas Ovesen (b), Jonas Johansen (trm)
12-4 Søren Kristiansen Trio Søren Kristiansen (p), Thomas Ovesen (b), Mikkel Find (trm)
30-3 Bohuslän Bigband feat. Katrine Madsen & Lars Jansson
15-3 Per Gade Trio Per Gade (gui), Bo Stief (b), Jonas Johansen (trm)
7-3 Hot’n Spicy Bjarke Falgren (vio), Svei Erik Martinsen (gui, voc), Lars Tormod Jenset (b)
1-3 Ear Witness Simon Spang-Hanssen (sax), Linley Marthe (b), Felix Sabal-Lecco (trm), Emil Spanyi (keys)
10-2 Trine-Lise Væring Trine-Lise Væring (v), Thor Madsen (gui), Jonas Berg (keys), Johannes Lundberg (b), Anders Hentze (trm)
7-2 Band Mrazem Emil de Waal (tro), Jonas Johansen (tro), Gustav Ljunggren (misc), Andreas Unge (bas), Jonas Berg (keys), Andreas Unge (p)
26-1 Copenhagen Art Ensemble feat. Josefine Cronholm Musik af Lotte Anker til tekster af Paul Auster
19-1 Jakob Bro Quartet, feat. Chris Cheek Jakob Bro (gui), Chris Cheek (sax), Anders Christensen (b), Jeppe Gram (trm)
6-12 Søren Lee Quartet Søren Lee (g), Mads Vinding (b), Nikolaj Hess (p, key), Martin Andersen (trm)
1-12 Torben Ulrich m. Clinch Torben Ulrich (voc), Claus Bøje (trm), Peter Friis Nielsen (b), Christer Irgens-Møller (p, key)
17-11 Chris Mihn Doky trio Chris Minh Doky (b), Clarence Penn (trm), Edward Simon (p)
9-11 Susi Hyldgaard Susi Hyldgaard (vo, key. p), Gunnar Halle (tp), Lisbeth Diers (trm, perc), Johannes Lundberg (b)
2-11 Fernando Tarrés and the Arida Conta Group Fernando Tarrés (gui), Ernesto Jodos (p), Rodrigo Domínguez (sax), Jerónimo Carmona (bas),Sergio Verdinelli (trm)
25-10 Peter Vuust Quartet Peter Vuust (b), Lars Jansson (p), Alex Riel (trm), Ove Ingemarsson (sax)
5-10 Putte Wickman med Jeppe Smith-Olsens Trio Putte Wickman (kl), Jeppe Smith-Olsen (b), Olivier Antunes (p) , Ove Rex (trm).
14-9 Fumier & Thomas AgergaardMagnus Olsen (trm), Stefan Sieben (gui), Thomas Bang (bas), Jeppe Skjold (sax), Thomas Agergaard (sax)
31-8 Christina Nielsen  & Carsten Dahl Duo Christina Nielsen (sax), Carsten Dahl (p)
21-8 Kurt Rosenwinkel Kurt Rosenwinkel (gui), Jakob Dinesen (sax), Anders Christensen (bas), Kresten Osgood (trm)
18-8 Pernille Bévort Kvartet Pernille Bévort (sax), Kjeld Lauritsen (org)Niels Præstholm (bas, Karsten Bagge (trm)
9-6 Katrine Madsen Trio Katrine Madsen (voc), Lennart Ginman (b) , Jakob Fischer (gui)
23-5 Finn Ziegler, Ann Farholt, KlimtFinn Ziegler (vio), Ann Farholt (voc), Olivier Antunes (p), Ole Skipper Moesgaard (b), Søren Frost (trm), Ulla Pihl (voc), Anders Hjort (b), Rasmus Lund (trm)
19-5 Wayne Krantz Wayne Krantz(gui), Tim Lefebvre (b), Keith Carlock (trm)
4-5 String Swing Søren Siegumfeldt Eriksen(s), August Enkilde(b), Jakob Gurevitsch(gui), Jakob Fischer(gui), Josefine Cronholm (voc)
13-4 Anker-Crispell-Cleaver Lotte Anker(s), Marylin Crispell(p), Gerald Cleaver(trm)
6-4 Takuan Flemming Ageskov (trp), Lars Juul (trm), Jakob Davidsen(kb)
16-3 Niels Henning Ørsted Pedersen Trio NHØP (b), Ulf Wakenius (g), Jonas Johansen (trm)
8-3 Kresten Osgood Kresten Osgood (trm), Dr. Lonnie Smith (org), Mickael Blake (s)
24-2 Trio Töykeät Liro Rantala (p), Rami Eskelinen (trm), Eerik Siikasaari(b)
2-2 Carsten Dahl New Trio Carsten Dahl (p), Arild Andersen (b), Patrice Heral(trm-perc)
27-1 Lisa Nilsson og Radioens Big Band Nikolaj Bentzon(dir)
12-1 Niclas Knudsens Salvation Army Band Niclas Knudsen(g.), Nils Davidsen (b), Søren Christensen(trm)
  2001
  1-12 Sophisticated Ladies Sextet Helle Marstrand (b), Marie Louise Schmidt (p), Benita Haastrup (trm), Christina Nielsen (s), Pernille Bevort (s), Lis Wesberg (trb)
9-11 Lew Soloff & Out To Lunch Lew Soloff (tp), Jesper Løvdahl (ts), August Engkilde (b), Karsten Bagge (trm), Jacob Bro (g)
14-10 Hugo Rasmussens Trio Hugo Rasmussen (b), Jesper Thilo (ts), Doug Raney (g)
13-10 Fredrik Lundins OverdriveFredrik Lundin (p), Krister Jonsson (g), Henrik Gunde (p), Jens Christian Uhrenholdt (b), Jonas Johansen, Emil De Wall(trm), Kenneth Agerholm, Mia Ensager (trb), Klaus Löhrer, Ola Nordquist (b trb), Jesper Sveidahl (tr)
12-10 Maria Quatro Bossa Maria Hiort Pedersen (voc, g), Ben Besiakow (p), Mikkel Nordsø (g), Ricardo dos Santos (b), Afonso Correa (trm), Christina von Bülow(s, fl)
29-9 Pablo Ziegler og Erling Kroners Dream Quintet Pablo Ziegler (p), Erling Kroner (trb), Pernille Bevort (s), Kurt Larsen (acc), Jesper Bodilsen (b), Henrik Simonsen (trm)
15-9 Docture Structure Jacob Anderskov (p), Anders banke (s), Kasper Tranberg (tr), Jonas Westergaard (b), Jeppe Gram (trm)
29-8 Joe Lovano og Ed Thigpen TrioJoe Lovano (ts) Ed Thigpen(trm) Jesper Bodilsen (b) Carsten Dahl(p)
19-8 Ole Stolle Trio Ole Stolle (tp), Jacob Fischer (g) Jens Skou Olsen (b)
16-6 Nulle og Verdensorkestret Elith “Nulle” Nykjær (kl), Carsten Lund (g), Jakob Thors (b), Louise Albeck (voc), Karsten Kjems (trm)
11-5 Scandinavian Summit Lars Jansson (p), Severi Pyysalo (vib), Tore Brunborg (s), Jesper Bodilsen(b), Morten Lund (trm)
7-4 Simon Spang Hanssens Central Earth Simon Spang-Hanssen (s), Mariane Bitran (fl), Jesper Sveidahl tr), Fredrik Lundin (ts), Henrik Sveidahl (bs, bcl) Bjarne Roupé (g), Paul Reimann (p), Marc Davis (b), Anders Mogensen (trm), Jacob Andersen (perc)
24-3 Helle Hansen Group Helle Hansen (voc), Jimmi Riise (ts), Henrik Gunde (p) Kaspar Vadsholt (b), Morten Lund(trm)
17-3 The Organizers Bob Rockwell (ts), Kjeld Lauritsen (org), Klavs Nordsø (perc), Esben Bach (trm)
9-3 Iain Ballamy & Food Iain Ballamy (s), Flemming Agerskov (tp), Thomas Strønen (trm), Mats Eilertsen (b)
3-3 Thomas Clausen Brazilian Quartet Thomas Clausen (p), Jan zum Vohrde (fl), Fernando de Marco (b), Alfonso Correa (trm, perc)
3-2 Kasper Villaume Quartet Kasper Villaume (p), Lars Møller (s), Jesper Bodilsen (b), Morten Lund (trm)
27-1 Radioens Big Band (Armstrong 100 år) Leroy Jones (tr, voc), Jim Mc Neely (dir)
20-1 Flower Machine Thomas Agergaard (ss, altfl.), Simon Spang-Hanssen (as,ts), Klavs Hovman (b), Marilyn Mazur (trm, prec)
2000
  9-12 Mads Vinding Trio Mads Vinding (b), Carsten Dahl (p), Alex Riel (trm)
2-12 Once Around The Park Jakob Dinesen (ts), Rune Funch (g), Nikolaj Torp (org), Anders Christensen (b), Michael Finding (trm)
17-11 Embla Nordic Project Niels Olav Johansen (g), Niels Præstholm (k), Alex Riel (trm)o.a.
28-10 Flemming Agerskovs Face To Face Flemming Agerskov (tr), Hans Andersson (b), Julian Argüelles (s), Martin France (trm), Jesper Nordenström (p)
28-10 Anker – Friis – Dørge Lotte Anker (s), Peter Friis Nielsen (b), Pierre Dørge (g)
27-10 Bo Stief Dream Machine Poul Halberg (g), Bo Stief (b), Annika Askman (voc, key)
20-10 Niels Balle / Solveig Høye GroupNiels Balle (p), Solveig Høye (voc), Randi Holum tp), Peter Hansen (b), Mikkel Find (trm)
13-10 Susi Hyldgaard Group Susi Hyldgaard (voc, keyb), Gunnar Halle (tp), Lisbeth Diers (trm, perc), Johannes Lundberg (b)
6-10 The Crossover Ensemble m. Trine-Lise Væring Jacob Davidsen (p, keyb), Trine-Lise Væring (voc), Peter Fuglsang (as, kl) Flemming Agerskov (tp), Hans Andersson (b), Peter Danemo (trm), Jesper Falkensteen (perc)
15-9 Copenhagen Art Ensemble  Tim Berne (as), Marc Ducret (g), Herb Robertson (tr) Ture Larsen (dir), Jesper Riis (tp, flh) Kasper Tranberg (krn), Klaus Lôhrer (bastrb, tuba), Peter Dahlgren (trb), Thomas Agergaard (ts, fl) Lotte Anker (ts, ss) Peter Fuglsang  (bs, bkl, fl), Thomas Clausen (p), Nils Davidsen (b), Anders Mogensen (trm)
2-9 Michael Heise “Heiseholdet”Anders Bergkrantz (tp), Michael Heise (p), Nicholai Munch-Hansen (b), Jeppe Gram (trm), Rune Harder Olesen (perc)
25-8 Kristian Jørgensen QuartetKristian Jørgensen (vio), Søren Kristiansen (p), Sven-Erik Nørregaard (trm)
13-5 Lokal/amatørfestival
5-5 Uffe Steen / Jens Jefsen Uffe Steen (g), Jens Jefsen (b)
14-4 Hans Ulrik Jazz & Mambo Jacob Christoffersen (p), Hans Ulrik (s), Niclas Knudsen (g), Anders Christensen (b), Mikkel Hess (trm), Lisbeth Diers (perc)
23-3 Maibritt Kramer & Andy Sheppard m. Marie BergmanMaj-Britt Kramer (p), Andy Sheppard (s), Marie Bergman (voc), Jens Skou Olsen (b),  Betina Haastrup (trm)
16-3 Radioens Big Band (Bill Evans hyldest) Feat Jim McNeely
12-3 Katrine Madsen Kvintet Jan Lundgreen (p), Jesper Bodilsen (b),  Morten Lund (trm), Lars Møller (s), Katrine Madsen (voc)
19-2 Close Erase Christian Wallumrød  (p), Ingebrigt Håker Flaten(b),  Per Oddvar Johansen (trm)
5-2 Jonas Johansens Move Ben Besiakov (p), Fredrik Lundin (p), Søren Lee (g), Anders Christensen (b), Jonas Johansen(trm)
21-1 Christina von Bülow TrioChristina von Bülow (as), Jens Skou Olsen (b), Jacob Fischer (g)
1999
  3-12 Trine-Lise Væring KvartetTrine-Lise Væring (voc), Carsten Dahl (p), Johannes Lundberg (b), Peter Danemo (tr)
21-11 Cæcilie Norby Group Cæcilie Norby(v), Ben Besiakov (p), Lars Danielsson (b), Søren Lee (g), Jukkis Uotila (trm.
12-11 Eliane Elias Trio Mads Vinding (b), Jonas Johansen (trm), Eliane Elias (p)
17-10 Chano Dominguez Trio Chano Dominguez (p), Thomas Ovesen (b), Jonas Johansen (tr)
17-10 The Orchestra Henrik Frisk (dir), Peter Fuglsang, Claus Waidtløw, Christina Nielsen, “Filt” Kristensen (s, kl, fl) Jesper Riis, Bjørn Ringkjøbing, Hendrik Jørgensen , Christer Gustafsson (tp, flh) Ture Larsen, Jakob Riis, Niels Gerhardt, Klavs Löhrer (trb) Henrik Gunde (p), Per Gade (g), Kasper Vadsholt (b), Martin Andersen (trm)
16-10 Simon Spang-Hanssen & Måneklar Simon Spang-Hanssen (s), Mariane Bitran (fl), Peter Danstrup (b), Ole Theill (tab), Jakob Andersen (perc)
16-10 Karsten Vogel & Niels ThyboKarsten Vogel (as), Niels Thybo (p)
15-10 The Ethnotronic Beat Jens Haack (s), Morten Grønvad (vib), Yadam Gonzales (b), Mino Vaknin (tr)
10-10 Niels Lan Doky Vietman ProjectLars Danielsson (b), Xavier Dessandre (perc), Paul Wertico (trm), Thanh Lam(v), Mguyen Quoc Trung (keyb.)
24-9 Moo Note Kevin Christensen (trb), Mathias Lægdsmand (ts), Anders Hjort (p), Nils Bo Hamburger (g), Kåre Rasborg (b), Christian Rank (trm).
10-9 Jon Balke & Bo Stief Bo Stief (b),  Lelo Nika (harm), Aya Solomon (perc), Paulo Russo (keyb) og Louise Norby (vocal), Jon Balke (p)
28-8 Anders Mogensens External Experience Anders Christensen (b) Hans Ulrik (s), Niclas Knudsen (g), Anders Mogensen (trm).
15-5 Lokal/amatørfestival
8-5 Mads Strandgaard Trio m. Klavs Hovman Mads Strandgaard (p) Sine Christensen (ss), Klavs Hovman (b)
1-5 Jan Zum Vohrde QuartetThomas Clausen (p), Jan Zum Vohrde (s,fl) Alex Riel (tr) Jesper Lundgaard (b).
25-4 Tomas Franck Quartet Tomas Franck (ts), Carsten Dahl (p), Lennart Ginman (b) Ole Streenberg (trm).
16-4 Jesper Ankjærs Trio m. Jens Søndergaard Jesper Ankjær (p), Stig Andreasen(b), Chano Olskær(tr), Jens Søndergaard (as)
11-4 Nils Vinding Kvartet Thomas Clausen (p), Jens Jefsen (b) Kurt Larsen (harm.), Nils Vinding (trm)
28-3 Gianni Coscia & Gianluigi Trovesi Gianni Coscia (harm.), Gianluigi Trovesi (kl)
26-3 JazzPar koncert Martial Solal (p) Mads Vinding (b), Daniel Humair (trm) + Martial Solal m. Radioens Big Band u. led. af Jim Mc Neely. Hans Ulrik(s) Quartet m. John Scofield (g.), Lars Danielsson (b.) og Peter Erskine (dr.)
13-3 The Crossover Ensemble & Zapolski Kvartetten Flemming Agerskov (tp),Kennet Jönsson (b.kl, ss),Peter Fuglsang (as, kl),Flemming Lund (fl) Jakob Davidsen (p), Kasper Vadsholt (b),Peter Danemo (tr), Peter Düring (perc) Alexander Zapolski (violin), Jacob Soelberg (violin), Iben Teilmann (bratsch) Vanja Louro (cello)
28-2 Niclas Knudsens Human Beat Boxer Adam Nussbaum (trm), Nils Davidsen (b) Ben Besiakow(p), Niclas Knudsen(g)
14-2 Poul Reimann Trio Poul Reimann (p), Thomas Ovesen (b), Jonas Johansen (dr)
29-1 Phil Woods m. Repertory Quartet Bob Rockwell (ts), Jesper Lundgaard (b), Keith Copeland (tr) Ole Kock Hansen (p), Phil Woods (s)
23-1 Ginman / Jørgensen Lennart Ginman (b), Sten Jørgensen (voc), Lis Wesberg (trb)
1998
  5-12 The Ole Theill Experience Jens Haack (s) Aske Jacoby (g), Ole Theill (tab)
29-11 NHØP Trio NHØP (b), Ulf Wakenius (g), Jonas Johansen (trm)
17-11 Niels Lan Doky Quartet Niels Lan Doky (p) Lars Danielsson (b), Jeff Bodreaux (trm) Xavier Desandre-Navarre (perc.)
24-10 Acoustic Guitars m. Mikkel Nordsø Mikkel Nordsø, Steen Kyed, Christian Ratzer (g.) og Klaus Nordsø (perc.)
10-10 Lelo Nika Balkan Group
10-10 Silvana Malta Group Per Gade (g), Steen Rasmussen (p), Torben Westergaard (b), Jonas Johansen (trm), Jacob Andersen (perc), Silvana Malta (voc)
9-10 Jorge Cordero & Los Grand Daneses
9-10 Pierre Dørge’s New Jungle Orchestra Pierre Dørge (g), Morten Carlsen (ts, cl ), Jesper Zeuthen (as, bascl), Jacob Mygind (ss, ts), Kenneth Agerholm (trb), Hugo Rasmussen (b), Bent Clausen (trm), Aye Solomon (perc)
20-9 Dos Mundos m. Trine-Lise Væring Trine-Lise Væring (voc), fredrik Lundin (ts), Henrik Sveidahl (s, bkl), Kristian Jørgensen (vio), Palle Windfeldt (g), Kaare Munkholm (vib), Carl Quist Møller (perc), Mattias Svensen (b), Jonas Johansen (trm)
20-9 Wombat Hans Ulrik (s, mm), Palle Windfeldt (g), Kaare Munkholm (vib), Sille Grønberg(voc)
19-9 Lars Møller Group m. John Abercrombie Lars Møller (ts), John Abercrombie (g), Jacob Christoffersen(p, keyb), Thomas Ovesen (b), Ole Theill (tab, trm)
18-9 Marilyn Mazur’s Future SongAina Kemanis (voc), Hans Ulrik (s), Niels Petter Molvær, Elvire Plenar (kb), Eivind Aarset (g), Klavs Hovman (b), Audun Kleive (trm), Marilyn Mazur (perc, voc)
30-8 Maj-Britt Kramer / Andy Sheppard Maj-Britt Kramer (p) Andy Sheppard (s), Jens Skou Olsen (b), Benita Haastrup(trm)
30-8 Sisters Anne Dueholm Jessen (s), Makido Hirabayashi (p), Ida Ocloo Gormsen (b), Christine Dueholm Jessen (trm)
16-5 Lokal/amatørfestival
3-5 Marie Bergman & Blood of The Rose Marie Bergman (voc), Bertil Stranberg (trb), Goren Strandberg (p), Anders Johnsson (b), Martin Löfgren (trm)
9-4 Jacob Karlzon Trio & Carsten Dahl Trio Jacob Karlzon , Carsten Dahl (p), Matthias Svensson, Lennart Ginman (b), Peter Danemo, Frands Rifbjerg (trm)
3-4 Jazzpar koncert Jim Hall (g ) m. Double Quartet m. Chris Potter (ts) m Thomas Ovesen (b.), Terry Calarke (dr.) og  strygerensemblet  Zapolski Quartet Erling Kroner Dream Quintet m. Kurt Larsen (harm. ), Pernille Bévort (s), Jesper Bodilsen (b), Henrik Simonsen (trm) + Quique Sinesi (g) og Dino Saluzzi (bandeneon)
13-3 Carla Bley og Steve SwallowCarla Bley (p), Steve Swallow (b), Jesper Riis (tp), Bob Rockwell (ts), Claus Waidtlow (s), Jacob Christoffersen (org), Frands Rifbjerg (trm)
28-2 Radioens Big Band Cæcilie Norby (voc), Jem McNeely (dir)
7-2 Jens Jefsen Trio Jens Jefsen (b), Alex Riel (trm), Dave Samuels (vib)
16-1 Ignacio Berroa & Band of Inner Urge Ignacio Berroa(trm), Kasper Tranberg (tp), Mads Hyhne (ts, fl), Fredrik Lundin (ts, fl), Mikkel Mark (p), August Engkilde (b), Polle Olsen (perc)
1997
  6-12 When Granny Sleeps Kasper Tranberg (tp), Niclas Knudsen (g), Nils Davidsen (b), Anders Morgensen (trm)
15-11 Emborg/Larsen Quintet Jørgen Emborg (p), Mona Larsen (voc), Jonas Johansen (trm), Hans Ulrik (s), Lars Danielson (b)
26-10 Væring/Stenson/Vinding/RielTrine-Lise Væring (voc), Bobo Stenson (p), Mads Vinding (b), Alex Riel (trm)
25-10 Dalia Faitelson & Common Ground Dalia Faitelson (voc, g)), Lelo Nika (harm), Niels Uldbrandt (p, keyb), Thommy Andersson (b), Morten Lund (trm)
24-10 Bagblad Dagblad Kaare Munkholm (vib), Palle Windfeldt (g) Emil de Wael (trm), Nicolaj Cavallius (eb), Niels Harboe Wissun (keyb)
23-10 Strange Party Orchestra Kristian Vilmann, Kristoffer Jørgensen (s), Anders Vestergaard (keyb), Jesper Koneliusen (vib), Tina Mou (b), Kåre Ehlers (trm), Anders Nyholm (cng)
26-9 Jan Kaspersen kvintet Jan Kaspersen (p), Bob Rockwell (s), Anders Bergcrantz (tp), Peter Danstrup (b) , Ole Rømer (trm)
13-9 Crossover Nonet Project Jesper Riis, Flemming Agerskov (tp), Cennet Jønsson, Thomas Gustavson (s), Mads Hyhne (trb), Per Gade (g), Jakob Davidsen (p, keyb), Nils Davidsen (b), Anders Mogensen (trm)
24-8 Svend Asmussen Kvartet Svend Asmussen (vio), Jacob Fischer (g), Jesper Lundgaard (b), Aage Tanggaard (trm)
24-5 Lokal/amatørfestival plus Sophisticated Ladies
3-5 Ok Nok Kongo Thomas Agergaard (s og fl), Kasper Tranberg (tp), Mads Hyhne (trb), Niklas Knudsen (g), Niels Davidsen (b), Martin Andersen (trm), Peter Fuglsang (s, bcl), Staffan Svensson (tp)
20-4 Doky Brothers  Niels Lan Doky (p), Chris Minh Doky (b), Louis Winsberg (g), André Ceccarelli (trm)
12-4 Mad Cows Sing Benjamin Koppel (s), Oliver Boekhorn (obo), Anne Gwozdz (v.), Christine Enevold (cello), Nikolaj Koppel (p), Bastian Sjelberg (b)
22-3 Palle Mikkelborgs Trio Palle Mikkelborg (tp, flh, keyb), Helen Davis (harpe, keyb), Gert Sørensen (perc. m.m.)
1-3 Embla Nordic Project Niels Præstholm (b), Nils Olav Johannsen (g), Niclas Knudsen (g) Staffan Svensson (tp.), Thomas Gustavsson (s), Anders Henze (trm.,perc.) + en strygekvartet – m. bl.a. Mette Brandt og Jarle Vespestad.
22-2 Foo Birds Kristian Jørgensen (vio) Kasper Villaume (p), Fredrik Damsgaard (b) Karsten Bagge (trm)
21-1 Radioens Big Band Tomas Franck, Uffe Marcussen (s) Etta Cameron (voc)
1996
  27-12 The Organizers Bob Rockwell (ts), Kjeld Lauritsen (org), Morten Højring (g), Ole Rømer (trm)
14-12 Jerry Bergonzi Jerry Bergonzi (s), Thomas Hass (s), Jacob Fischer (g), Jesper Lundgaard (b), Alex Riel (trm)
22-11 Palle Danielsson/Jacob FischerPalle Danielsson (b) Jacob Fischer (g)
8-11 Cæcilie Norby m. Lars Jansson trio Cæcilie Norby(voc), Lars Jansson (p), Lars Danielson (b) Jukiss Uotila (trm), Hans Ulrik (s)
25-10 Django Bates & Jazzgruppe 90Django Bates, Ole Thøger, Lotte Anker, Thomas Agergaard, Anders Gaardmand, Jesper Riis, Kasper Tranberg, Jesper Sveidahl, Ture Larsen, Klavs Löhrer, Thomas Clausen, Nils Davidsen, Anders Mogensen
11-10 Nicolaj Bentzon BrotherhoodNicolaj Bentzon (p, kb), Henrik Sveidahl (s, bcl), Kasper Vadsholt (b), Søren Frost (trm), Lisbeth Diers (perc)
20-9 Lars Møller Group m. John Abercrombie Lars Møller (ts), John Abercrombie (g), Jacob Christoffersen (p, keyb), Thomas Ovesen (b)
6-9 Lee Konitz & Christina von Bülow Trio Lee Konitz (s), Christina von Bülow (s), Jacob Fischer (g), Jens Skou Olsen (b)
16-5 Carsten Dahl Trio m Thomas Fryland Carsten Dahl (p), Lennart Ginman (b), Frands Rifbjerg (trm), Thomas Fryland (tp.)
3-5 Tangoorkestret Henrik Sveidal (ts, bkl), Kaare Munkhom (vib/mar), Carl Quist Møller (trm, perc), Kristian Jørgensen (vio) Palle Windfelt (g)
9-4 Doky Brothers Niels Lan Doky (p), Chris Minh Doky (b), Clarence Penn (trm)
30-3 New Jungle Orchestra John Tchicai (as, ts), Pierre Dørge (g.), Morten Carlsen (ts., cl. ), Jesper Zeuthen (as, bcl.), Jacob Mygind (ss, ts), Kenneth Agerholm (trb), Hugo Rasmussen (b.), Bent Clausen (trm), Aye Solomon (perc., vokal)
15-2 Lotte Anker / Mette Petersen Kvintet m. Mona Larsen Lotte Anker (s) Mette Petersen (p) Mona Larsen (voc) Ole Rømer (trm), Klavs Hovman (b)
1-2 Bent Jædig m. Henrik Uldall Kvartet Bent Jædig (ts), Henrik Uhdall (g),Henning Bendixen (tp, flh), Preben Nimb Sørensen (b), Erik F. Andersen (trm)
18-1 Art Farmer / Jesper Thilo Kvartet Søren Kristiansen (p), Art Farmer (trp), Jesper Thilo (ts), Niels ”Guffi” Pallesen (b), Svend_Erik Nørregård (trm)
1995
 

 

 

 

 

 

 

 

 

29-12 Bo Stief Chasing Dreams Bobo Moreno (voc), Poul Halberg (g), Niels Ratzer (trm), Bo Stief (b)
17-12 Tempus Fugit Jens Gammelgaard (ts), Mads Strandgaard (p)
8-12 Søren Lee Quartet Søren Lee (g), Rasmus Lee(s), August Engkilde (b), Michael Finding (trm)
15-11 Hans Ulrik Quartet Hans Ulrik (s), Lars Jansson (p), Lars Danielsson (b), Anders Kjellberg (trm)
2-11 Per Goldschmidt Quartet Per Goldschmidt (s), Bjarne Roupe(g), Lennart Ginman (b), Ole Strenberg (trm)
29-10 Strange Party Orchestra Kristian Vilmann, Kristoffer Jørgensen (s, mar), Anders Vestergaard (keyb), Jesper Koneliusen (vib), Tina Mou (b), Kåre Ehlers (trm), Anders Nyholm (cng)
12-10 Jens Winther Group Jens Winther (tp), Ben Besiakow(p), Lennart Ginman (b), Søren Christiansen (trm)
31-8 NHØP trio (40års jubilæum) NHØP (b), Ulf Wakenius (g), Jonas Johansen (trm)
30-8 Repertory Quartet (40års jubilæum) Bob Rockwell (ts), Jesper Lundgaard (b), Jacob Fischer (g), Alex Riel (trm) – første koncert i jazzklubbens nuværende form